Rodzaj wykonywanej pracy nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Z badań wynika - co może wydawać się paradoksalne -, że wyższe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych dotyczy m. in. pracowników służby zdrowia.
Najlepiej oceniane ze względu na uczciwość i rzetelność zawodową profesje to naukowcy, pielęgniarki, informatycy, nauczyciele oraz dentyści – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Nieco powyżej środka skali lokują się także rzemieślnicy, sprzedawcy w sklepach, lekarze, policjanci oraz kupcy. Do profesji najgorzej ocenianych pod względem rzetelności i uczciwości zawodowej należą urzędnicy państwowi wysokiego szczebla, posłowie na Sejm oraz politycy.
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Pielęgniarki i położne będą uprawnione do samodzielnego udzielania – w określonym zakresie – świadczeń diagnostycznych i leczniczych. Będą mógły również w pewnych przypadkach wystawiać recepty.
W Polsce nikt dotychczas nie przeprowadził badań, które wskazywałyby jasno, jaki wpływ na wyniki leczenia ma obsada kadry pielęgniarskiej. W krajach Unii Europejskiej ustalane są normy obsad pielęgniarskich, gwarantujące opiekę adekwatną do stanu pacjenta i zapewniające mu bezpieczeństwo. W Polsce tego typu normy nie obowiązują, są braki w obsadzie pielęgniarskiej, skutkujące m.in. zdarzeniami niepożądanymi.
Niektóre zawody są cenione bardziej, inne mniej; jedne postrzegane są jako szczególnie użyteczne, wymagające większego wysiłku, umiejętności, większej odpowiedzialności, inne z kolei są w opinii społecznej mniej istotne. Największym prestiżem cieszą się dwie profesje o zupełnie różnej specyfice - profesor uniwersytetu i strażak, podaje CBOS.
Jeśli ustawa o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym zostanie uchwalona przez Sejm, za lepszą opiekę pielęgniarską oraz prawo wyboru lekarz będzie trzeba zapłacić 30 złotych miesięcznie. Jeżeli rządowe plany się powiodą, nowe prawo zacznie obowiązywać od 2009 roku.
Resort zdrowia planuje wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenie pielęgnacyjne, nowe rozwiązanie ma być wdrożone w 2009 roku. Zgromadzone w ten sposób pieniądze będą przeznaczone na opiekę pielęgnacyjną nad osobami starszymi. Tylko w 2009 roku z nowego ubezpieczenia system lecznictwa może uzyskać 8,4 mld zł.
Jak podaje „Metro”, pacjent jednego z warszawskich szpitali, nie mogąc doczekać się pomocy, zadzwonił przez telefon komórkowy na pogotowie.
Coraz więcej pielęgniarek z powodu niskich zarobków podejmuje zatrudnienie za granicą. Chociaż resort zdrowia zwiększył limity przyjęć na studia, to jednak nie oznacza to, że siostry pozostaną w kraju po ich ukończeniu. Wiele przyszłych pielęgniarek już teraz deklaruje wyjazd za pracą po dyplomie - podaje "Metro".
Firma Medicover przygotowała program zapewnienia całodobowego bezpieczeństwa osobom w podeszłym wieku. Specjalny system przywoławczy umożliwi starszej osobie po naciśnięciu jednego przycisku noszonego na przegubie lub na szyi natychmiastowy kontakt z lekarzem.
Prostytutki w Niemczech dostały szanse przekwalifikowania się na pielęgniarki geriatryczne. Około 30 kobiet lekkich obyczajów z północnej Westfalii w wieku od 20 do 40 lat odbędzie dwuletnie szkolenie, które przygotuje je do pracy ze starszymi osobami. Sponsorami programu są Kościół Ewangelicki oraz Unia Europejska.