Wiele nowotwrów jest spowodowanych czynnikami środowiskowymi i elementami stylu życia, takimi jak dieta, papierosy, poziom aktywności fizycznej. W przypadku raka skóry jednym z głównych czynników ryzyka jest nadmierna ekspozycja na światło słoneczne. Zobacz, co może być jego objawem.
Możesz o siebie świetnie zadbać - musisz jedynie regularnie robić samodzielny „przegląd" organizmu, a dzięki temu szybko dostrzeżesz ewentualne zagrożenia i będziesz mógł/mogła bezzwłocznie zareagować.
Pieprzyki występują na skórze w sposób naturalny. Przeciętny człowiek ma ich od 10 do 40. Niektóre są obecne od urodzenia, inne poswstają wraz z czasem. Warto wiedzieć jednak, że ich ilosć i wygląd informuje o zagrożeniu zdrowia. Zobacz, na co zwrócić uwagę.
Jeśli na prawym ramieniu masz ponad 11 pieprzyków, możesz cechować się wyższym ryzykiem raka skóry.
Osteoporoza jest określana jako podstępna choroba, bo postępuje niepostrzeżenie i często nie daje oznak do bardzo później fazy rozwoju. Często dotyka starsze kobiety, więc w powszechnej wyobraźni przeciętny pacjent z tą chorobą to staruszka, której trudno jest utrzymać odpowiednią postawę. To jednak nie wszystko - przeczytaj o tym, co mniej oczywiste w związku z osteoporozą.
Jak wynika z brytyjskich badań, choć ponad połowa osób, które wypełniły kwestionariusz dotyczący zdrowia, doświadczyła potencjalnych objawów raka, jednak tylko 2 procent uczestników rozważało możliwość raka złośliwego.
Być może nie lubisz swoich pieprzyków, bo musisz na nie uważać i sadzisz, że nie przydają ci uroku? Niesłusznie - mogą mieć ważną funkcję, tj. chronić przed chorobami związanymi z wiekiem, takimi jak osteoporoza.
Amerykańscy i francuscy naukowcy odkryli, że im więcej kobieta ma pieprzyków, tym większym cechuje się ryzykiem raka piersi.
Ból głowy, podwójne widzenie, niewyjaśnione guzy, uporczywy kaszel. Kiedy należy udać się do lekarzynie czekając aż „samo przejdzie"?
Znamiona definiuje się jako wrodzone nieprawidłowości w skórze spowodowane niedoborem lub nadmiarem któregoś ze składników tkankowych, których ujawnienie może nastąpić wcześnie, bądź w życiu dojrzałym. Znamiona mogą być płaskie lub guzowate, mają rożną barwę, wielkość i kształt, pojawiają się na niemal każdej części ciała. Bywają niebezpieczne, ponieważ w razie mechanicznego podrażnienia lub działania promieniowania UVB mogą ulec modyfikacji w czerniaka – nowotwór, który łatwo ulega zezłośliwieniu.