W 2020 roku to drugi i ostatni taki dzień. Dla przesądnych to szczęście w nieszczęściu, bowiem piątek trzynastego ma być dniem pechowym, a szczególnie obawiamy się go w tym roku. Dlaczego kojarzymy tę datę z czymś złym?
Czarne koty uważane są za symbol pecha i niepowodzenia. To jedna z przyczyn, dla których należą do najrzadziej znajdujących dom zwierząt w schroniskach. Jednak koty o takim umaszczeniu mają także grono wielbicieli. I właśnie oni ustanowili 17 sierpnia "Dniem doceniania czarnych kotów".
Co przynosi pecha? Piątek trzynastego? Stłuczenie lustra? Czarny kot przebiegający drogę? Podanie ręki przez próg? Ponad połowa dorosłych Polaków wierzy w przynajmniej jeden z dziesięciu przesądów - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS.
Z Bożym Narodzeniem wiążą się różne przesądy. Niektóre są popularne na całym świecie. Sprawdź, czy je znasz.
Naukowcy wyliczyli, biorąc pod uwagę m. in. pogodę, samopoczucie oraz finanse, że przedostatni poniedziałek pełnego tygodnia stycznia to najgorszy dzień w roku. W tym roku przypada on już dziś - czyli 16 stycznia.
Wiele przesądów niezmiennie funkcjonuje w świadomości Polaków. Mało kto nie unika siadania na rogu stołu czy witania się przez próg. Podobnie z chuchaniem na znalezionego grosika czy łapaniem guzika na widok kominiarza. Piątek trzynastego nie jest wyjątkiem. Polacy wolą nie kusić losu i niechętnie planują wyjazdy na ten owiany złą sławą dzień. Tymczasem linie lotnicze wydają się szukać sposobów na zapełnienie pustych miejsc, dzięki czemu podróżni mogą liczyć na naprawdę atrakcyjne ceny połączeń. Jednak piątek trzynastego to nie jedyny przesąd, który może zatrzymać pasażerów w domu.
Picasso panicznie bał się fryzjera i obcinania włosów, Michael Jackson nienawidził zarazków, a Matejko kładł się spać wyłącznie przy zapalonej świecy. Okazuje się, że z różnorodnymi fobiami zmaga się aż 60% Europejczyków.
Zdaniem kibiców i brazylijskich mediów, współodpowiedzialnym za druzgocącą porażkę piłkarzy Brazylii w meczu z Niemcami był Mick Jagger.
Większość ludzi czegoś się boi, ale w przypadku co 10 osoby ten strach może przerodzić się w fobię. Najczęstsze fobie to strach przed pająkami i wężami, lęk wysokości, strach przed ciemnościami, przebywaniem w tłumie lub ciasnym pomieszczeniu, a także lęk przed ludźmi i zwierzętami. Istnieją też mniej pospolite lęki: koulrofobia (strach przed klaunami), nomofobia (strach przed pozostawaniem bez telefonu komórkowego), strach przed teściami czy fobia długich słów.
13 lipca to kolejny piątek 13-go w tym roku. Okazuje się, że ten dzień stanowi jeden ze sztandarowych zabobonów wzbudzających lęk. I to niestety nie jedyna taka data, także inne kartki z kalendarza wzbudzają nie pokój i sprawiają, że wielu ludzi odkłada realizację ważnych spraw na inny czas.
Kasia Sobczyk śpiewała, że "trzynastego wszystko zdarzyć się może", wielu jednak podziela opinię, iż nie tyle wszystko może mieć wówczas miejsce, ile to, co pechowe, szczególnie jeśli trzynasty wypada w piątek. Przesądni mogli się obawiać 2012 roku, bowiem wspomniana data wypada w nim aż trzykrotnie. W kwietniu po raz drugi.
Czy ludzie faktycznie dzielą się na urodzonych szczęściarzy i wiecznych pechowców? I czy słusznie mówi się, że to los się do nas uśmiecha, a nie na odwrót? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w „Kodzie szczęścia”, którego autorem jest Richard Wiseman, profesor uniwersytetu w Hertfordshire, specjalista od psychologii oszustwa, a także praktykujący iluzjonista.
Przesądy są częścią ludzkiego życia od niepamiętnych czasów. Większość z nich ma swe korzenie w okresie, w którym człowiek był zdany na łaskę i niełaskę przyrody. Brak wiedzy naukowej skłaniał więc do szukania rozmaitych sił, które wpływają na naturę i odwoływania się do wszelkich sposobów, także zupełnie nieracjonalnych, na kontrolę natury i pomoc w walce z chorobami, klęskami żywiołowymi, etc. Tworzono więc opowieści i kultywowano wierzenia, które miały uchronić od cierpienia i niedostatku. Te wierzenia i obyczaje stały się przesądami przestrzeganymi na przestrzeni pokoleń. Chociaż nauka pomogła obalić wiele z nich, niektóre są wciąż przestrzegane przez ludzi na całym świecie.
Według Ośrodka badań Opinii Publicznej niemal jedna piąta Polaków wierzy, że piątek 13-ego musi wróżyć nieszczęście. Specjaliści z Biura likwidacji Szkód Ergo Hestii, na podstawie przeanalizowanych danych, zaprzeczają tej opinii.
W piątki 13-ego rzadziej ulegamy wypadkom i bardziej interesujemy się swoim zdrowiem. W uważanym za pechowy dniu liczba zgłoszeń szkód w niektórych zakładach ubezpieczeniowych jest dwa razy mniejsza niż w inne piątki roku.