W opinii społecznej kościoły i związki wyznaniowe powinny być przede wszystkim finansowane z pieniędzy wiernych, niezależnie od tego państwo powinno dotować działalność kościołów - wynika z sondażu CBOS. Przeważająca część osób jest natomiast przeciwna finansowaniu przez państwo składek na ubezpieczenie społeczne dla księży, którzy nie mają umów o pracę.
Większość niebezpiecznych sytuacji przy używaniu kart płatniczych czy kredytowych prowokujemy sami – wynika z badania TNS Pentor. Aż 12 proc. mężczyzn i 19 proc. kobiet zazwyczaj nosi przy sobie zapisany PIN do karty.
Blisko jedna trzecia klientów deklaruje, że nie wybrałaby ponownie swojego aktualnego banku. Ta grupa odpowiada za 7 miliardów przychodów dla sektora. Jednocześnie, ponad 8 na 10 klientów korzystało do tej pory z usług tylko jednej instytucji finansowej – to główne wnioski najnowszego raportu firmy doradczej Deloitte.
Niepewna sytuacja gospodarcza nie powstrzymuje Polaków przed zakupami, ilość transakcji kartami bowiem wzrosła – wynika z danych firmy Polcard, obsługującej karciane terminale płatnicze. Polacy używali jednak kart ostrożniej. Większość wzrostu odnotowanego przez Polcard wygenerowały najpopularniejsze karty debetowe. Częstotliwość używania kart kredytowych, zarówno pod względem ilości jak i wartości transakcji, wzrosła tylko minimalnie.
Polacy potrzebujący pomocy finansowej najczęściej mogą liczyć na wsparcie rodziny - wynika z ankiety ING. Co druga osoba, która zadłużyła się w ostatnim czasie, pieniądze pożyczyła od najbliższych. Bezzwrotnych „pożyczek” członkom swojej rodziny udziela co trzecia osoba.
Sumienność, odpowiedzialność, a przede wszystkim emerytura stanowiąca stałe źródło dochodu – to czynniki sprawiające, że seniorzy są postrzegani przez banki jako atrakcyjna grupa klientów. Większość osób w starszym wieku nie korzysta jednak z usług instytucji finansowych i przez to tworzą kategorię ludzi finansowo wykluczonych.
Dziś przypada Światowy Dzień Oszczędzania. W wielu krajach z tej okazji przeprowadzane są akcje edukacyjne, pokazujące korzyści płynące z oszczędzania i racjonalnego gospodarowania pieniędzmi.
Gdańscy policjanci rozbili grupę przestępczą napadającą na starsze kobiety. Ofiary typowali w bankach, gdy pobierały gotówkę. Sprawcy śledzili je, a następnie w dogodnym momencie napadali i okradali. Pięć osób zostało już tymczasowo aresztowanych. Grozi im kara do 12 lat więzienia.
Oszuści wymyślili nową metodę wyłudzania pieniędzy - ostrzegają policjanci z komendy głównej. Zaczyna się niewinnie, od puszczenia pojedynczego sygnału na telefon komórkowy. Osoba oddzwaniająca na wskazany numer nie wie, że wykonuje drogie połączenie typu Premium, którego stawka wg cennika jest bardzo wysoka. W ten sposób oszuści jednorazowo mogą wyłudzić kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych.
Zagraniczne wakacje niekiedy są tańsze i bardziej udane niż spędzanie urlopu np. nad polskim morzem. Zwłaszcza jeśli znamy języki obce i chcemy poznawać nowych ludzi, miejsca oraz inną od naszej kultury. Gdziekolwiek się udamy – wszędzie potrzebne nam pieniądze. Ale co lepiej zabrać ze sobą: gotówkę czy kartę? A jeśli tę drugą, to jaką: płatniczą czy kredytową? Odpowiedzi na te pytania.przygotowali specjaliści porównywarki finansowej Comperia.pl.
Aktywni, nie bojący się ryzyka wytrawni inwestorzy, którzy stawiają na nowości? Czy może ostrożni, słabo wyedukowani finansowo i raczej stroniący od produktów inwestycyjnych? Jaki jest inwestycyjny portret Polaków? Jak podchodzą do inwestowania i gdzie najchętniej lokują swoje pieniądze?
Cele Polaków koncentrują się najczęściej wokół finansów, pracy i rodziny - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Co piąty badany dąży do zapewnienia odpowiednich warunków materialnych sobie i swoim bliskim, a co dziesiąty zamierza szukać pracy. Respondenci często mówią również o dbaniu o zdrowie, swoich planach mieszkaniowych oraz chęci osiągnięcia określonego poziomu wykształcenia.
Biegając po sklepach w poszukiwaniu idealnych podarków dla bliskich nam osób, często zapominamy, że możemy paść ofiarą fałszerzy pieniędzy. Nie zwracamy uwagi na otrzymywaną resztę i w tym momencie możemy stać się potencjalnymi osobami, które wprowadzają falsyfikaty do dalszego obiegu. Jak się przed tym chronić?
Do olsztyńskiej Komendy Policji zgłosiła się kobieta która znalazła dziecięcy piórnik z kaczuszką w którym było ponad 15 tysięcy złotych i dokumenty mieszkanki Wrocławia. Policjanci dotarli do 68-latki z Dolnego Śląska. Kobieta była tak szczęśliwa i zaskoczona tym, że odnaleziono jej oszczędności, że zemdlała i trafiła do szpitala.
Martin Scorsese martwi się o przyszłość przemysłu filmowego. Reżyser chciałby, aby jego "poważni" koledzy z branży otrzymywali wsparcie finansowe z zewnątrz.