Postęp technologiczny wpływa również na medycynę. Budowane są nowe wynalazki, odkrywane nowe sposoby terapii. Dzięki temu postępowi diagnostyka onkologiczna zyskuje nowe metody szybkiego i bezpiecznego wykrywania nowotworów. Celem medycyny nuklearnej jest wczesne wykrycie raka. O rodzajach badań diagnostyki onkologicznej, ich skuteczności i przygotowaniach ze strony pacjenta, mówi doktor Jolanta Kunikowska, specjalista chorób wewnętrznych i medycyny nuklearnej.
Pozytonowa tomografia emisyjna (PET) i tomografia emisyjna pojedynczych fotonów (SPECT) to badania z zakresu medycyny nuklearnej, wykorzystywane do wykrycia i monitorowania leczenia różnych chorób, zwłaszcza onkologicznych. Obydwie metody pozwalają na wykrycie nawet niewielkich zmian chorobowych, we wczesnej fazie rozwoju, kiedy są największe szanse na wyleczenie chorego. Czym różnią się badania PET i SPECT i co decyduje o ich zastosowaniu w danym przypadku?
Medycyna nuklearna jest jedną z dziedzin medycyny, która bezpiecznie wykorzystuje izotopy promieniotwórcze do leczenia, diagnostyki i terapii chorób. Można ją podzielić się na dwie główne gałęzie: medycynę diagnostyczną oraz medycynę leczniczą.