Chociaż klęski żywiołowe mogą powodować straszne szkody w domach i infrastrukturze, okazuje się, że mogą sprzyjać poprawie relacji - np. zbliżyć do siebie pary małżeńskie, mówią uczeni z University of Texas w Austin.
Nawet krótkotrwałe narażenie na zanieczyszczenia powietrza może być powiązane ze zwiększonym ryzykiem udaru.
Temperatury powyżej 30 stopni, ostre słońce, a niekiedy gwałtowne burze. Możemy cieszyć się letnią aurą, jednak nie dla wszystkich jest ona korzystna. W upalne dni należy pamiętać o dzieciach, seniorach, osobach chorych i o zwierzętach. Ważne jest także bezpieczeństwo związane ze zwiększonym zagrożeniem pożarowym.
Początek wiosny to okres, w którym wzrasta liczba pożarów, spowodowanych bezmyślnym wypalaniem traw. Takie działanie to zagrożenie nie tylko dla roślin i zwierząt, ale też dla ludzi. Tylko w tym roku strażacy musieli gasić płomienie ponad 36 tysięcy razy.
Wady lub nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych to przyczyny niemal połowy pożarów obiektów mieszkalnych – wynika z danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej (KG PSP). Liczba pożarów domów i mieszkań systematycznie rośnie: w ubiegłym roku było ich o 4,5 tys. więcej niż 5 lat temu. Działania ognia nie zawsze da się uniknąć, ale przed skutkami pożaru można chronić się ubezpieczeniem.
Wadliwe lampki choinkowe, brak odpowiedniej izolacji, zwarcia, przepięcia, spalone urządzenia AGD, wreszcie - świece zapachowe, które uwielbiamy, zwłaszcza podczas Bożego Narodzenia. Według danych Państwowej Straży Pożarnej, w grudniu ubiegłego roku miało miejsce aż 8637 pożarów. Eksperci przestrzegają, że większość z nich spowodowaliśmy sami - poprzez nieostrożność, roztargnienie, pośpiech. O czym należy pamiętać przygotowując mieszkania i domy na Święta? W jakich przypadkach chroni nas ubezpieczenie i kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania?
Dwóch policjantów z komisariatu w Sosnowcu, dzięki swojemu zdecydowanemu działaniu, uratowało życie 75-letniej kobiety, kiedy w jej mieszkaniu doszło do pożaru. Podczas prowadzenia akcji ratowniczej jeden z mundurowych zatruł się dymem.
Przybyli na miejsce pożaru jeszcze przed strażakami. Nie zważając na zagrożenie wbiegli do płonącego budynku ratować starszą, schorowaną kobietę, która nie mogła wyjść z mieszkania o własnych siłach. Policjanci w zadymionym wnętrzu znaleźli leżącą na łóżku kobietę. Owinęli ją w koc, wzięli na ręce, a następnie wynieśli na zewnątrz. Ze względu na niską temperaturę na dworze, funkcjonariusze ułożyli kobietę w radiowozie do czasu przyjazdu karetki pogotowia.
Z powodu wysokich temperatur panujących tego lata w Polsce, tylko w lipcu i sierpniu doszło do ponad 27 tys. 300 pożarów lasów, upraw, traw i nieużytków. To prawie trzy razy więcej niż w trakcie dwóch miesięcy wakacji ubiegłego roku. W akcjach gaszenia pożarów brało udział ok. 1,6 tys. zastępów Państwowej Strazy Pożarnej i ponad 5 tys. strażaków.
Tylko w ciągu minionego weekendu (8-9 sierpnia) utonęły 34 osoby. Tegoroczne wakacje to tragiczny bilans wypadków nad wodą: od początku lipca w Polsce utonęło 189 osób. Niebezpiecznie robi się również w lasach. Z powodu upałów i braku deszczu wilgotność ściółki jest bardzo niska i nawet niedopałek papierosa może spowodować pożar.
Tlenek węgla w statystykach zatruć zajmuje trzecie miejsce po zatruciach lekami i alkoholem. W ostatnim sezonie grzewczym tlenek węgla zabił 106 osób. W tym roku - tylko od września 2012 r. do 6 grudnia 2012 r. - na skutek zaczadzenia zginęło już 21 osób. Tragedie są często konsekwencją niewiedzy. Sposoby na uniknięcie zatrucia tlenkiem węgla są bardzo proste. Do zatruć dochodzi, bo często nie zdajemy sobie sprawy, co może stać się, gdy nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa, bo nie mamy świadomości, że tak naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne - informuje Straż Pożarna.
Tylko od początku marca doszło do ponad 27 tysięcy pożarów traw i nieużytków. W marcu w wyniku pożarów spowodowanych wypalaniem traw zmarły trzy osoby, w tym jeden ratownik, strażak-ochotnik.
W lasach wielu regionów Polski obowiązuje już trzeci - najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Pamiętajmy, aby w lesie, jak również w odległości 100 m od niego, nie używać otwartego ognia, nie palić tytoniu, nie wyrzucać niedopałków papierosów, nie palić śmieci - apelują leśnicy. Niedozwolone jest również grillowanie, rozpalanie ognisk, wypalanie traw.
W związku z wysokimi temperaturami oraz brakiem opadów deszczu w ostatnich dniach na terenie niemal całej Polski obowiązuje duże zagrożenie pożarowe w lasach - ostrzega Straż Pożarna. Strażacy apelują do turystów wypoczywających w polskich lasach o zachowanie szczególnej ostrożności. Podobnie należy zachowywać się na terenach przyleśnych, łąkach oraz torfowiskach.
Domowe czujki dymu to prosty sposób na zabezpieczenie domu przed pożarem - mówią strażacy. W Polsce co roku, w pożarach domów jednorodzinnych ginie dziesiątki osób, aż 60-70 procent przypadków śmiertelnych to ofiary zetknięcia z dymami i toksycznymi produktami spalania, takimi jak tlenek węgla, chlorowodór, cyjanowodór. Pomimo tego, że bezpośrednią przyczyną śmierci są najczęściej silnie trujące produkty spalania i rozkładu termicznego, ciągle bardzo mało popularne jest wyposażanie domów w czujki dymu.