Mieszkańcy nie muszą wymieniać dokumentów w związku z tzw. „dekomunizacją ulic” – informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nowa ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców zmian dokumentów, nawet jeśli nazwy ulic ulegną zmianie.
W okresie urlopowym często decydujemy się na atrakcyjne okazje cenowe lotów czy wakacje last minute. W planowaniu odpoczynku często zapominamy, że do niektórych krajów koniecznością jest uprzednie wyrobienie wizy. HomeToGo.pl przygotowało zestawienie wybranych państw, które wymagają wiz turystycznych dla Polaków, z podziałem na: wydające wizy jedynie w ambasadzie, w miejscach granicznych i na lotniskach lub oferujące e-wizy.
Brytyjski aktor Michael Caine zmienił nazwisko i aktualnie oficjalnie nazywa się… Michael Caine.
Nieważny lub zniszczony paszport oraz brak paszportu dziecka to najczęstsze przyczyny uniemożliwiające podróż za granicę. W ubiegłym roku 433 osobom odmówiono wyjazdu z kraju na Lotnisku Chopina w Warszawie. Tylko na Mazowszu kilkadziesiąt osób dziennie wnioskuje o przyspieszenie decyzji paszportowej ze względu na wykupioną wcześniej wycieczkę.
Szef niemieckiego MSW Thomas de Maizière poinformował stronę polską o wprowadzeniu tymczasowej kontroli na naszej zachodniej granicy. W związku z tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przypomina, że obywatele polscy podróżujący do Niemiec, powinni posiadać przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty.
W II kwartale 2015 r. Polacy zastrzegli rekordowo dużą liczbę kradzionych i zgubionych dokumentów – niemal 37 tysięcy nowych danych trafiło do międzybankowego systemu Dokumenty Zastrzeżone. Jednocześnie w tym okresie na cudze nazwisko próbowano wyłudzić 1 616 kredytów na łączną kwotę w wysokości „jedynie” 55,3 miliona złotych – wynika z 21. edycji Raportu InfoDOK, przygotowywanego przez Związek Banków Polskich.
Podczas wakacji wzrasta liczba osób, które zgłaszają się do urzędów, aby otrzymać nowy paszport. Tylko w czerwcu Centrum Personalizacji Dokumentów MSW przygotowało ponad 138 tysięcy tych dokumentów. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przypomina, że paszport możemy wyrobić u dowolnego wojewody na terenie całego kraju.
Zofia w 1980 roku wyjechała do Wielkiej Brytanii, wyszła za mąż za obywatela tegoż państwa i przyjęła jego nazwisko. W 1987 roku rozwiodła się, rok później ponownie wyszła za mąż, jednak pozostała przy nazwisku pierwszego męża. Oba śluby jak i rozwód miały miejsce na terenie Zjednoczonego Królestwa. Żadnego z tych zdarzeń nie zarejestrowała w urzędzie stanu cywilnego w Polsce. Z biegiem lat dowód osobisty i paszport polski Zofii straciły ważność. Jedynym dokumentem, jakim na dzień dzisiejszy posługuje się Zofia jest brytyjski paszport, w którym Zofia widnieje jako Sophie. Zofia nie spodziewała się jakie czekają ją kłopoty po powrocie do kraju.
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw. Nowela umożliwia m.in. unieważnianie z urzędu dowodów osobistych osób, które utraciły obywatelstwo.
Paszporty krajów Unii Europejskiej Przewodnictwo Polski w Radzie Unii Europejskiej stało się okazją do opracowania przez Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju wystawy prezentującej historyczne i współczesne „Paszporty krajów Unii Europejskiej”. Wybrana tematyka pozwala przyjrzeć się formalnej stronie podróżowania w różnych epokach. Wystawę będzie można obejrzeć we wrocławskim Muzeum Militariów w Arsenale Miejskim.
Od 1 września zostaną wprowadzone nowe wzory paszportów, paszportów służbowych, paszportów dyplomatycznych oraz paszportów tymczasowych. Polskie paszporty będą teraz zawierały m.in. tłumaczenia objaśnień danych personalnych we wszystkich językach Unii Europejskiej oraz informację o tym, że na terytorium państwa niebędącego członkiem UE polski obywatel ma prawo skorzystać z pomocy dyplomatyczno-konsularnej każdego z państw UE.
Od dziś - 19 lutego - paszporty tymczasowe i paszporty biometryczne wydawane dzieciom do 5 lat będą ważne przez 12 miesięcy od daty wydania. Dzieci do 5 roku życia nie będą też musiały być obecne przy składaniu wniosku paszportowego. Obecność taka będzie obowiązkowa jedynie w przypadku, gdy na życzenie rodziców dziecku do 5 roku życia będzie wydawany paszport biometryczny.
Dodatkowe trzy miesiące, które dał Polakom szef MSWiA Władysław Stasiak na wymianę dowodów spowodowały, że rodacy znów odkładają wymianę dokumentów na ostatnią chwilę. Przepełnione do niedawna urzędy znów opustoszały, a wszystko wskazuje na to, że przy okienkach znów będzie tłoczono, ale w lutym i marcu - podaje "Metro".
„Każdy, kto stracił dokument tożsamości, powinien jak najszybciej zgłosić ten fakt do swojego banku”, napomniał prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.