Choroba Parkinsona to dolegliwość neurologiczna będąca następstwem degeneracji komórek nerwowych. Choroba ta występuje najczęściej u osób po 65 –tym roku życia, jej leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów i opóźnianiu rozwoju.
Żurawina to roślina o szczególnych właściwościach, której charakterystyczny, cierpko-słodki smak zna chyba każdy z nas. Występuje w północnej części naszego kraju i należy do czołówki roślin o udowodnionych korzyściach prozdrowotnych.
Utrata zdolności trzeźwego myślenia jest jednym z ważniejszych zmartwień seniorów i wielu z nich coraz częściej sięga po jedzenie bogate w antyutleniacze. Według naukowców z Agricultural Research Service (agencja naukowa w amerykańskim ministerstwie rolnictwa) dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po winogrona i jagody.
Elektryczne impulsy dostarczane do mózgu mogą znacząco wpłynąć na łagodzenie objawów choroby Parkinsona, są bardziej efektywne niż leczenie standardowymi medykamentami.
Choroba Parkinsona w Nowej Zelandii jest uznawana za chorobę zakaźną. Mieszkaniec Zimbabwe nie został z powodu swojej choroby wpuszczony do tego kraju.
Bogaty w przeciwutleniacze wyciąg z jagód i truskawek ma pozytywny wpływ na mózg i może opóźniać proces starzenia się – wynika z najnowszych badań.
Nazwa tej choroby pochodzi od londyńskiego lekarza Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy rozpoznał i opisał w 1817 roku symptomy tego schorzenia. Parkinson jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego przejawiającą się spowolnieniem ruchowym, drżeniem kończyn i sztywnością mięśni. Choroba ta częściej dosięga mężczyzn, niż kobiety, a średni wiek chorych na Parkinsona to 58 lat, ale zdarzają się też przypadki zachorowań nawet przed 40 rokiem życia.
Według naczelnego lekarza prezydenta Kuby, Fidel Castro, który ma już osiemdziesiątke na karku cieszy się doskonałym zdrowiem i dożyje 140 lat.
Piękny i bogaty, cały świat był u jego stóp – tak do niedawna wyglądało życie Michaela J. Foxa. Jednak aktorzy także chorują. Na początku pojawiła się pewna niezgrabność w ruchach i ich spowolnienie, zaburzenie równowagi i drżenie rąk, potem doszły słowa lekarza, które brzmiały jak wyrok – Parkinson. Jednak Michael nauczył się żyć z chorobą, a nawet sprawił, że stała się sensem jego życia. Pięć lat temu założył fundację „The Michael J. Fox fundation for Parkinson’s research”.
Naukowcy od lat prowadzą nierówną walkę z chorobą Parkinsona, która jest określana chorobą późnego wieku średniego. Ostatnie badania ujawniły znaczący wpływ narkotyków i pestycydów na rozwój choroby.
Rada Krajowa Stowarzyszeń Osób z Chorobą Parkinsona oraz Rada Fundacji "Żyć z chorobą Parkinsona" zapraszają wszystkich chorych do wzięcia udziału w Ogólnopolskich Obchodach Dni Solidarności z Osobami z Chorobą Parkinsona.