Jeśli palisz papierosy, nadużywasz alkoholu, a do tego nie dbasz o higienę jamy ustnej to twoje szanse rosną. Możesz zostać jednym z 743 milionów „szczęśliwców” na świecie, których dotyka paradontoza.
Oto kolejny argument za tym, by troszczyć się o zdrowie dziąseł. Bakterie odpowiedzialne za rozwój paradontozy mogą przyśpieszyć rozwój alzheimera – wynika z badań amerykańskich naukowców.
Choroby jamy ustnej nie pozostają bez wpływu na sprawność seksualną. Z badań wynika, że paradontoza dwukrotnie zwiększa ryzyko zaburzeń erekcji.
Nieodpowiednia higiena jamy ustnej, wady zgryzu czy uwarunkowania genetyczne powodują paradontozę, z którą zmaga się coraz więcej Polaków. Bagatelizowanie zapalenia przyzębia może doprowadzić do wielu powikłań, których efektem jest wypadanie zębów. Choroba dotyka coraz młodszych ludzi, a jej skutki są nieodwracalne dla naszego uzębienia. Jak zatem poradzić sobie z problemem?
Paradontoza, czyli najbardziej przewlekła i tragiczna w skutkach choroba dziąseł, wciąż pozostaje poważnym problemem zdrowia publicznego na świecie. Według WHO, ciężka choroba przyzębia, która może prowadzić do utraty zębów, występuje u 15-20% dorosłych w wieku 35-44 lat, zaś na całym świecie około 30% osób w wieku 65-74 lat nie ma naturalnych zębów.
Choroby przyzębia w skrajnym przypadkach mogą nawet prowadzić do utraty zęba. Do ich głównych przyczyn zalicza się nieprawidłową higienę jamy ustnej, bruksizm, wady zgryzu, braki zębowe, nieprawidłową dietę, choroby ogólnoustrojowe, a także niewłaściwie wykonane wypełnienia i uzupełnienia protetyczne.
Choroby przyzębia, podobnie jak próchnica, są obecnie jednymi z najbardziej powszechnych schorzeń jamy ustnej. W skrajnym przypadkach mogą nawet prowadzić do utraty ząba. Do ich głównych przyczyn zalicza się nieprawidłową higienę jamy ustnej, bruksizm, wady zgryzu, braki zębowe, nieprawidłową dietę, choroby ogólnoustrojowe, a także niewłaściwie wykonane wypełnienia i uzupełnienia protetyczne. Jaką profilaktykę stosować, aby pomóc obolałym dziąsłom?
Określone bakterie, wywołujące choroby jamy ustnej mogą być odpowiedzialne na rozwój nowotworu przełyku - ostrzegają uczeni z New York University School of Medicine.
Kiedy to czytasz, połowa ludzi na ziemi cierpi z powodu bólu dziąsła. Może to oznaczać początek groźnego zapalenia przyzębia. Nieleczone prowadzi do paradontozy, w skutek której możesz stracić zęby, a drobnoustroje, przedostając się do krwi, wywołają inne poważne choroby. Poniżej prezentujemy 7 czynności, dzięki którym do tego nie dopuścisz.
Zbyt mocne szczotkowanie zębów to nie jedyny powód krwawienia z dziąseł. Objaw ten, choć przez wielu lekceważony, może nieść duże konsekwencje. Dowiedz się, jakie są najczęstsze źródła opuchniętych i krwawiących dziąseł.
Dziąsła są kluczowe dla zdrowia zębów, ponieważ jako element tkanek przyzębia, okalają i utrzymują ząb w kości. Jeśli więc twoje dziąsła szwankują, są bolesne i krwawią – to znak, że warto rozpocząć leczenie. Oto 6 zabiegów stomatologicznych, które pomogą utrzymać te tkanki w dobrej kondycji, uniknąć stanów zapalnych, zapobiec paradontozie, a nawet odbudować kość.
Paradontoza to jedna z groźniejszych chorób zębów. W najbardziej zaawansowanym stadium może być czynnikiem ryzyka zapalenia chorób autoimmunologicznych, przedwczesnych urodzeń, uszkodzenia zastawek serca, zapalenia wsierdzia, a nawet zawału mięśnia sercowego. Jedną z metod zapobiegawczych jest zabieg kiretażu dziąseł.
Zdecydowana większość dorosłych Polaków zażywa leki - często nie czytając nawet ulotek. Niestety zarówno te na receptę, jak i bez recepty, niosą za sobą ryzyko wielu działań niepożądanych, w tym skutki uboczne dla zdrowia zębów i jamy ustnej. Na co warto uważać przy ich stosowaniu? Które leki szkodzą zębom i jak zapobiegać problemom?
Zdrowie naszych dziąseł jest bardzo istotne dla dobrego funkcjonowania całego organizmu. Zaniedbując je ryzykujemy stanami zapalnymi, paradontozą, utratą zębów, lecz nie tylko. Badania coraz częściej wskazują na związek chorób dziąseł z zawałem serca czy demencją. Nigdy nie jest jednak za późno, by o nie zadbać. Co robić dla ich zdrowia?
Nie leczysz zębów, możesz mieć problemy… w łóżku. Choroby dziąseł np. paradontoza, mogą być jednym ze źródeł zaburzeń erekcji - podaje Journal of Sexual Medicine.