Pisarz Michael Bond, dzięki któremu znamy misia Paddingtona nie żyje. Literat zmarł 27 czerwca po krótkiej chorobie. Miał 91 lat.
12 stycznia w wieku 89 lat zmarł pisarz i scenarzysta William Peter Blatty, twórca znany kinomanom przede wszystkim dzięki głośnemu "Egzorcyście".
- Zawsze interesowały mnie odcienie szarości w ludzkim zachowaniu i moralności – fakt, że dobrzy ludzie robią czasem złe rzeczy, i na odwrót; i że tak naprawdę nikt nie wie, do czego byłby zdolny w ekstremalnych okolicznościach - mówi pisarka Katherine Webb.
W wieku 88 lat zmarł pisarz, autor książek dla młodzieży, Edmund Niziurski.
John Maxwell Coetzee otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uroczystość nadania tytułu odbyła się w poniedziałek 9 lipca.
Marian Pankowski, uważany za najbardziej konsekwentnego demaskatora polskich mitów narodowych, zmarł 3 kwietnia w Brukseli. Pisarz miał 92 lata.
W Krakowie, w wieku 90 lat zmarł po długiej i ciężkiej chorobie Ludwik Jerzy Kern - pisarz, poeta, autor literatury dla dzieci i młodzieży, publicysta, uwielbiany przez czytelników wielu pokoleń.
Sławomir Mrożek - polski dramaturg i pisarz - kończy dziś 80 lat. W Polsce uroczystości urodzinowe zaplanowane zostały na wrzesień. Od 23 do 26 września w Warszawie i Krakowie odbędzie się festiwal "Mrożek na XXI wiek".
Dziś rano w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie zmarła Stefania Grodzieńska-Jurandot - aktorka, tancerka, pisarka, felietonistka, satryczka. Miała 96 lat.
W wieku 77 lat, w Warszawie zmarł dzisiaj Krzysztof Teodor Toeplitz - publicysta, pisarz. krytyk filmowy i autor scenariuszy, m.in. do "Czterdziestolatka".
W Berdyczowie, w obwodzie żytomierskim na Ukrainie, odbyły się uroczystości inaugurujące powstanie Muzeum Josepha Conrada - Korzeniowskiego, słynnego pisarza - marynisty, autora "Lorda Jima" - informuje resort kultury. Inicjatorem powstania międzynarodowego muzeum w jednym z budynków berdyczowskiego klasztoru Karmelitów Bosych w jest prof. Zdzisław Najder i Polskie Towarzystwo Conradowskie wspierane przez podobne towarzystwa brytyjskie i francuskie.
Pierwsze dni listopada to czas, kiedy wspominamy zmarłych – naszych najbliższych, ale także tych, których znaliśmy z ekranów telewizorów, okładek książek, desek teatrów… Wspomnijmy więc niektórych z tych, którzy odeszli w tym roku.
W Kalifornii w wieku 83 lat zmarł wczoraj William Wharton, amerykański pisarz, autor bestsellerowych powieści "Ptasiek", "Werniks" czy "Spóźnieni kochankowie". Jego twórczość nie znalazła uznania wśród krytyków literackich, zdobył za to rzesze czytelników na całym świecie. Największą popularnością cieszył się w Polsce.
Wspominanie o wieku kobiet uznaje się za nieuprzejme, ale w tym przypadku liczba lat pisarki nagrodzonej Noblem czyni z niej rekordzistkę. Doris Lessing, tegoroczna laureatka tej prestiżowej nagrody, ma 88 lat i jest najstarszą pisarką uhonorowaną literacką Nagrodą Nobla, a skoro już jesteśmy przy danych liczbowych- jedenastą kobietą w gronie noblistów w dziedzinie literatury. Oczywiście, Lessing nie została nagrodzona z powodu swojego wieku, czy liczby napisanych przez siebie książek (których jest czterdzieści), jak oświadczyli członkowie jury w uzasadnieniu swej decyzji: „jej epicka proza jest wyrazem kobiecych doświadczeń. Przedstawia je z pewnym dystansem, sceptycyzmem, ale też z ogniem i siłą wizjonerską.”
W wieku 76 lat zmarł Janusz Domagalik – dziennikarz, autor słuchowisk radiowych, programów telewizyjnych oraz książek.