Teatr Polski w Warszawie zaprasza seniorów na warsztaty literackie. Przewodnikami i towarzyszami podróży po literaturze będą Jacek Dehnel i zaproszeni przez niego poeci i prozaicy.
Za nami pierwsze w tym sezonie bezpłatne warsztaty pisarskie przeznaczone dla osób 60+, które mają chęć ocalić od zapomnienia rodzinne opowieści. Już wkrótce kolejne spotkania dla seniorów organizowane w ramach ogólnopolskiego projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Projekt „PISZEMY+ po raz drugi” organizuje warszawskie Stowarzyszenie Dziennikarzy i Dokumentalistów „Koncentrat”, a portal senior.pl jest jednym z patronów medialnych tej inicjatywy.
75-letnia mieszkanka San Clemente znalazła esej, który napisała, gdy miała 10 lat i mieszkała w Kentucky. Niezwykłego odkrycia nie dokonała jednak otwierając pudełko z pamiątkami z dzieciństwa, ale w używanej Biblii, która kupiła niedawno w Kalifornii.
Stowarzyszenie Villa Decjusza zaprasza na warsztaty kreatywnego pisania dla osób, które ukińczyły 50 lat. Warsztaty, przeznaczone zarówno dla początkujących jak i nieco bardziej doświadczonych osób, pozwolą zdobyć wiedzę na temat gatunków literackich, procesu powstawania dzieła/utworu oraz zapoznać się z technikami prowadzenia narracji, opisu wydarzeń i budowania fabuły, sposobami budowania dialogów i scen, kreacji postaci i komponowania tekstów literackich i użytkowych oraz współczesnych form komunikacji społecznej obejmujących media i internet).
Hobby, które nie wymaga wychodzenia z domu i wielkich nakładów finansowych - czy to możliwe? Oczywiście. Wystarczy rozejrzeć się dokoła, a okaże się, że rzeczy codziennego użytku mogą stać się materiałem dla interesujących odkryć własnego talentu, źródłem satysfakcji z posiadania pasji i nabywania nowych umiejętności.
Komunikacja za pomocą Internetu wymaga pisania: czaty, maile i blogi narzucają konieczność rozwijania języka pisanego, który przedtem zaniedbany bywał przez większość Polaków zaraz po zakończeniu edukacji. „Polacy zaczęli pisać. Internetowa polszczyzna jest "skrzyżowaniem" języka pisanego i mówionego, tworzy też nową jakość”, komentuje zjawisko przewodniczący Rady Języka Polskiego prof. Andrzej Markowski.
Od lutego w czasopiśmie „Focus Historia” będzie można czytać felietony byłego prezydenta Polski, Lecha Wałęsy.
14 kwietnia w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu rusza Poetycki Cykl Warsztatów Twórczego Pisania (kwiecień – czerwiec 2007). Warsztaty adresowane są przede wszystkim do autorów zainteresowanych pogłębieniem umiejętności pisarskich, ale także do osób, które chcą poszerzyć wiedzę o literaturze. Pierwsze spotkanie w nowym cyklu poprowadzi prof. Piotr Śliwiński, wybitny znawca współczesnej poezji.
Dennnis Ennis mówi o sobie, że jest nieprawdopodobnym "blogerem". Jak sam wspomina, kiedy po raz pierwszy kupił z żoną komputer, nic nie zdołało go uchronić przed zniszczeniem. Podkreśla, że nigdy nie był czarodziejem informatykiem, ale odkąd odkrył świat blogów internetowych stał się ich prawdziwym sympatykiem. 53-letni Dennis jest twórcą serwisu blueridgegazette.blogspot.com, skupiającego się na tematyce gór Virginii, gdzie sam mieszka.
Z najnowszych badań przeprowadzonych przez pracowników strony internetowej „Lulu”, która pozwala autorom na publikację i sprzedaż książek, wynika, że 50 lat to najlepszy wiek na opublikowanie książki, mającej szansę stać się bestsellerem. W badaniach wykorzystano średnią wieku autorów, których książki pojawiły się na liście najlepiej sprzedających się pozycji wg „New York Times” przez ostatnie pół wieku.
Zdaniem pedagogów i socjologów w naszym kraju przybywa gwałtowanie osób, które nie rozumieją tekstów pisanych. Problem ten najczęściej dotyczy uczniów szkół powszechnych, ale również i ludzi dorosłych – czytamy w "Życiu Warszawy".