W Katowicach i Zabrzu startują warsztaty „Sztuka dorastania" prowadzone przez Ośrodek Szkolenia Psów Pastel. Ich celem jest popularyzacja metody pozytywnej w wychowaniu psów i psich aktywności.
Co zrobić, gdy pies warczy, gryzie lub zjada swoje odchody, a my czujemy się bezradni wobec jego zachowania? Na nietypowy pomysł pomocy wpadł Ośrodek Szkolenia Psów Pastel z Zabrza i uruchomił pierwszą infolinię dla zdesperowanych właścicieli psów ze Śląska.
Co druga badana osoba posiada psa. Kota jako zwierzę domowe posiada za to, co piąta osoba, spędzając z nim średnio godzinę dziennie na zabawie, karmiąc gotową karmą dla kotów. Zarówno w przypadku właścicieli psów jak i kotów, najpopularniejsze są zwierzęta nierasowe. Niemal co drugi właściciel psa posiada mieszańca, a aż dwóch na trzech właścicieli ma kota tzw. dachowca. Właściciele obu gatunków zwierząt dokarmiają swoje zwierzęta, podając zarówno gotowe przysmaki jak i resztki ze stołu. Takie zachowanie deklaruje ponad połowa właścicieli psów i kotów, co wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Royal Canin, w ramach kampanii edukacyjnej „Ważą się losy psów i kotów”.
Miłośnicy zwierząt potrafią wskazać wiele korzyści, jakie niesie ze sobą posiadanie w domu zwierzaka, teraz będą mieli dodatkowy argument – jak informuje www.medicalnewstoday.com, badania naukowe wykazały, że osoby posiadające koty rzadziej doznają zawałów.
Co czwarty pies i co czwarty kot jest otyły- alarmują lekarze weterynarii. Okazuje się, że epidemia otyłości, która w zawrotnym tempie rozprzestrzenia się wśród ludzi, dopadła także ich czworonożnych przyjaciół. Nieodpowiednie nawyki żywieniowe, niska aktywność, a przede wszystkim brak wiedzy na temat negatywnych dla zdrowia skutków otyłości, to najważniejsze przyczyny pojawienia się nadwagi u psów i kotów.
Mam psa - chcę pomagać -pod takim hasłem zorganizowane zostaną w Poznaniu dwudniowe warsztaty z dogoterapii. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 października 2007. Będzie to niepowtarzalna szansa dla osób zainteresowanych terapią z udziałem psów na zdobycie nowej wiedzy i kontakt ze specjalistami w tej dziedzinie. Głównym celem kursu jest ukazanie, jak trudnym, ciężkim i odpowiedzialnym zajęciem jest pomaganie chorym poprzez kontakt z psem.
Bezpieczeństwo czworonożnych przyjaciół człowieka powinno być rozpatrywane w kilku wymiarach: dbałości o zdrowie fizyczne zwierzaka w czasie transportu, jego bezpieczeństwa prawnego oraz zgodności przewozu z wymaganiami ustawodawczymi.
Labrador jako pies przewodnik nie tylko jest przyjacielem niewidomego, ale także zastępuje mu oczy: pomaga wsiąść do autobusu, wskazuje schody, drzwi, krawężniki. Rocznie w naszym kraju szkolonych jest ok. 10 psów, które mogą nieść pomoc tym osobom, podczas gdy w innych krajach Europy liczba ta jest zdecydowanie większa.
Często przed wyjazdem na wakacje, a nawet odwiedzinami u rodziny, czy znajomych powstrzymuje nas obawa, co zrobić z naszym czworonożnym ulubieńcem. A przecież coraz więcej hoteli, restauracji lub ośrodków wypoczynkowych przyjmuje gości ze zwierzętami. Wystarczy więc włożyć trochę wysiłku w przygotowanie i zaplanowanie podróży, a potem już można cieszyć się czasem spędzonym wspólnie z pupilem:
Uniwersytet w Saint Louis bada co bardziej uprzyjemni życie rezydentom domu spokojnej starości, robo-pies, czy prawdziwy czworonożny futrzak o imieniu Sparky. Jak twierdzi profesor William A. Banks, jest całkiem prawdopodobne by seniorzy w domu opieki przywiązali się do zabawki.