Co nam grozi w przypadku, gdy nie uzupełnimy brakującego zęba? O konsekwencjach z tym związanych mówi prof. Wiesław Hędzelek z poznańskiego Centrum Stomatologii Candeo.
Nie należy bagatelizować krwawienia dziąseł. To może być objaw różnorodnych problemów zdrowotnych.
Jeśli potrzebujesz kolejnej motywacji, by regularnie szczotkować i nitkować zęby, oto ona: paradontoza może mieć wpływ na rozwój choroby Alzheimera.
Ponad 40 proc. osób powyżej 65 roku życia boryka się z problemem bezzębności - wynika z badania przeprowadzonego w 2009 roku przez Warszawski Uniwersytet Medyczny. Przyczyną dramatycznie wysokich statystyk jest ograniczona dostępność do nowoczesnych metod leczenia.
Olejek Manuka to w 100% naturalny produkt o silnych właściwościach antybakteryjnych, przeciwzapalnych i przciwgrzybiczych.
W dobie bardzo szybkiego postępu technologicznego, osiągnięcia medycyny są zdumiewające. Materiały, które po wprowadzeniu do organizmu nie zakłócają funkcjonowania tkanek, pozwalają nam na poddanie się zabiegom rekonstrukcyjnym bez ryzyka utraty zdrowia, co zdarzało się jeszcze 20-30 lat temu.
Po raz pierwszy koenzym Q 10 został zidentyfikowany przez naukowców w 1957 roku. W ustroju pełni funkcję witaminy, niezbędnej do życia każdej komórki. W wyniku niedoboru koenzymu Q 10 zaburzona zostaje wydolność komórki, tkanki lub całego narządu, co może być przyczyna wielu chorób. Dotyczy to w szczególności tych narządów, które dla swojej czynności wymagają dużej ilości energii. Należą do nich przede wszystkim mięsień sercowy i mięśnie szkieletowe.
Według ogólnopolskich badań ponad 80% badanych przyznaje, że ma problemy z chorobami zębów i dziąseł. Ponadto Polacy mają duże braki w uzębieniu, średnio osobie w wieku 19-34 lat brakuje aż 8 zębów. Zjawisko utraty uzębienia przybiera masowy charakter po 45 roku życia
Paradontoza, czyli stan zapalny dziąseł prowadzi do powstania tzw. kieszonek przyzębnych, jest to konsekwencja stopniowego odsuwania się zębów od dziąseł. Okazało się, że choroba ta zwiększ ryzyko pojawienia się innych problemów zdrowotnych.
Spożywanie nabiału jest dla naszego zdrowia istotniejsze niż sądzimy. Naukowcy odkryli, iż istnieje zależność pomiędzy obecnością w naszej diecie jogurtów i innych przetworów mlecznych a ryzykiem wystąpienia paradontozy.
Alternatywą dla tradycyjnego leczenia paradontozy może być terapia laserowa – sugerują naukowcy.
Braki w uzębieniu to problem nie tylko estetyczny, ale i zdrowotny – pozostałe zęby mogą się przesuwać, więc cały zgryz traci swój prawidłowy kształt, a poza tym jeśli brakuje nam zębów nie gryziemy pokarmów dostatecznie dokładnie, co może skutkować problemami trawiennymi. Dobrym wyjściem jest w takim wypadku założenie implantu – sztucznego korzenia, „śrubki”, którą dentysta wkręca w kość szczęki.
Od dawana wiadomo, że zbyt duża waga nie sprzyja zdrowiu. Najnowsze badania dowiodły, iż istnieje zależność pomiędzy wagą a stanem dziąseł.
Gorzknik kanadyjski (hydrastis canadensis) to jeden z najlepszych naturalnych antybiotyków, od setek lat wykorzystywany był przez Indian Ameryki Północnej przy stanach zapalnych oczu i problemach z trawieniem. Eksploatacja zioła doprowadziła do tego, że obecnie dzika populacja rośliny jest zagrożona wyginięciem, aby móc wykorzystać ją w celach leczniczych, uprawiana jest na plantacjach m. in. w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Tabletki i kapsułki produkowane są z ekstraktu z korzeni i kłączy gorzknika.
Paradontoza to choroba, której przyczyn dotychczas jednoznacznie nie ustalono. Wiadomo jednak, że jednym z czynników sprzyjających rozwojowi choroby jest zła higiena jamy ustnej.