W wieku 75 lat zmarł wybitny polski reportażysta, eseista, publicysta Ryszard Kapuściński - żywa legenda polskiego i światowego reportażu.
Dzięki staraniom ministra kultury Kazimierza Michała Ujazdowskiego, spuścizna Zbigniewa Herberta pozostanie w Polsce jako osobna integralna część zbiorów Biblioteki Narodowej. Archiwum wielkiego poety zostanie przekazane 11 grudnia przez spadkobierczynie Katarzynę Herbertową, żonę poety oraz jego siostrę Halinę Herbert-Żebrowską.
Jest prozaikiem, felietonistą, dramaturgiem. Odnosi sukcesy zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, powieści Jerzego Pilcha przełożono dotychczas na 11 języków. Pisał (i pisze) felietony do najpopularniejszych magazynów, jego oceny dotyczące życia kulturalnego i politycznego są dla wielu ludzi rozstrzygające. Ceni Olgę Tokarczuk, Ludwika Stommę, czuje strach przed kamerami, z uznaniem czyta felietony Jerzego Urbana i lubi mleczną czekoladę. Znany jest z bezkompromisowych, nierzadko wulgarnych wypowiedzi, ciętych uwag i kpiącego stylu. Jest jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy współczesnych.
Cytat wykorzystany w tytule pochodzi z jednej z najbardziej popularnych książek pisarza, "Spóźnieni kochankowie". Analizując biografię i całą twórczość Williama Whartona, dochodzi się do wniosku, że właśnie to motto świetnie go charakteryzuje. Pisze on o wieloaspektowości życia, trudnych decyzjach, reakcjach człowieka na tragedię, ale przede wszystkim o codzienności, która nie musi być szara, ni rutynowa, z której można czerpać pełnymi garściami. Postacie z jego książek świadomie przeżywają to, co ich spotyka i czego są autorami, korzystają z talentów i oddają się pasji, pomimo tego, że nie zawsze jest ona opłacalnym zajęciem.
99 lat skończył dziś Władysław Kopaliński, wybitny znawca polszczyzny, wydawca, pisarz i tłumacz. Największym dziełem profesora są jednak słowniki i leksykony, m.in. „Słownik mitów i tradycji kultury”, „Słownik symboli”, „Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych”, „Słownik eponimów czyli wyrazów odimiennych”.
Już za kilkanaście dni, 9 października, 85-lecie swoich urodzin obchodzić będzie jeden z najwybitniejszych polskich twórców; poeta, prozaik i dramaturg- Tadeusz Różewicz.
9 października br. przypada 85-lecie urodzin Tadeusza Różewicza, wybitnego poety i dramaturga. Z tej okazji w Gliwicach odbędą się Dni Tadeusza Różewicza, który przez 21 lat właśnie w Gliwicach mieszkał i tworzył.
Dziennikarstwo traktuje jako misję i pisze tylko o tym, co sam widział i przeżył. Od 45 lat penetruje najodleglejsze obszary Azji, Afryki, Środkowego Wschodu oraz Ameryki Łacińskiej. Jeździ tam, gdzie wybuchają rewolucje, upadają reżimy, toczą się wojny. „Śpieszę się, bo muszę pisać”, rzucił raz na odchodnym swojemu przyjacielowi. „Ty – pisać?”, zdziwił się tamten. ”Przecież ty już wszystko napisałeś…”
Już wkrótce odwiedzi Polskę amerykański prozaik John Irving, autor tak znanych powieści jak „Świat według Garpa” czy „Hotel New Hampshire”. 10 i 11 września pisarz spotka się z czytelnikami w jednej z warszawskich księgarni oraz na Politechnice Warszawskiej. Spotkania poprowadzą: Mariusz Czubaj - dziennikarz "Polityki" oraz Marzena Rogalska.
80 lat kończy dziś Tadeusz Konwicki – wybitny polski pisarz, scenarzysta filmowy i reżyser, autor tak znanych książek jak "Sennik współczesny", "Kronika wypadków miłosnych", "Kompleks polski", "Mała apokalipsa".
Proces przeciwko słynnej włoskiej publicystce Orianie Fallaci o lżenie islamu, który toczy się przed sądem w Bergamo, został przesunięty na koniec czerwca. Sędzia stwierdziła, że sąd potrzebuje więcej czasu, aby dokładnie przestudiować oskarżenie złożone przez stowarzyszenie włoskich Muzułmanów, którym nie spodobała się książka Fallaci „Siła rozumu”.
Kiedy był młody, chciał zostać profesjonalnym baseballistą. Gdy dorósł został profesjonalną mega gwiazdą świata rozrywki. Billy Crystal to nie tylko komik. Jest aktorem, reżyserem, producentem, pisarzem i na dodatek każdego potrafi rozśmieszyć. Kiedy się na niego patrzy, trudno uwierzyć że ten "wieczny chłopiec" w przyszłym roku skończy 60 lat.
W Warszawie zmarł dzisiaj rano Jerzy Ficowski, poeta, prozaik, tłumacz, wybitny badacz folkloru cygańskiego i żydowskiego, znawca twórczości Brunona Schulza, autor głośnej monografii o pisarzu z Drohobycza „Regiony wielkiej herezji”.
W czwartek na wniosek Wydziału Filologiczno-Historycznego Senat Uniwersytetu Gdańskiego jednogłośnie nadał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego Tadeuszowi Różewiczowi. Poetę wyróżniono "za to, że w swej poezji, dramacie i prozie najtrudniejsze pytania stawia wnikliwie i prosto, prowadzi dialog z tradycją i stale wyraża to, co paląco aktualne".
W Krakowie w wieku 85 lat zmarł Stanisław Lem, pisarz, futurolog, eseista, autor tak znanych książek jak „Bajki robotów”, „Solaris”, „Cyberiada”, „Wielkość urojona”.