Istnieje ogromna przepaść między ofertą kierowaną do aktywnych, zaangażowanych i zdrowych seniorów a słabszych i wykluczonych – wynika z najnowszego badania zespołu miejskiego Res Publiki poświęcone kulturalnym potrzebom i możliwościom polskich seniorów. Twórcy raportu podkreślają, że rola animacji kultury w tworzeniu wygodnych warunków do starzenia się jest bardzo ważna i społecznie potrzebna.
Brak czasu, brak pieniędzy lub zbyt wygórowana cena oraz problemy z dotarciem na wydarzenie z powodu odległości. To najczęściej deklarowane czynniki ograniczające dostęp do wydarzeń kulturalnych. Kolejnym jest ograniczony dostęp do informacji o pełnym spektrum wydarzeń kulturalnych w najbliższej okolicy. Takie wyniki przynoszą badania przeprowadzone na potrzeby przygotowania portalu kulturadostepna.pl realizowanego przez ministerstwo kultury.
Darmowe lub zniżkowe bilety wstępu do wielu placówek kulturalnych, spotkania, wykłady, warsztaty i wycieczki z przewodnikami – m.in. takie atrakcje czekają seniorów w nadchodzący weekend, czyli 26 i 27 września 2015 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego już po raz trzeci organizuje akcję „60+kultura” pod hasłem „Pierwszy weekend jesieni, weekendem seniora z kulturą”.
Apel do dyrektorów instytucji artystycznych o szersze udostępnienie ich placówek osobom starszym podpisali ministrowie Pracy i Polityki Społecznej oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W trakcie konferencji „Kultura a seniorzy” przedstawiciele obu ministerstw zastanawiali się nad metodami szerszego uczestnictwa osób starszych w wydarzeniach kulturalnych.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca