Kilka milionów Polaków może zostać wezwanych do spłacenia zobowiązań, których nigdy nie zaciągali. Ich numery PESEL wraz z informacją o dacie i miejscu urodzenia oraz numerze dowodu osobistego wykradzione przez przestępców wystarczą do tego, aby zaciągnąć w ich imieniu kredyt lub pożyczkę albo kupić drogi telefon. Aby uniknąć kłopotów warto sprawdzać, czy bank, firma pożyczkowa, operator telefoniczny lub jakakolwiek inna firma nie szukała o nas informacji.
W Polsce mieszka ponad 360 tys. Adamów i ponad 464 tys. kobiet o imieniu Ewa. Blisko 11,5 tys. Adamów obchodzi urodziny w Wigilię. Wspólnie z nimi świętuje prawie 13,5 tys. pań o imieniu Ewa - wynika z bazy PESEL.
Wczoraj prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2013 r. Nowelizacja zakłada, że wystarczy PESEL i dowód osobisty, prawo jazdy, albo paszport, by potwierdzić, że mamy prawo do opieki zdrowotnej w ramach NFZ.
1 września 2011 r. zniesiony został obowiązek posiadania NIP dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej i nie są płatnikami składek ubezpieczeniowych. Numer NIP będą musiały jednak posiadać osoby, które zdecydują się na legalne zatrudnienie na przykład niani albo ogrodnika na umowę-zlecenie.
Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że w kontaktach z urzędem skarbowym posługujemy się nadanym numerem NIP. Tymczasem, od 1 września 2011 r. oprócz NIP, identyfikatorem podatkowym stał się PESEL.
NIP wychodzi z użytku jako identyfikator osoby ubezpieczonej w ZUS. Pozostaje natomiast podstawowym identyfikatorem płatnika składek. Od 1 września 2011 r. uległ zmianie zakres danych identyfikacyjnych osoby ubezpieczonej, podawany w dokumentach ubezpieczeniowych przekazywanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Od 1 stycznia 2012 r. zostanie zniesiony obowiązek posiadania NIP przez osoby nie prowadzące działalności gospodarczej i nie będące podatnikami podatku VAT. Osoby takie posługiwałyby się tylko numerem PESEL - zdecydował rząd.
Każda korespondencja dotycząca spraw związanych z emeryturami z nowego systemu powinna zawierać dane identyfikacyjne osoby ubezpieczonej czyli m.in. numery PESEL i NIP. W przypadku braku identyfikatorów ZUS nie ma prawa udzielić informacji.
Rząd przyjął dziś projekt ustawy o ewidencji ludności. Projekt przewiduje, że w 2009 r. obowiązek meldunkowy zostanie zastąpiony zgłoszeniem miejsca zamieszkania. Procedura rejestracji ma być maksymalnie uproszczona.
Farmaceuci, pomimo, iż mają na to zgodę ministra zdrowia nie chcą dopisywać numeru indentyfikacyjnego PESEL na receptach, które przynoszą do aptek pacjenci. Aptekarze boją się kontroli z Narodowego Funduszu Zdrowia. Pacjenci muszą z tego właśnie względu kupować leki bez zniżki - informuje "Życie Warszawy".
Wiele osób często bagatelizuje sprawę ochrony własnych danych osobowych nie mając tak naprawdę pojęcia jak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie swoich danych personalnych przed kradzieżą. Niedocenianie złodziei specjalizujących się w tego typu przestępstwach grozi poważnymi konsekwencjami, z których najpoważniejszym nie będzie wcale utrata pieniędzy z konta, ale nawet utrata pracy, problemy z policją lub możliwość spłacania nie zaciągniętego przez siebie kredytu.
W marcu bieżącego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę specjalnych legitymacji dla emerytów i rencistów. Pojawił się też poważny problem, czy aby zwykła, tania przesyłka pocztowa zdołała ustrzec dane osobowe milionów osób przed złodziejami - pisze Dziennik Zachodni.