Nie ma idealnych małżeństw, ale niektóre pary świetnie się ze sobą czują mimo znacznego stażu, inne chętnie spędzają czas osobno i przyzwyczaiły się do takiego status quo. Udany związek wymaga pracy, zgodnie twierdzą terapeuci małżeńscy.
Fizyczny ból i intensywne poczucie odrzucenia "bolą" w taki sam sposób, wynika z nowych badań.
Każdy w swoim otoczeniu może wskazać pary, które po trzydziestu, czterdziestu i więcej latach od ślubu wciąż są ze sobą szczęśliwe. Owszem, takich małżeństw nie ma może zbyt wiele, ale zdarzają się i wszyscy patrzą z zazdrością na ich relacje. Jak to się dzieje? Kwestia dotyczy niezwykle dobrze dobranych osób, czy też może „wieczne zauroczenie" wynika z jakichś zewnętrznych uwarunkowań?
Jakkolwiek zajęło mu to 28 lat, 100-letni Forrest Lunsway w końcu zdecydował się na zaproponowanie małżeństwa swojej dziewczynie. Jego wybranka to 90-letnia Rose Pollard.
Ważne słowa nie przychodzą łatwo. Rzadko się je wypowiada w obawie o to, by nie stały się trywialne i wygłaszane rutynowo. To jednak rodzi czasem taki modus operandi, który bywa bliski gruboskórności, nadmiernemu dystansowi i braku wrażliwości. Tymczasem nie straciła na aktualności przecież słynna fraza z poezji księdza Twardowskiego: „spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą".
Eksperci ds. związków często przestrzegają, by - zwłaszcza na początku znajomości - ostrożnie oceniać partnera, bowiem „różowe okulary", przez jakie „ogląda się" nową miłość, mogą być bardzo zdradliwe. Tymczasem idealizowanie towarzysza życia może mieć pozytywne skutki - czyni ludzi bardziej zadowolonymi ze swych małżeństw.
Ostatnio w mediach przyjęto zasadę, że o kobietach mówi się dobrze, albo wcale. I słusznie. Panie od lat walczyły ze stereotypami i wydaje się, że skuteczność batalii jest znaczna. Świat się zmienił i określenie cech ze względu na płeć wydaje się passé. A jednak jeśli chodzi o partnerstwo, zarówno panie i panowie bez wahania potrafią wskazać, co ich irytuje w płci przeciwnej. Mężczyźni od pokoleń uskarżają się na te same wady swoich towarzyszek życia.
Jak wynika z badania dotyczącego różnic emocjonalnych między płciami i pokoleniami przeprowadzonego przez uczonych z Uniwersytetu Kraju Basków, rodzice więcej wybaczają dzieciom niż odwrotnie, a kobiety są bardziej wyrozumiałe niż mężczyźni.
Co łączy Demi Moore, Madonnę i Kylie Minogue, poza tym, że są celebrytkami? Otóż, gustują w młodszych mężczyznach. Nowy trend ulega popularyzacji - ze świata show-biznesu postępuje ku amerykańskim i zachodnioeuropejskim miastom.
Nie ma małżeństw doskonałych. Potwierdzają to także pary, które mogą pochwalić się wieloletnim pożyciem małżeńskim. Wraz z upływem czasu wspólne życie bywa trudne. Codzienność dostatecznie komplikuje plany, a uczucia ulegają zmianie. Czasem trzeba się naprawdę mocno napracować, by związek dobrze funkcjonował. W każdym razie świadomość zagrożenia nie pozwala na rozleniwianie się. A przecież każdy powinien pamiętać, że nic nie jest dane raz na zawsze...
Aby pozbyć się stresu, złagodzić odczuwanie bólu i wzmocnić swoje relacje w związku, wystarczy przytulić się do swego towarzysza życia. Badacze z University of California odkryli, że szczególnie w przypadku kobiet już dotyk lub widok partnera ma efekt znieczulający.
Ma ponad 100 lat, słabo słyszy i niemal nie widzi, ale to nie przeszkadza mu w poszukiwaniu partnerki. 101-letni Malezyjczyk Ahmad Md Isa chce znaleźć towarzyszkę życia.
Czekają cię sercowe kłopoty, jeśli pozostajesz w niesatysfakcjonującym związku, który raczej przyprawia o stres niż daje szansę na relaks. I nie chodzi tu o miłosne perturbacje (a przynajmniej nie tylko), ale o zdrowie serca.
Rozwód dojrzałych małżeństw to być może powszechniejsze zjawisko niż się zwykle sadzi. Okazuje się, że osoby dojrzałe nierzadko decydują się na rozstanie, pomimo kilku wspólnie spędzonych dekad.
Czy tzw. kuguary, tj. kobiety, które podrywają młodszych mężczyzn, to chwilowa moda pop kultury, czy początek nowej rewolucji seksualnej?