Jak prawidłowo wybrać karmę dla kota? Czym różni się dieta szczeniaka od dorosłego psa? Czy zwierzęta mogą jeść to samo co ludzie? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą eksperci podczas rozpoczynającej się właśnie jesiennej edycji akcji „Jedz smacznie i zdrowo”.
Czy zapach może zostać wykorzystany do wykrywania nowotworów? Nowe badania przeprowadzone w Niemczech, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie The European Respiratory Journal, pokazują że psy tropiące mogą pomóc lekarzom we wczesnym i niezawodnym wykrywaniu nowotworów płuc u pacjentów. To pierwsze badania na świecie, w ramach których dokonano takiego odkrycia.
Problem porzucanych zwierząt w sezonie urlopowym co roku wraca jak bumerang. I chociaż sposobów na rozwiązanie tej kłopotliwej sytuacji jest wiele, to efekt co roku jest taki sam: schroniska pękają w szwach a po ulicach błąkają się bezdomne zwierzęta. Niechlubne statystyki można jednak poprawić. Internet pomaga znaleźć znacznie lepsze rozwiązania niż pozostawienie zwierzaka samemu sobie, czy "podrzucenie" pod bramę schroniska.
Jak to się dzieje, że psy wiedzą, kiedy prosić o jedzenie i rozrabiają, gdy właściciele nie patrzą? Sposób, w jaki psy odpowiadają na poziom uważności swoich właścicieli, daje wiedzę na temat metod, dzięki którym psy uczą się ludzkich zachowań. Sposób postępowania człowieka jest przyswajany przez psa dzięki połączeniu konkretnych wskazówek, kontekstu i poprzednich doświadczeń.
Co by się nam najbardziej marzyło na bezludnej wyspie – towarzystwo naszej „drugiej połowy”, George’a Clooneya lub Penelope Cruz, psa czy mp3? We wszystkich krajach, jak wykazał sondaż miesięcznika Reader’s Digest, najczęstszym wyborem była bliska ukochana osoba.
Do dwóch lat wiezienia grozi mieszkańcowi Kostrzyna, który uderzając młotkiem pozbawił życia własnego psa. Sprawca okrutnego czynu usłyszał już zarzuty. Policja wyjaśnia wszystkie okoliczności sprawy.
Rekordowe upały stanowią obciążenie nie tylko dla ludzi ale także dla zwierząt. Psy, koty i inni ulubieńcy znoszą wysokie temperatury równie źle jak ich właściciele. Należy więc także pamiętać o ułatwieniu im funkcjonowania w ekstremalnych warunkach.
Stare przysłowie mówi, że „starego psa nie nauczy się nowych sztuczek". Naukowcy z Centrum Badawczego Nestlé Purina w St. Louis (Missouri, USA) dowiedli jednak, że jest inaczej. Przeprowadzone przez nich badania wykazały, że wzbogacanie psiej diety w triglicerydy średniołańcuchowe (MTC) znacznie poprawia ich pamięć, co sprawia, że mogą uczyć się nowych sztuczek nawet w podeszłym, psim wieku.
O tym, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, nie trzeba przekonywać nikogo. Kot czy świnka morska mogą być równie wdzięcznym towarzyszem. CIRS - Wrocławskie Centrum Seniora wraz z Centrum Przyjaznych Relacji „Ludzie - Zwierzęta" uruchomiło właśnie nietypowy projekt „Przyjazne 4ŁAPY".
Posiadanie zwierzaka bez wątpienia niesie ze sobą wiele korzyści. Naukowcy udowodnili, że opieka nad zwierzęciem dostarcza licznych profitów, być może warto zastanowić się nad przygarnięciem jakiegoś pupila, bądź sprezentowaniem czworonoga przyjacielowi.
W Katowicach i Zabrzu startują warsztaty „Sztuka dorastania" prowadzone przez Ośrodek Szkolenia Psów Pastel. Ich celem jest popularyzacja metody pozytywnej w wychowaniu psów i psich aktywności.
Co zrobić, gdy pies warczy, gryzie lub zjada swoje odchody, a my czujemy się bezradni wobec jego zachowania? Na nietypowy pomysł pomocy wpadł Ośrodek Szkolenia Psów Pastel z Zabrza i uruchomił pierwszą infolinię dla zdesperowanych właścicieli psów ze Śląska.
Co druga badana osoba posiada psa. Kota jako zwierzę domowe posiada za to, co piąta osoba, spędzając z nim średnio godzinę dziennie na zabawie, karmiąc gotową karmą dla kotów. Zarówno w przypadku właścicieli psów jak i kotów, najpopularniejsze są zwierzęta nierasowe. Niemal co drugi właściciel psa posiada mieszańca, a aż dwóch na trzech właścicieli ma kota tzw. dachowca. Właściciele obu gatunków zwierząt dokarmiają swoje zwierzęta, podając zarówno gotowe przysmaki jak i resztki ze stołu. Takie zachowanie deklaruje ponad połowa właścicieli psów i kotów, co wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Royal Canin, w ramach kampanii edukacyjnej „Ważą się losy psów i kotów”.
Miłośnicy zwierząt potrafią wskazać wiele korzyści, jakie niesie ze sobą posiadanie w domu zwierzaka, teraz będą mieli dodatkowy argument – jak informuje www.medicalnewstoday.com, badania naukowe wykazały, że osoby posiadające koty rzadziej doznają zawałów.
Co czwarty pies i co czwarty kot jest otyły- alarmują lekarze weterynarii. Okazuje się, że epidemia otyłości, która w zawrotnym tempie rozprzestrzenia się wśród ludzi, dopadła także ich czworonożnych przyjaciół. Nieodpowiednie nawyki żywieniowe, niska aktywność, a przede wszystkim brak wiedzy na temat negatywnych dla zdrowia skutków otyłości, to najważniejsze przyczyny pojawienia się nadwagi u psów i kotów.