Jeśli korzystasz z bankowości elektronicznej, jeśli autoryzacja operacji na twoim koncie jest potwierdzana SMS-ami – zachowaj ostrożność!. Odnotowano nowy sposób kradzieży pieniędzy z internetowych kont bankowych. Przestępcy, korzystając ze stworzonych przez siebie fałszywych stron banków, są w stanie nie tylko przejąć dane pozwalające wejść na konto internetowe, ale też dotrzeć do kodów autoryzujących transakcje, które są przesyłane w SMS-ach na telefony komórkowe. Aby nie dać się oszukać, należy pamiętać o paru prostych zasadach.
To właśnie w Walentynki najczęściej zbieramy się na odwagę, aby powiedzieć innym, ile dla nas znaczą. Niestety, aktywnością w tym czasie wykazują się również spamerzy i cyberprzestępcy. Kaspersky Lab zwraca uwagę na niebezpieczeństwa i radzi, jak bezpiecznie spędzić Dzień Świętego Walentego.
Kaspersky Lab Polska informuje o ataku phishingowym skierowanym przeciwko użytkownikom popularnego portalu aukcyjnego Allegro.pl. Sfałszowane wiadomości e-mail zawierają odsyłacz prowadzący do strony logowania podstawionej przez cyberprzestępców.
„Twoje konto zostało zablokowane ze względu na liczne próby logowania", „ważność karty kredytowej wkrótce wygaśnie lub wygasła", „potrzebujemy twojej pomocy, aby wyjaśnić potencjalne nadużycia na rachunku", „nie mogliśmy zrealizować transakcji", „nie mogliśmy dostarczyć przesyłki", „prosimy o potwierdzenie hasła". Nie bierz przynęty. Nie stań się ofiarą phishingu. Naiwność w sieci może spowodować ogromne szkody
Nie minął jeszcze pierwszy kwartał nowego roku, a już możemy mówić o bardzo szybko rosnącej skali aktywności cyberprzestępców. Tymczasem użytkownicy komputerów zarówno w domu, jak i pracy często ułatwiają cyberprzestępcom zadanie. Dlatego warto zastosować się do kilku prostych porad.
Rozwój technologiczny i - co za tym idzie - wprowadzenie elektronicznych form płatniczych pociągnęły za sobą wykształcenie i rozwój nowych form przestępczości bankowej. Okradanie kont bankowych to metoda stosowana także przez złodziei w Polsce. Najpopularniejsze i najpoważniejsze przestępstwa tego typu to "skimming" i "phishing". Co oznaczają te obco brzmiące nazwy? Skąd się wzięły? Jak się zabezpieczać przed tego typu przestępstwami?
Najprostsza reguła bezpieczeństwa przy płaceniu kartami to kierować się zdrowym rozsądkiem i zachować zachowania ostrożności przy przekazywaniu informacji poufnych - a należy do nich numer naszej karty, przez Internet, telefon i inne media. Przedstawiamy 24 rady przygotowane przez Związek Banków Polskich, przydatne dla zachowania bezpieczeństwa podczas dokonywania transakcji płatniczych.