Zarówno w krajach bogatych, jak i biednych, wśród głównych czynników sprzyjających poczuciu szczęścia przeciętnego człowieka wymienia się indywidualny stan posiadania oraz to, czy optymizm leży w jego naturze, wynika z nowych światowych analiz opublikowanych przez American Psychological Association.
Eksperci obliczyli, że wystarczy odkładać 200 zł miesięcznie, aby uzyskać emeryturę wyższą o 2000 zł. Warto więc zacząć oszczędzać, bo wszystko wskazuje na to, że w przyszłości nasze emerytury będą bardzo niskie. Oszczędzanie nie jest jednak domeną Polaków. Z badań Fundacji Kronenberga wynika, że zaledwie 8% naszego społeczeństwa deklaruje, że regularnie oszczędza, a ponad połowa z nas przeznacza wszystkie swoje dochody na bieżące potrzeby. Od czasu do czasu pieniądze odkłada natomiast 35% z nas. Co więcej, spadł odsetek osób, które uważają, że warto oszczędzać Przed rokiem wynosił on 67%, a obecnie 61%. Wyniki badań są tym bardziej niepokojące, że w przyszłości wiele osób czeka bardzo niska emerytura.
Jestem 65-letnią emerytką. O jakiegoś czasu córka namawia mnie, abym założyła sobie konto dla seniora. Z tego co mi mówiła, mogę zyskać sporo profitów, jak ubezpieczenie medyczne, czy pomoc specjalisty w razie jakieś usterki w domu. Zastanawiam się jednak, jakie są warunki prowadzenia takiego konta. Czy posiadanie rachunku wiąże się z dużymi opłatami? I czy jest to naprawdę opłacalne?
Chcemy z mężem odświeżyć nasze mieszkanie. Szacujemy, że remont będzie nas kosztował ok. 15 tys. złotych. Czy banki udzielają specjalnych kredytów na remonty? W jaki sposób możemy sfinansować remont?
Najbardziej zadłużone szpitale w Polsce to instytuty podległe Ministrowi Zdrowia, strat nie przynosi tylko jeden spośród szesnastu - twierdzi Najwyższa Izba Kontroli. Kondycja finansowa pięciu szpitali - instytutów badawczych jest bardzo trudna, ich łączne zadłużenie wynosi 283 mln. Może to zagrażać istnieniu i działaniu instytutów w obecnej formie. Najgorszej jest w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, Centrum Zdrowia Dziecka oraz Instytucie Reumatologii.
Zaledwie 1 procent badanych deklaruje, że jest obecnie klientem jakiejś instytucji parabankowej, natomiast 3 proc. przyznaje, że korzystało z usług parabanków w przeszłości - wynika z ostatniego badania CBOS.
Moja córka namawia mnie na inwestycję w IKE, która pomogłaby mi odłożyć więcej pieniędzy na emeryturę. Na czym dokładnie polega taka forma inwestowania pieniędzy i czy warto z niej skorzystać?
Właściciel Amber Gold ma już oficjalnie postawione zarzuty. Gdańska prokuratura okręgowa zarzuca Marcinowi P. prowadzenie działalności bankowej bez wymaganej prawem licencji oraz podrobienia dokumentu w celu wyłudzenia poświadczenia nieprawdy. Sprawa Amber Gold może mieć również znacznie szerszy finał - możliwe są zmiany w prawie, utrudniające działanie oszukańczych parabanków.
Amber Gold podała dziś na swojej stronie internetowej informację o rozpoczęciu procesu likwidacji. Spółka zapewnia jednak, że wszystkim klientom należy się zwrot pieniędzy, wraz z odsetkami. Amber Gold zapowiedziała sprzedaż swojego majątku w celu pokrycia zobowiązań.
Chcemy z żoną zainwestować pieniądze. Udało nam się zaoszczędzić 15 tysięcy złotych. W co w obecnej sytuacji najlepiej zainwestować: lokaty, fundusze, czy ostatnio bardzo popularne inwestycje w kruszce?
W opinii społecznej kościoły i związki wyznaniowe powinny być przede wszystkim finansowane z pieniędzy wiernych, niezależnie od tego państwo powinno dotować działalność kościołów - wynika z sondażu CBOS. Przeważająca część osób jest natomiast przeciwna finansowaniu przez państwo składek na ubezpieczenie społeczne dla księży, którzy nie mają umów o pracę.
Większość niebezpiecznych sytuacji przy używaniu kart płatniczych czy kredytowych prowokujemy sami – wynika z badania TNS Pentor. Aż 12 proc. mężczyzn i 19 proc. kobiet zazwyczaj nosi przy sobie zapisany PIN do karty.
Blisko jedna trzecia klientów deklaruje, że nie wybrałaby ponownie swojego aktualnego banku. Ta grupa odpowiada za 7 miliardów przychodów dla sektora. Jednocześnie, ponad 8 na 10 klientów korzystało do tej pory z usług tylko jednej instytucji finansowej – to główne wnioski najnowszego raportu firmy doradczej Deloitte.
Niepewna sytuacja gospodarcza nie powstrzymuje Polaków przed zakupami, ilość transakcji kartami bowiem wzrosła – wynika z danych firmy Polcard, obsługującej karciane terminale płatnicze. Polacy używali jednak kart ostrożniej. Większość wzrostu odnotowanego przez Polcard wygenerowały najpopularniejsze karty debetowe. Częstotliwość używania kart kredytowych, zarówno pod względem ilości jak i wartości transakcji, wzrosła tylko minimalnie.
Polacy potrzebujący pomocy finansowej najczęściej mogą liczyć na wsparcie rodziny - wynika z ankiety ING. Co druga osoba, która zadłużyła się w ostatnim czasie, pieniądze pożyczyła od najbliższych. Bezzwrotnych „pożyczek” członkom swojej rodziny udziela co trzecia osoba.