Porównywanie ofert kredytowych nie należy do łatwych zadań, ponieważ banki stosują różne zasady naliczania kosztów. Jak wybrnąć z sytuacji, gdy jedna instytucja finansowa proponuje nam kredyt bez odsetek, ale z prowizją wynoszącą np. 10 procent, a druga nalicza jedynie odsetki na poziomie 10 procent?. Podpowiadamy również, że oferty o dokładnie takim samym koszcie wcale nie muszą być tak samo atrakcyjne.
Jak wynika z danych CBOS, aż 44% Polaków nie jest usatysfakcjonowanych z obecnej sytuacji materialnej swojego gospodarstwa domowego, natomiast 10% ocenia ją zdecydowanie negatywnie. W celu polepszenia standardu życia wielu zastanawia się nad skorzystaniem z kredytu. Stają przed wyborem: pożyczyć pieniądze i spłacać raty czy jednak zrezygnować z takiej możliwości, ale tym samym odłożyć realizację swoich planów?
Zadłużenie wśród emerytów rośnie z każdym rokiem. Obecnie dług w tej grupie wiekowej wynosi o ok. 10 mld. Osoby w wieku emerytalnym muszą szczególnie uważać na nieuczciwe praktyki mające miejsce na rynku, gdyż pożyczając nieracjonalnie pieniądze mogą zaszkodzić nie tylko sobie, ale i swojej rodzinie.
W myśl ludowej mądrości „Chcesz przyjaciela stracić? - pieniędzy mu pożycz" warto dbać o to, aby kredyt jaki zaciągniemy w banku lub innej instytucji był dla nas „narzędziem" wspierającym realizację naszych planów, a nie utrapieniem i powodem zmartwień. Jak wynika z danych Biura Iinformacji Kredytowej, na koniec kwietnia 2015 r. zaległości w spłacie kredytów (rozumianych jako opóźnienie powyżej 90 dni), miało ok. 1,48 mln osób, które stanowią 9,88 proc. wszystkich kredytobiorców w Polsce.
Co trzeci Polak żałuje, że skorzystał z oferty „chwilówek” – wynika z badania przeprowadzonego przez Millward Brown na zlecenie Provident Polska. 49 procent ankietowanych, którzy zdecydowali się na „pożyczek za darmo” przyznało, że nie jest w stanie dotrzymać terminu spłaty.
Niska rata, brak prowizji oraz mało formalności – to główne czynniki, na które zwracamy uwagę zapożyczając się. Wśród banków najczęściej zadłużamy się w PKO BP oraz Credit Agricole, a w firmach pożyczkowych - w Vivus oraz Provident.
Nieuczciwa reklama, pomijanie istotnych informacji w ofercie i umowie, wygórowane opłaty przygotowawcze i windykacyjne, utrudnianie odstąpienia od umowy – to najczęstsze zagrożenia, na jakie narażeni są konsumenci pożyczający pieniądze od firm pożyczkowych.
Jajka, żurek, biała kiełbasa, wędliny, a także inne produkty – lista zakupów wielkanocnych jest długa, ponieważ według tradycji na świątecznym stole niczego nie powinno zabraknąć. Ile wydamy na święta i skąd weźmiemy na to środki?
UOKiK informuje, że połowa konsumentów powyżej 60 roku życia nie czyta umów. Dlaczego? Z powodu małej czcionki, zbyt dużej ilości stron i niezrozumiałego języka. Mimo tego warto zagłębiać się w szczegóły i czytać dokumenty przed podpisaniem. Zwłaszcza, gdy zawieramy umowę z instytucją finansową i konsekwencje mogą być dotkliwe dla naszego portfela.
Zwrócenie uwagi społeczeństwa na ryzyka związane z zawieraniem umów finansowych, w tym przede wszystkim z zaciąganiem wysoko oprocentowanych, krótkoterminowych pożyczek tzw. „chwilówek” oraz z korzystania z usług finansowych, które nie podlegają szczególnemu nadzorowi państwa – to główny cel kampanii społecznej „Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz”.
Po wakacjach i rozpoczęciu roku szkolnego domowe budżety trzeszczą w szwach. Codziennie bombardowani jesteśmy ulotkami zachęcającymi do wzięcia pożyczki – od zaraz, przy minimum formalności. Pokusa jest silna. Warto jednak dokładnie przyjrzeć się temu, kto chce pożyczyć nam gotówkę. Jeśli to tzw. „parabank”, możemy jednym podpisem otworzyć drzwi do finansowego koszmaru.
20 listopada 2014r. w całej Polsce, Krajowa Rada Komornicza, we współpracy z Fundacją Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier” organizuje IV Dzień Otwarty Komorników Sądowych. Hasło akcji brzmi: „Bo jeden podpis może przekreślić drugą młodość”.
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła dziś stopy procentowe o 50 do 100 pkt bazowych. Uchwała RPP o obniżce stóp procentowych wejdzie w życie 9 października 2014 roku. Obniżenie stóp to niższe oprocentowanie kredytów, ale także lokat.
Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Planujemy urlopy i wakacyjne wyjazdy, zastanawiając się równocześnie zdobyć pieniądze na wymarzoną wycieczkę, aby później nie zostać z długami.
Pożyczyć pieniądze jest zazwyczaj dość łatwo, oddać - dużo trudniej. Jak pożyczać z głową, zarówno najlepszemu przyjacielowi jak i biorąc kredyt w banku? Oto 10 najważniejszych zasad.