Nie tylko nadciśnienie jest groźne w przypadku udaru. Także zwiększona zmienność poziomu ciśnienia krwi grozi wyższym ryzykiem śmierci u pacjentów po takim zdarzeniu mózgowonaczyniowym.
Udar mózgu zajmuje trzecie miejsce (na pierwszym plasuje się zawał serca, na drugim nowotwory) na liście najczęstszych przyczyn zgonów. Jego występowanie szacuje się na około 140 przypadków na 100 tysięcy osób. Skutki udaru mogą być łagodne, bądź katastrofalne, czego jednak nie można wnioskować po samych objawach, stąd konieczna jest jak najszybsza pomoc medyczna.
Wysokie dawki witaminy D mogą pomóc w regulacji nadaktywnej odpowiedzi immunologicznej u ludzi ze stwardnieniem rozsianym (multiple sclerosis, MS).
Robotyczne ramię, opracowane przez zespół europejskich naukowców, przyczyni się w pewnym stopniu do zapewnienia niezależności poważnie sparaliżowanym osobom. Ramię może być sterowane intuicyjnie, co oznacza, że wystarczy pomyśleć o użyciu go, aby się poruszyło.
Opracowano i udoskonalono urządzenie zapewniające osobom sparaliżowanym - w tym także dotkniętym najpoważniejszym zespołem zamknięcia - lepszą kontrolę nad otoczeniem i komunikację.
Chcesz wyglądać młodziej? Nie pij więc zbyt często coli, ani niektórych innych napojów gazowanych, bowiem - jak ostrzegają naukowcy - fosforany, które nierzadko są zawarte w napojach gazowanych, powodują przedwczesne starzenie się.
"Odleżyny" zawdzięczają swoją nazwę obserwacji pacjentów, którzy są obłożnie chorzy i nie mają właściwej opieki, tj. przebywają zbyt długo w pozycji leżącej lub siedzącej. Zgodnie z definicją, odleżyną nazywamy miejscową martwicę tkanek, w wyniku której powstaje owrzodzenie często ulegające zakażeniu. Taka sytuacja dotyczy zwykle tkanek przylegających do wypukłych części układu kostnego.
Jak wynika z danych American Foundation for the Blind (AFB), Amerykanie bardziej obawiają się utraty wzroku niż raka, HIV, zawału, chorób serca, cukrzycy, czy innych poważnych problemów zdrowotnych.
Czy granie w gry komputerowe może przyczynić się do poprawy zdrowia? Jak najbardziej. Przekonali się o tym pacjenci jednego z amerykańskich szpitali.
80-letnia kobieta z Chin, która od 10 lat jest przekłuta do łóżka z powodu choroby, zarobiła blisko 90 tys. dolarów na giełdzie.
Pracujący nad wynalezieniem technologii, która umożliwi sparaliżowanym mięśniom odzyskać swoją dawną sprawność, naukowcy z uniwersytetu w Michigan zaprezentowali pierwsze efekty swojej działalności. W specjalistycznym artykule prasowym opisali metodę pobudzania komórek nerwowych przy pomocy nanorurek węglowych o oznaczeniu SWNT oraz sposobu na zastąpienie nimi uszkodzonych neuronów.
Zespół naukowców z firmy Honda oraz ATR Computational Neuroscience Laboratories opracował nowy interfejs dla robota Asimo, który umożliwia sterowanie elektronicznym towarzyszem za pomocą myśli.