Importer zestawów pierwszej pomocy, firma Filmar Communication sp. z.o.o. alarmuje, że apteczki sprzedawane w październiku ubiegłego roku jako dodatek do „Gazety Wyborczej" mogą zagrażać naszemu życiu lub zdrowiu. Firma apeluje do osób, które kupiły z „Wyborczą" wadliwe apteczki, żeby odesłały je do siedziby firmy.
Podczas spotkania wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego z dyspozytorami karetek, które odbyło się 9 lutego w Ryni, przedstawiono główne zadania mazowieckiego ratownictwa medycznego w bieżącym roku. Zdaniem wojewody jedynym priorytetem jest czas udzielania pomocy.
Wśród wielu mniej lub bardziej przydatnych gadżetów telefonicznych na rynku pojawiło się urządzenie, które bardzo przydaje się w nagłych sytuacjach, np. kiedy poczujemy się źle i chcemy zadzwonić po pomoc. Jest to przystawka do telefonu, która na klawiaturze zamiast cyfr posiada 12 przycisków obrazkowych.
Ponad połowa Polaków codziennie widzi kierowców łamiących przepisy drogowe, a jednocześnie aż 80% kierowców uważa się za dobrych i bardzo dobrych - takie wyniki przynoszą badania przeprowadzone na zlecenie PZU, na podstawie których powstał „Portret Polskiego Kierowcy 2008”.
Według danych Komendy Głównej Policji tylko w pierwszej połowie 2008 roku w wypadkach na polskich drogach zginęło ponad 20 tys. osób. Ratownicy medyczni przekonują, że statystyki nie byłyby tak przerażające, gdyby świadkowie wypadków potrafili udzielić pierwszej pomocy ofiarom.
Atak serca jest w Polsce częstą przyczyną zgonów. Choroba powoduje zatrzymanie akcji serca i obumieranie komórek mózgowych już po 3- 5 minutach. Reanimacja powinna być wiec podjęta niezwłocznie. W celu natychmiastowej reakcji w przypadku zagrożenia życia coraz bardziej popularne stają się przenośne defibrylatory. Umiejscowienie ich w miejscach publicznych: urzędach, wielkopowierzchniowych sklepach, ośrodkach wypoczynkowych może przyczynić się do zmniejszenia śmiertelności osób doznających ataku serca.
Ogólnopolski program „Ratuj życie!” służy popularyzacji podstaw ratownictwa medycznego. Wiele ofiar zawału czy udaru mózgu mogłoby przeżyć, gdyby w porę udzielono im fachowej pomocy.
Każdy wie, że przez telefon komórkowy możemy wezwać karetkę do poszkodowanej osoby. Nie jest to jednak koniec możliwości komórek, jeżeli chodzi o udzielanie pierwszej pomocy. Centrum Treningu i Symulacji Ratunkowych wraz z partnerami przygotowało instrukcję jak udzielać pierwszej pomocy, przeznaczoną do instalacji na telefonie komórkowym.