Przeciętna Polka zarabia średnio o 900 złotych mniej niż mężczyzna, rzadziej jest nagradzana premiami za pracę, a przy tym pobiera niższą emeryturę. Okazuje się, że finansowa codzienność nie rozpieszcza Polek, ale trzeba przyznać, że panie o wiele rzadziej niż mężczyźni trafiają na listy dłużników, zalegają z niższymi kwotami i lepiej spłacają zadłużenie.
Choć finanse to jedna z dziedzin, która historycznie jest zarezerwowana dla mężczyzn, to kobiety coraz częściej i odważniej podejmują świadome decyzje finanse. O tym, czy testosteron rzeczywiście jest niezbędny do sprawnego gospodarowania majątkiem rozmawiamy z dr Lidią D. Czarkowską – psychologiem, socjologiem, wykładowcą i dyrektorem centrum coachingu w Akademii Leona Koźmińskiego oraz Małgorzatą Popielewską, Członkiem Zarządu Union Investment TFI.
Określanie kobiet, jako strażniczek domowego ogniska, przybrało obecnie nowy wymiar. Z badania Fundacji Kronenberga przy banku Citi Handlowy wynika, że to właśnie panie żelazną ręką trzymają domowy budżet, zaś niekontrolowane wydatki to domena przede wszystkim płci „brzydkiej”. Co więcej, wyniki badania łamią kolejne stereotypy - do braku kontroli nad własnym budżetem przyznało się aż dwa razy więcej mężczyzn niż kobiet.
Po co mi konto bankowe? W dalszym ciągu wielu Polaków zadaje sobie to pytanie. W 2012 roku prawie co czwarty z nas nie posiadał rachunku rozliczeniowego, a co trzeci nie miał karty lub z niej nie korzystał – wynika z badań NBP. Czy konta bankowe są nieprzydatne? Jakie korzyści płyną z ich posiadania i regularnego użytkowania wyjaśniają eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).
Co trzeci Polak myśli optymistycznie o swoich finansach w 2014 roku. Mają na to wpływ rosnące ambicje rodaków i poprawiająca się sytuacja gospodarcza. Aby ten rok w finansach był dla nas rzeczywiście lepszy, warto dokonać pewnych zmian. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiadają, jak przeprowadzić wiosenne porządki w domowym budżecie, by zredukować zbędne wydatki i zwiększyć szanse na realizację marzeń.
Styczeń zbliża się ku końcowi, a Ty już teraz wiesz, że z oszczędzania, które było postanowieniem noworocznym nic nie wyjdzie? Okazuje się, że nie jesteś osamotniony - aż 95 procent Polaków nie jest w stanie wytrwać w noworocznych postanowieniach – wynika z badania przeprowadzonego dla TNS OBOP. Pomimo, iż trudno nam wytrwać w przyrzeczeniach, to wydatkom należy przyjrzeć się baczniej. Gdzie szukać oszczędności?
To, że polscy seniorzy nie są zadowoleni ze swoich finansów nie powinno chyba nikogo dziwić. Z okazji Dnia Babci i Dziadka złożymy naszym seniorom życzenia i wręczymy kwiaty, ale warto też sprawdzić, czy nie mają kłopotów finansowych. Osoby starsze zazwyczaj chętnie pomagają bliskim, ale o swoich problemach mówią niechętnie. Prawie połowie z nich może brakować pieniędzy na podstawowe wydatki.
Przedświąteczny klimat doskonale sprzyja kupowaniu. Handlowcy świetnie wykorzystują ten fakt, przygotowując w tym czasie specjalne oferty i mnożąc zabiegi, abyśmy wydali jak najwięcej. Warto jednak odczarować święta dla bezpieczeństwa domowego budżetu. Jakie magiczne sztuczki stosują czarodzieje z marketingu i handlowcy, abyśmy zapełniali koszyki w ich sklepach? Jak nie dać się zaczarować sprzedażowo-świąteczną magią?
Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem zawieranym zwykle na dłuższy czas. Nie zawsze jesteśmy w stanie zaplanować wydatki w takiej perspektywie. Co się stanie, jeśli w trakcie spłaty kredytu dojdzie do utraty pracy? Takie obawy dotyczą tych, którzy nie ubezpieczyli się na taki wypadek i nie mają oszczędności. Przed taką sytuacją można się zabezpieczyć. Expander podpowiada jak radzić sobie ze spłatą kredytu, gdy stracimy główne źródło dochodów.
Dopiero w 2017 roku banki będą wymagały od swoich klientów posiadania co najmniej 20 procent środków własnych na zakup mieszkania. Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała się na złagodzenie wytycznych, które zostały zawarte w Rekomendacji S. W pierwotnej wersji pułap 20 procent wkładu własnego miał być egzekwowany przez banki od 2014 roku. Jak sfinansować wkład własny, gdy nie dysponujemy odpowiednią ilością środków?
Czasem zbyt pochopnie podejmujemy decyzję przy wyborze kredytu gotówkowego. Problem pojawia się w sytuacji, gdy chcemy z tej umowy zrezygnować. Wydaje nam się, że nie jest to już możliwe. Tymczasem możemy od niej odstąpić, o ile od daty podpisania kontraktu nie upłynęło więcej niż dwa tygodnie. Za sam fakt rezygnacji z tego zobowiązania nie zapłacimy ani złotówki – podpowiadają eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl.
Tom Hanks nie został aktorem dla pieniędzy. Gwiazdor przyznał, że za role w filmach otrzymuje wysokie gaże, jednak gdyby zarabiał mniej, byłby tak samo szczęśliwy i spełniony.
Kupno mieszkania czy domu jest z pewnością jedną z najważniejszych decyzji, które podejmujemy w życiu. Ten krok związany jest podjęciem poważnego zobowiązania finansowego, które będzie nam zwykle towarzyszyć przez dłuższy czas. Każdy z nas chce mieć pewność, że swoje pieniądze powierza uczciwej firmie, zwłaszcza, gdy nasze lokum dopiero się buduje. Na jakie kwestie zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy z deweloperem?
Robin Williams podjął pracę w telewizji, aby zdobyć pieniądze na rachunki i spłacić byłą żonę. 62-letni aktor od niedawna występuje w serialu "The Crazy Ones" u boku Sarah Michelle Gellar.
Pieniądze stanowią kość niezgody wielu par. Okazuje się, że są jednym z głównych powodów nieporozumień między partnerami.