Seniorzy należą do grupy częstych klientów różnych instytucji finansowych, w tym firm pożyczkowych. Zazwyczaj są też sumienni i w porę płacą swoje zobowiązania. Niestety, bywa i tak, że liczba i kwoty pożyczek przekraczają możliwości spłacania. Jak uniknąć takiej sytuacji? Na co zwracać uwagę przy gospodarowaniu pieniędzmi? Czy istnieje "dobra pożyczka dla seniora"?
Każdemu zdarzają się większe często nieplanowane wydatki - czy to wskutek awarii domowego sprzętu, czy konieczności remontu mieszkania, czy choćby opłacenia wakacji. Na ogół finansujemy je z oszczędności lub bieżących przychodów. Co jednak, gdy nie mamy odłożonych tyle pieniędzy? Musimy się wówczas ratować kredytem lub pożyczką. Nie zawsze jednak bank chce udzielić kredytu lub nie mamy czasu na długie formalności. Pozostaje wówczas pożyczka pozabankowa. Z myślą o takich sytuacjach przygotowaliśmy ranking firm pożyczkowych, oferujących najkorzystniejsze warunki.
W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy na skorzystanie z „chwilówki” zdecydowało się około 10 proc. Polaków i aż jedna czwarta z nich przyznała, że nie wie, co należy zrobić przed podpisaniem umowy finansowej, wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Narodowego Banku Polskiego we wrześniu 2015 r. Aby zwiększyć świadomość społeczną związaną z zawieraniem umów finansowych, ruszyła kolejna odsłona kampanii „Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz!”.
Co obniżenie stopy procentowej oznacza dla przeciętnego Polaka korzystajacego z usług bankowych? Kto odniesie korzyść z decyzji Narodowego Banku Polskiego, a kto na tym straci?
Osoby dojrzałe są dla instytucji finansowych idealnymi klientami. Niestety, z tego względu często popadają w kłopoty. W rozmowie z Senior.pl Maciej Samcik, dziennikarz ekonomiczny Gazety Wyborczej, odnosi się do najważniejszych problemów, które seniorzy mają z finansami.
Za pośrednictwem poczty elektronicznej lub na stronach internetowych trafiają do nas reklamy, kuszące szybką i łatwą pożyczką gotówkową. Jeśli w reklamie takiej nie ma podanych warunków, zaś żeby czegokolwiek więcej się dowiedzieć, należy wysłać zapytanie z danymi osobowymi - możemy mieć do czynienia z oszustwem.
Co czwarta osoba odczuwa społeczny przymus kupowania prezentów na gwiazdkę – wynika z ankiety ING. Równocześnie blisko co drugi badany nie lubi robić zakupów świątecznych, ale lubi dawać prezenty.
Mimo kryzysu nie zamierzamy oszczędzać na Świętach Bożego Narodzenia - jak co roku zasiądziemy do suto zastawionych stołów i obdarujemy bliskich prezentami. Co zrobić, gdy przez świąteczne wydatki domowy budżet dostanie lekkiej zadyszki?
Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia.Poza magią, święta to także czas wzmożonych wydatków. Każdy chce bowiem obdarować najbliższych drobnymi chociaż podarkami. Rodzi się więc pytanie: skąd wziąć pieniądze na święta?
Polacy mają coraz większe trudności z odkładaniem z pensji – wynika z ankiety ING. W porównaniu z kwietniem br. zmniejszyła się liczba oszczędzających, wzrósł natomiast odsetek osób zaspokajających bieżące potrzeby z pożyczek lub kredytów. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być nie tylko wzrost cen, ale także niechęć do zaciskanie pasa.
Aspiracje finansowe Polaków znacznie odbiegają od faktycznie uzyskiwanych przez nich dochodów. Odsetek gospodarstw domowych spłacających różnego rodzaju kredyty i pożyczki jest niemal dwukrotnie wyższy niż tych, które posiadają jakiekolwiek oszczędności, podaje CBOS.