Związek między stanem umysłu i układu krążenia jest bardzo silny. Okazuje się, że depresja trzy razy częściej (w porównaniu do populacji ogólnej) jest diagnozowana u pacjentów, którzy doświadczyli ataku serca lub cierpieli na choroby serca.
Czy często zdarza ci się widzieć szklankę do połowy pustą? Aby wydostać się z klubu pesymistów i przejść do klubu optymistów - ba, nawet superoptymistów - zrób tak, jak radzi - i jak sam zrobił - dr Michael Mosley. Przejdź program „optymistycznej reedukacji".
Dotychczasowe badania wskazywały, że optymiści cieszą się dłuższym życiem. Teraz uczeni rewidują tę zależność - być może to właśnie optymizm zagraża zdrowiu i zmniejsza prawdopodobieństwo długowieczności.
Niektórzy pacjenci czują się lepiej po zażyciu leku, nawet jeśli dany farmaceutyk w istocie nie wykazuje działania leczącego określoną dolegliwość. To efekt placebo. Istnieje jednak druga strona siły sugestii: u chorych mogą wystąpić objawy choroby i skutki uboczne tylko dlatego, że im o nich powiedziano.
Pesymistyczne doniesienia dotyczące kryzysu zakłóciły spokój Polaków, od października 2011 roku niemal podwoiła się grupa ankietowanych przekonanych, że w perspektywie roku kondycja polskiej gospodarki ulegnie pogorszeniu - wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. Coraz większy sceptycyzm gości też w prognozach dotyczących jakości życia rodzin – w analogicznym okresie odsetek osób spodziewających się zmian na gorsze wzrósł z 16% do 31%. Obawy te nie przystają do bieżącej sytuacji kraju – przede wszystkim do poziomu twardych wskaźników makroekonomicznych, ale także do wciąż niezłych ocen respondentów – dają raczej wyraz stale nakręcanej spirali strachu.
Depresja czasami postrzegana jest jako normalny objaw starzenia. To niepokojące, bowiem pozostawiona bez leczenia potęguje prawdopodobieństwo niepełnosprawności, umieszczenia w domu opieki, czy nawet śmierci.
O tym, że optymistom żyje się łatwiej wiemy wszyscy, jednocześnie większość z nas nie docenia roli jaką pozytywne myślenie odgrywa w codziennym życiu.
Pozytywnie nastawieni do życia seniorzy, którzy przebyli złamanie biodra, mają większe szanse na szybsze wyleczenie niż ich mniej szczęśliwi rówieśnicy – stwierdza prowadząca badanie dr Lisa Fredman z Uniwersytetu Bostońskiego.
Kolejene pokolenia "lepsze" od poprzednich, brzmi to jak amerykański sen, w który jednak jak się okazuje wierzy coraz mniej osób. Dlaczego ludzie starsi tak pesymistycznie wypowiadają się o przyszłości najmłodszego pokolenia próbowała wybadać ankieta przeprowadzona przez Pew Research Center.