Wakacje nad wodą spędza prawie 60 proc. Polaków. Jak co roku, tak i teraz masowo ruszamy nad morza, jeziora i rzeki, by w ich wodach ochłodzić się podczas upałów. Niestety korzystanie z kąpielisk bywa niebezpieczne. W 2017 roku na 471 zgłoszonych wypadków tonięcia udało się uratować zaledwie 53 osoby. Jak udzielić pomocy osobie tonącej oraz co zrobić, by samemu uniknąć takiego zdarzenia?
Zima w pełni, a więc idealny moment, żeby ruszyć na zaśnieżone stoki. W górach każdy narciarz i snowboardzista ma obowiązek zachowania bezpieczeństwa swojego i innych, dlatego należy pamiętać o udzielaniu pierwszej pomocy.
Beztroska, spokój, krótko mówiąc pełen relaks – tak powinny wyglądać wakacje. Niestety zdarza się, że wypoczynek coś nam zakłóca. Co robić, gdy przydarzy nam się oparzenie słoneczne? Jak rozpoznać udar? Jak poradzić sobie z zatruciem pokarmowym? Jak postępować po ukąszeniu przez pszczołę, a jak wtedy, gdy znajdziemy u siebie kleszcza? Warto odświeżyć swoją wiedzę na ten temat, dlatego między innymi na te pytania odpowiadamy razem z lekarzem.
Prawie 600 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych w Toruniu uczestniczyło w wykładach i praktycznych warsztatach z zakresu udzielania pierwszej pomocy, zorganizowanych w ramach szóstej edycji akcji „Umiem Pomóc”. Szkolenia prowadzone przez zespół wykwalifikowanych instruktorów Akademii Ratownictwa Lux Med, odbywały się od kwietnia do czerwca br. w wybranych placówkach edukacyjnych.
Wszelkie urazy oka powstałe w wyniku uszkodzenia mechanicznego, objawiające się silnym bólem, zaczerwienieniem oka, łzawieniem lub zaniewidzeniem, mogą powodować poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, a nawet prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Jak wygląda i na czym polega prawidłowo przeprowadzona pierwsza pomoc przy mechanicznych urazach oka?
Aby wyczekiwany urlop był bezpieczny, powinniśmy posiadać wiedzę na temat postępowania w przypadku sytuacji nagłych, które mogą się wydarzyć w naszej obecności takich jak utonięcia czy wypadki samochodowe. Niestety, największym zagrożeniem dla życia w takich sytuacjach, nie jest wcale brak niezbędnego sprzętu medycznego czy późny przyjazd ratowników, ale strach przed udzieleniem pierwszej pomocy.
Panorama Firm została partnerem programu „Ratuj z sercem”. Na mapach zaznaczonych jest ponad 900 miejsc w całej Polsce, gdzie rozmieszczone są automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED). Dzięki nowo wprowadzonej funkcjonalności można szybko znaleźć najbliższe urządzenie i udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu.
Aż 63 procent młodych Polaków nie udzieliłaby pierwszej pomocy, gdyż obawia się, że mogłaby zaszkodzić. Okazuje się zatem, że największym zagrożeniem dla życia wcale nie jest brak profesjonalnego sprzętu medycznego czy zbyt późny przyjazd ratowników, ale strach przed udzieleniem pierwszej pomocy. Jak odważnie ratować ludzkie życie w Światowym Dniu Pierwszej Pomocy radzą eksperci LUX MED.
Nagłe Zatrzymanie Krążenia (NZK) może przydarzyć się każdemu bez względu na wiek, płeć, stan zdrowia, czy styl życia. Bywa często mylone z zawałem, choć objawy Nagłego Zatrzymania Krążenia są nieco inne – zanika oddech, regularny puls, następuje utrata przytomności. Co zrobić, gdy siedzącej obok nas osobie nagle przestaje bić serce? Szansą na przeżycie jest defibrylator dostępny w miejscu publicznym.
Dobiegła końca tegoroczna edycja ogólnopolskiej kampanii „Starszy Ratownik”, której celem była edukacja seniorów w dziedzinie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. W ramach inicjatywy odbyły się specjalne szkolenia, w których udział wzięło prawie 2 tys. seniorów w całym kraju.
Malkovich zwykle nie jest obsadzany w rolach podziwianych bohaterów. Tym razem jednak taką odegrał i to nie na planie filmowym. Prawdopodobnie uratował życie 77-latka, który przypadkowo poderżnął sobie gardło.
Każdy, kto jest rodzicem lub opiekunem czy to dzieci, czy osób starszych, wie, że krwawiące nosy, otarte kolana, skaleczenia czy ugryzienia owadów zdarzają się na tyle często, że trzeba umieć sobie z nimi radzić bezzwłocznie. Niektóre „kuracje" jednak, choć powszechnie stosowane i zakorzenione w tradycji, wcale nie są skuteczne, a wręcz mogą szkodzić. Oto najpopularniejsze mity na temat pierwszej pomocy przy rozmaitych wypadkach.
Policyjne statystyki przerażają: od początku roku tylko do końca maja, utonęło 77 osób. - Tych tragicznych w skutkach wypadków mogłoby być więcej, gdyby nie pomoc ratowników WOPR oraz umiejętności osób trzecich w niesieniu pomocy ofiarom utonięć – mówi ratownik Jakub Czajka. Każda osoba spędzająca czas nad wodą powinna posiadać choćby minimalną wiedzę na temat zasad pierwszej pomocy tonącym.
Miejski program „Miasto w Formie” wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniom Wrocławian organizując - już po raz trzeci - szkolenie z pierwszej pomocy. Weźmie w nim udział 35 osób, które jako pierwsze zgłoszą chęć udziału w nim.
Już po raz 18 w całej Polsce gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tematem tegorocznego Finału będzie po raz kolejny onkologia dziecięca. Nie zabraknie również innych ważnych kwestii, m.in. edukacja dotycząca pierwszej pomocy.