Placebo podawane ludziom, którzy wiedzą, że otrzymują placebo, skutecznie osłabia stres - nawet gdy jest podawane zdalnie, mówią eksperci z Michigan State University.
Homeopatia zyskała sławę mniej inwazyjnej, bezpieczniejszej i skutecznej formy leczenia, ale jej efektywność nie jest wyższa niż ta, która cechuje placebo.
Akupunktura może być pomocna w leczeniu depresji, sugeruje nowe brytyjskie badanie.
Pewne produkty spożywcze uważane są przez człowieka za służące poprawieniu lub uatrakcyjnieniu naszych intymnych relacji z partnerem. Ich popularność jest ogromna. Afrodyzjaki, bo o nich mowa, zyskały swą nazwę od imienia greckiej bogini miłości i piękna – Afrodyty. Co ciekawe, żadne badania naukowe nie potwierdziły, by produkty te rzeczywiście miały działanie pobudzające seksualnie.
Niektórzy pacjenci czują się lepiej po zażyciu leku, nawet jeśli dany farmaceutyk w istocie nie wykazuje działania leczącego określoną dolegliwość. To efekt placebo. Istnieje jednak druga strona siły sugestii: u chorych mogą wystąpić objawy choroby i skutki uboczne tylko dlatego, że im o nich powiedziano.
Przeprowadzone niedawno analizy wcześniejszych badań wykazały, iż istnieje znaczący związek między niskim poziomem spożywania wapnia, witaminy D lub produktów nabiałowych a cukrzycą typu 2.
Jak podają źródła naukowe, u ludzi, którzy regularnie przyjmują lekarstwa, nawet placebo, zachodzi znacznie mniejsze ryzyko śmierci, niż u tych, którzy nie stosują się do konieczności zażywania odpowiednich medykamentów podczas choroby.
Wiele wskazuje na to, że wiara potrafi leczyć. Są na to dziesiątki przykładów począwszy od wielu mniej lub bardziej udokumentowanych cudów po przypadki obserwowane przez lekarzy i naukowców. Co dzieje się wewnątrz naszych mózgów, gdy w coś wierzymy? Co powoduje zmiany w naszych ciałach czyli: Jakie są biologiczne podstawy wiary?