Klikasz na niespodziewaną wiadomość e-mail od swojego banku i coś wydaje się niewłaściwe. Twoje tętno przyspiesza. Czujesz ukłucie w brzuchu. Coś jest nie tak. Wtedy zauważasz, że adres e-mail jest ewidentnie fałszywy, a wiadomość jest usiana literówkami. To ewidentna próba phishingu.
Cyberochrona najprościej ujmując, jest to ochrona w sieci internet. Czy warto się nią przejmować? Jakie zagrożenia niesie ze sobą brak ochrony w sieci? W jaki sposób użytkownik może chronić siebie i swój komputer przed zagrożeniami z zewnątrz? Odpowiedzi na te pytania w artykule poniżej.
Dostałeś pocztą elektroniczną informację o wygraniu nagrody, choć nie przypominasz sobie, żebyś brał udział w konkursie? Ktoś prosi w e-mailu o podanie danych, aby mógł dostarczyć wysłaną do ciebie paczkę? Pod żadnym pozorem nie klikaj linki w takich mailach, nie odpowiadaj na nie ani nie otwieraj ich załączników! To prawie na 100% wiadomość fałszywa – pod prawdziwe firmy bardzo często podszywają się hakerzy próbujący wykorzystać ludzką naiwność. Czym grożą ich ataki i jak się przed nimi bronić?
Polski Internet obiega kolejna już w tym roku informacja dotycząca nowego wirusa, który zyskuje dostęp do naszych danych i w rezultacie może narazić nas na straty. Czy i w jaki sposób można się bronić przed takimi zagrożeniami?
Wśród kilkudziesięciu znanych i renomowanych programów antywirusowych tylko kilka aplikacji w wersji bezpłatnej jest w stanie zbliżyć się swoimi możliwościami do płatnych odpowiedników oraz konkurować z najpopularniejszymi na świecie rozwiązaniami do zabezpieczenia komputerów domowych. Jednak który z nich wybrać i na co zwracać szczególną uwagę podczas dostosowywania ochrony do własnych preferencji?
Mój mąż dostał ostatnio wiadomość mailową z informacją o elektronicznym zestawieniu operacji bankowych, którą otworzył bez chwili zastanowienia. Okazało się, że ten mail nie był wysłany przez bank. Mąż stracił pieniądze na koncie. Jak rozpoznać fałszywe wiadomości i jak się przed nimi chronić?
Zbliża się najgorętszy okres w branży obsługi przesyłek. Z dnia na dzień będzie rosła liczba wysyłanych paczek i z dnia na dzień kupujący będą coraz bardziej niecierpliwie oczekiwali kolejnych. Niestety, wiedzą o tym także oszuści. W ostatnich dniach pojawiły się fałszywe maile, wysłane rzekomo przez firmę InPost.
Trwa intensywna kampania phishingowa ukierunkowanaj na klientów banku PKO. Jej celem jest wyłudzenie danych dostępowych do serwisu internetowego iPKO oraz kodów jednorazowych umożliwiających zatwierdzanie przelewów. Nie należy wykonywać jakichkolwiek instrukcji, które przyszły mailem i wymagają logowania się do konta lub podawania kodów jednorazowych – ostrzegają eksperci G DATA.
Przychodzą e-mailem. Z Allegro, Netii, T-Mobile. Wyglądają jak "zwyczajna" korespondencja od tych firm, zwłaszcza dla ich klienta. Niestety, może okazać się że to kolejny sposób oszustów nie tylko na okradzenie nas z pieniędzy, ale także na zainfekowanie oprogramowaniem szpiegującym.
Przykrą niespodzianką po powrocie z wakacji jest odkrycie, że z naszego konta zniknęły pieniądze. Ze zdumieniem odkrywamy, że wypłaty dokonano np. w Brazylii czy Meksyku, chociaż nigdy tam nie byliśmy. Często dopiero wówczas poznajemy znaczenia słów skimming i phishing. Eksperci radzą w jaki sposób chronić swoje pieniądze w czasie wakacyjnych wyjazdów.
Jeśli korzystasz z bankowości elektronicznej, jeśli autoryzacja operacji na twoim koncie jest potwierdzana SMS-ami – zachowaj ostrożność!. Odnotowano nowy sposób kradzieży pieniędzy z internetowych kont bankowych. Przestępcy, korzystając ze stworzonych przez siebie fałszywych stron banków, są w stanie nie tylko przejąć dane pozwalające wejść na konto internetowe, ale też dotrzeć do kodów autoryzujących transakcje, które są przesyłane w SMS-ach na telefony komórkowe. Aby nie dać się oszukać, należy pamiętać o paru prostych zasadach.
To właśnie w Walentynki najczęściej zbieramy się na odwagę, aby powiedzieć innym, ile dla nas znaczą. Niestety, aktywnością w tym czasie wykazują się również spamerzy i cyberprzestępcy. Kaspersky Lab zwraca uwagę na niebezpieczeństwa i radzi, jak bezpiecznie spędzić Dzień Świętego Walentego.
Kaspersky Lab Polska informuje o ataku phishingowym skierowanym przeciwko użytkownikom popularnego portalu aukcyjnego Allegro.pl. Sfałszowane wiadomości e-mail zawierają odsyłacz prowadzący do strony logowania podstawionej przez cyberprzestępców.
„Twoje konto zostało zablokowane ze względu na liczne próby logowania", „ważność karty kredytowej wkrótce wygaśnie lub wygasła", „potrzebujemy twojej pomocy, aby wyjaśnić potencjalne nadużycia na rachunku", „nie mogliśmy zrealizować transakcji", „nie mogliśmy dostarczyć przesyłki", „prosimy o potwierdzenie hasła". Nie bierz przynęty. Nie stań się ofiarą phishingu. Naiwność w sieci może spowodować ogromne szkody
Nie minął jeszcze pierwszy kwartał nowego roku, a już możemy mówić o bardzo szybko rosnącej skali aktywności cyberprzestępców. Tymczasem użytkownicy komputerów zarówno w domu, jak i pracy często ułatwiają cyberprzestępcom zadanie. Dlatego warto zastosować się do kilku prostych porad.