Szklanki, pokale, kufle… Mają różne kształty i rozmiary i od setek lat pijemy w nich piwo. Jednak rzadko kto wie, że rytuał doboru właściwego szkła do gatunku piwa jest tak samo ważny jak wybór odpowiedniego kieliszka do rodzaju wina. Szkło to jeden z najistotniejszych elementów piwnej kultury – właściwie dobrane wydobywa z niego aromat, smak i charakter.
Po otwarciu butelki może spotkać nas duży zawód, kiedy złocisty trunek okaże się jedynie gazowanym napojem alkoholowym. Wielbiciele piwa grzmią na forach i mają dużo racji, ponieważ bardzo często, piwo dostępne na rynku z prawdziwym piwem wspólną ma tylko nazwę. Piwowarzy informują, na co zwrócić uwagę kupując piwo.
Mit o szkodliwości konserwacji i pasteryzacji nie omija także piwa. Bardzo często podaje się, że pasteryzacja jest szkodliwa, bo jest to pewien sposób konserwacji produktu. W tym samym czasie piwa niepasteryzowane określa się jako naturalne i nieutrwalane. Tymczasem i jedne i drugie są dobre, a każde z nich ma swoje miejsce na rynku oraz swoich zwolenników. O tym, że pasteryzacja nie ma znaczenia dla smaku i jakości piwa mówi piwoznawca Maciej Chołdrych.
Mimo, że browary regionalne w porównaniu do wielkich piwnych koncernów produkują „kroplę w morzu piwa”, zyskują coraz większy szacunek w oczach klientów, a co za tym idzie, ich sprzedaż rośnie.
Przełom września i października to dla naszych zachodnich sąsiadów czas zabawy i biesiadowania związany z dorocznymi dożynkami chmielowymi znanymi jako Oktoberfest.
Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara. Międzynarodowy Dzień Piwa obchodzony 5 sierpnia jest stosunkowo młodym świętem, obchodzonym dopiero od 2007 roku, ale za to niezwykle popularnym, szczególnie w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Piwo to podobno trzeci co do popularności napój na świecie, po wodzie i herbacie, przed kawą…
Polacy przepili przez rok 26 mld zł. Za połowę tej kwoty kupiliśmy piwo. Za 37 proc. wódkę. Choć sprzedaż procentowych trunków rośnie, to wartość rynku maleje. Powód? Pijemy coraz więcej tanich alkoholi. W ostatnich miesiącach - jak pisze portal Money.pl - na znaczeniu zyskują dyskonty i hipermarkety. To tam Polacy szukają cenowych okazji. Przez dwa lata - od 2008 do 2010 roku - udział najtańszych piw w całym rynku wzrósł z 16 do 23 proc.
Nasi południowi sąsiedzi słyną głównie z wspaniałego piwa i zamiłowania do tego trunku, knedlików - przepysznej mącznej potrawy, a także jednej z najpiękniejszych europejskich stolic - Pragi. Miasto to powstało z z pięciu wcześniej autonomicznych części – Starego miasta, Nowego Miasta, Josefova, Małej Strany oraz Hardczan. Nazwa miasta Praga według legend pochodzi od słowa práh (próg). Wynika to z umiejscowienia miasta nad progiem rzecznym - przeprawie przez Wełtawę w pobliżu Mostu Karola. Praga posiada wiele przepięknych zabytków, które przyciągają rok rocznie setki tysięcy turystów, w dużej części z Polski.
Picie umiarkowanych ilości wina może wspomóc umiejętności myślenia, a nawet zapobiegać demencji, wynika z nowego badania.
Większość dorosłych Polaków pije alkohol. Abstynentami są nieliczni, jednak w ciągu ostatnich lat ich liczba wzrasta. Najpopularniejszym napojem alkoholowym jest piwo, spada natomiast popularność wódki - wynika zbadania CBOS. Spożywanie alkoholu, jak również to, jaki jego rodzaj i jak często się pije, zależy głównie od płci i wieku. Najwięcej pijących alkohol jest wśród najmłodszych, seniorzy piją najmniej. Abstynencję najczęściej deklarują starsze panie.
Dziś Dzień Św. Patryka. Tego dnia obchodzimy święto piwa. Ale czy trafnie? Czy Polacy jako piwny naród nie powinni mieć innego patrona? Możemy wybierać z co najmniej sześciu.
Polacy wybrali Bogusława Linda na Wymarzonego Kompana do Piwa roku 2009. Wśród Pań palma pierwszeństwa przypadła Angelinie Jolie. Badanie „Z kim na piwo” przeprowadził SABMiller - właściciel Kompanii Piwowarskiej.
Michael Caine do dziś z rozbawieniem wspomina swoją pierwszą i ostatnią przygodę z lekkimi narkotykami. 76-letni aktor zdradził, że "prawie nabawił się przepukliny" po zapaleniu marihuany.
U kobiet, które piją piwo, w wieku starszym kości mają większą gęstość. Jednocześnie warto pamiętać o tym, by ograniczać ilość spożywanego alkoholu do sporadycznych okazji i niewielkich dawek - ostrzegają eksperci.
Jim Christou zaczął pracować dla Westwood Masonic Centre w miejscowości Welling (hrabstwo Kent) niedługo po wojnie, najpierw był kelnerem, potem awansował na barmana. Skończył sto lat, ale wciąż napełnia klientom kufle.