Zewsząd słyszymy, jak ważne jest umieszczenie warzyw i owoców w codziennej diecie. Bez nich nie można liczyć na dobre zdrowie i młody wygląd. Jednocześnie jednak wiadomo, że naturalne produkty od dawna nie są tak „naturalne" z powodu różnych środków, które mają ochronić uprawy przed chorobami i szkodnikami. W efekcie, np. serwując sobie sałatki, nierzadko jednocześnie dostarczamy organizmowi wiele szkodliwych substancji. Zobacz, jak myć warzywa i owoce, by osłabić ilość zawartych w nich niebezpiecznych związków.
Składnik chemiczny w popularnej paście do zębów jest związany ze wzrostem komórek raka i zaburzeniem rozwoju zwierząt, informuje agencja Bloomberg.
Stres oksydacyjny sprawia, że czujesz się zmęczony, bardziej otyły, chory i stary. Ból, jaki odczuwasz, widoczne oznaki starzenia się, choroby, z jakimi zaczynasz się zmagać - wszystko to jest w pewnej mierze zależne od stresu oksydacyjnego. Warto poznać mechanizm jego działania.
Jak informują amerykańscy naukowcy, środek owadobójczy DDT (dichlorodifenylotrichloroetan), może zwiększać ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.
Narażenie na działanie pestycydów i innych substancji chemicznych jest związane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju choroby Parkinsona.
Palenie warto rzucić nie tylko ze względu na własne zdrowie, ale także ze względu na wpływ jaki przemysł tytoniowy wywiera na środowisko. Co roku 600 milionów drzew jest ścinanych po to, aby zapewnić paliwo potrzebne do suszenia liści tytoniu. Na jedno drzewo przypada około 300 papierosów, a zatem palacz wypalający paczkę papierosów dziennie może przyjąć, że co 15 dni za sprawą jego nałogu powalane jest jedno drzewo. W samej tylko Brazyli zużywa się 60 milionów drzew rocznie na potrzeby produkcji wyrobów tytoniowych.
Liczba przyjmowanych przez nas syntetycznych związków chemicznych wzrosła w zawrotnym tempie w ciągu ostatnich 50 lat. Występują one np. w żywności i napojach, lekach, powietrzu, którym oddychamy, wodzie, kosmetykach, przyborach toaletowych i środkach czystości. Nawet odzież i obuwie, które nosimy często są poddawane obróbce chemicznej.
Naukowcy od lat prowadzą nierówną walkę z chorobą Parkinsona, która jest określana chorobą późnego wieku średniego. Ostatnie badania ujawniły znaczący wpływ narkotyków i pestycydów na rozwój choroby.