Koniec wakacji oznacza, że w schroniskach i przytuliskach dla zwierząt przebywa wiele wystraszonych, zdezorientowanych i zestresowanych zwierzaków. Ostatnie tygodnie pokazały, że wiele osób traktuje schronisko jako właściwe miejsce na pozostawienie tam dotychczasowego ulubieńca. Jako takie zwierzęce "okno życia".
Jeśli jesteś typem podróżnika lubiącym zwiedzanie, zaplanowanie wakacji z psem może być dużym wyzwaniem. Wiele europejskich miast wychodzi jednak naprzeciw dylematowi właścicieli czworonogów i otwiera przed nimi drzwi do wielu popularnych atrakcji. Poniżej przedstawiamy kilka atrakcyjnych miejsc, do których można wejść razem z czworonożnym pupilem.
W czasie upałów cierpią nie tylko ludzie ale także psy, koty i inne zwierzęta. Jeśli zostawiamy je na dłłużej same w domu, trzeba zadbać o dostęp do chłodniejszych pomieszczeń. Gdy zabieramy zwierzę ze sobą, nigdy nie zostawiajmy go w zamkniętym samochodzie. To podstawowe, ale nie jedyne zasady postępowania z domowym zwierzęciem w lecie.
Dzień Psa to stosunkowo nowe święto. W 2007 roku zostało "wymyślone" przez redakcję czasopisma „Przyjaciel Pies”. Data 1 lipca nie jest przypadkowa - to właśnie teraz zaczyna się okres, w którym wyrzucanych jest wiele psów, choćby dlatego że stanowią przeszkodę w wakacyjnych planach.
Rasa psa może mieć znaczenie dla potencjalnego właściciela ze względu na pewne różnice w poziomie energii reprezentowanej przez określone czworonogi. Poza tym znaczenie mają inne czynniki. Przykładowo, nie powinien mieć doga, ktoś, kto mieszka w kawalerce, ani opiekować się śliniącym się buldogiem osoba cierpiąca na alergię.
Koty i psy narażone są na pasożyty, którymi mogą zakazić się w wielu różnych miejscach - niestety nawet wówczas gdy nie wychodzą z domu. Jak ochronić zwierzę przed inwazją pasożytó, która może być nie tylko nieprzyjemna ale także groźna dla ich zdrowia?
Głośny, nieposłuszny, a czasem wręcz agresywny pies to utrapienie dla właścicieli i sąsiadów. Niekiedy staje się wręcz zagrożeniem. Jeśli sami nie radzimy sobie z wychowaniem zwierzęcia, warto rozważyć pomoc behawiorysty.
Pies o imieniu Frankie jest w stanie „zdiagnozować" raka tarczycy. Potrafi to zrobić z dokładnością na poziomie 87 proc.
Jeśli myślisz o przygarnięciu psa ze schroniska, teraz może ci w tym pomóc nowoczesna technologia. Powstała platforma internetowa, która umożliwia znalezienie czworonożnego przyjaciela potrzebującego domu, a następnie jego adopcję. Obecnie baza obejmuje kilkaset psów ze schronisk w Polsce i sukcesywnie będzie się powiększać.
Codziennie w Polsce dziesiątki zwierząt trafia do schronisk, a wiele innych błądzi po ulicach miast. Identyfikację zaginionego zwierzaka i odnalezienie właścicieli może znacząco ułatwić wszczepienie chipu.
Kot do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje nawet do ośmiu posiłków dziennie, natomiast pies – wbrew powszechnym praktykom – maksymalnie dwa. Jak racjonalnie odżywiać zwierzęta i nie popełniać błędów?
Wielu się zgodzi, że psy są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Czasem jednak bywają bardzo niebezpieczne. Szczególnie zagrożone są dzieci, ponieważ najtrudniej im przeciwstawić się sile czworonoga. Uważaj więc na wnuki.
Nowotwory atakują nie tylko ludzi. Zapada na nie około połowa psów i jedna trzecia kotów w wieku powyżej 10 lat.
Najczęstszą przyczyną, z powodu której posiadajace właścicieli zwierzęta trafiają do schronisk jest zaniedbanie i brak odpowiedzialności ze strony właścicieli. Jak zadbać o bezpieczeństwo naszych czworonogów?
Nieważne w jakim wieku jest osoba adoptująca zwierzaka. Nieważne o jakiej rasie zwierzęcia mowa. Istotne są tylko indywidualne cechy, a mądrze dokonany wybór pozytywnie wpływa nie tylko na zwierzę, ale także na jego nowego pana. A raczej przyjaciela - przekonuje Marcin Wierzba, wrocławski zoopsycholog.