W Berdyczowie, w obwodzie żytomierskim na Ukrainie, odbyły się uroczystości inaugurujące powstanie Muzeum Josepha Conrada - Korzeniowskiego, słynnego pisarza - marynisty, autora "Lorda Jima" - informuje resort kultury. Inicjatorem powstania międzynarodowego muzeum w jednym z budynków berdyczowskiego klasztoru Karmelitów Bosych w jest prof. Zdzisław Najder i Polskie Towarzystwo Conradowskie wspierane przez podobne towarzystwa brytyjskie i francuskie.
Pierwsze dni listopada to czas, kiedy wspominamy zmarłych – naszych najbliższych, ale także tych, których znaliśmy z ekranów telewizorów, okładek książek, desek teatrów… Wspomnijmy więc niektórych z tych, którzy odeszli w tym roku.
W Kalifornii w wieku 83 lat zmarł wczoraj William Wharton, amerykański pisarz, autor bestsellerowych powieści "Ptasiek", "Werniks" czy "Spóźnieni kochankowie". Jego twórczość nie znalazła uznania wśród krytyków literackich, zdobył za to rzesze czytelników na całym świecie. Największą popularnością cieszył się w Polsce.
Wspominanie o wieku kobiet uznaje się za nieuprzejme, ale w tym przypadku liczba lat pisarki nagrodzonej Noblem czyni z niej rekordzistkę. Doris Lessing, tegoroczna laureatka tej prestiżowej nagrody, ma 88 lat i jest najstarszą pisarką uhonorowaną literacką Nagrodą Nobla, a skoro już jesteśmy przy danych liczbowych- jedenastą kobietą w gronie noblistów w dziedzinie literatury. Oczywiście, Lessing nie została nagrodzona z powodu swojego wieku, czy liczby napisanych przez siebie książek (których jest czterdzieści), jak oświadczyli członkowie jury w uzasadnieniu swej decyzji: „jej epicka proza jest wyrazem kobiecych doświadczeń. Przedstawia je z pewnym dystansem, sceptycyzmem, ale też z ogniem i siłą wizjonerską.”
W wieku 76 lat zmarł Janusz Domagalik – dziennikarz, autor słuchowisk radiowych, programów telewizyjnych oraz książek.
Dziś w nocy po ciężkiej chorobie zmarł Władysław Kopaliński, wybitny znawca polszczyzny, wydawca, pisarz, tłumacz literatury klasycznej oraz współczesnej, felietonista. Od wielu lat miliony Polaków korzystało i korzysta z redagowanych przez niego słowników i leksykonów, m.in. „Słownik mitów i tradycji kultury”, „Słownik symboli”, „Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych”, „Słownik eponimów czyli wyrazów odimiennych”. W listopadzie tego roku obchodziłby 100 urodziny.
Sejm podjął przez aklamację uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2008 Rokiem Zbigniewa Herberta. Inicjatorem ustanowienia Roku Herberta był minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski. W posiedzeniu Sejmu wzięły udział siostra poety Halina Żebrowska i żona Katarzyna Herbert. W tym roki mija 10. rocznica śmierci wybitnego poety.
12 czerwca w imieniu Aleksandra Sołżenicyna jego żona odebrała z rąk prezydenta Putina ważną nagrodę “za osiągnięcia w dziedzinie działalności humanitarnej”, przyznaną z okazji Dnia Rosji. Najbardziej znany rosyjski dysydent i więzień polityczny, przez większą część życia walczący z komunistycznym systemem o demokratyczną Rosję, został uhonorowany przez byłego oficera KGB i nagrodę przyjął. W historii nie ma rzeczy niemożliwych.
Kurt Vonnegut, sławny amerykański pisarz zmarł dziś w Nowym Jorku w wieku 84 lat z powodu komplikacji po urazie mózgu, którego doświadczył kilka tygodni wcześniej przy upadku.
Od poniedziałku Polskie Radio Wrocław nadaje odcinkową adaptację jednego z najsynniejszych reportaży Ryszarda Kapuścińskiego - „Wojny Futbolowej”. Obszerne fragmenty książki czyta Krystyna Czubówna. Cykl liczy 72 odcinki i emitowany będzie codziennie, od poniedziałku do piątku, po godzinie 21.
W wieku 75 lat zmarł wybitny polski reportażysta, eseista, publicysta Ryszard Kapuściński - żywa legenda polskiego i światowego reportażu.
Dzięki staraniom ministra kultury Kazimierza Michała Ujazdowskiego, spuścizna Zbigniewa Herberta pozostanie w Polsce jako osobna integralna część zbiorów Biblioteki Narodowej. Archiwum wielkiego poety zostanie przekazane 11 grudnia przez spadkobierczynie Katarzynę Herbertową, żonę poety oraz jego siostrę Halinę Herbert-Żebrowską.
Jest prozaikiem, felietonistą, dramaturgiem. Odnosi sukcesy zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, powieści Jerzego Pilcha przełożono dotychczas na 11 języków. Pisał (i pisze) felietony do najpopularniejszych magazynów, jego oceny dotyczące życia kulturalnego i politycznego są dla wielu ludzi rozstrzygające. Ceni Olgę Tokarczuk, Ludwika Stommę, czuje strach przed kamerami, z uznaniem czyta felietony Jerzego Urbana i lubi mleczną czekoladę. Znany jest z bezkompromisowych, nierzadko wulgarnych wypowiedzi, ciętych uwag i kpiącego stylu. Jest jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy współczesnych.
Cytat wykorzystany w tytule pochodzi z jednej z najbardziej popularnych książek pisarza, "Spóźnieni kochankowie". Analizując biografię i całą twórczość Williama Whartona, dochodzi się do wniosku, że właśnie to motto świetnie go charakteryzuje. Pisze on o wieloaspektowości życia, trudnych decyzjach, reakcjach człowieka na tragedię, ale przede wszystkim o codzienności, która nie musi być szara, ni rutynowa, z której można czerpać pełnymi garściami. Postacie z jego książek świadomie przeżywają to, co ich spotyka i czego są autorami, korzystają z talentów i oddają się pasji, pomimo tego, że nie zawsze jest ona opłacalnym zajęciem.
99 lat skończył dziś Władysław Kopaliński, wybitny znawca polszczyzny, wydawca, pisarz i tłumacz. Największym dziełem profesora są jednak słowniki i leksykony, m.in. „Słownik mitów i tradycji kultury”, „Słownik symboli”, „Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych”, „Słownik eponimów czyli wyrazów odimiennych”.