Przyjmowanie większych ilości kofeiny podczas stosowania paracetamolu może spowodować uszkodzenie wątroby.
Ci, którzy przyjmują leki moczopędne i inhibitory układu renina-angiotensyna (RAA) z powodu nadciśnienia, powinni zachować ostrożność przy stosowaniu ibuprofenu.
Regularne stosowanie paracetamolu może zmniejszyć ryzyko raka jajnika o prawie jedną trzecią, uważają uczeni z Uniwersytetu w Atenach.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleciła, aby osoby doświadczające objawów COVID-19 nie przyjmowały ibuprofenu bez konsultacji z lekarzem. Europejska Agencja ds. Leków poinformowała z kolei, że obecnie nie ma dowodów potwierdzających związek pomiędzy ibuprofenem a zaostrzeniem przebiegu choroby COVID-19, jednocześnie wskazując zasadność korzystania z niesteroidowych leków przeciwzapalnych "w najmniejszej skutecznej dawce przez możliwie najkrótszy okres".
Przy pierwszych objawach przeziębienia, gdy czujemy się niewyraźnie jak pan czy pani z reklamy telewizyjnej, zwykle brakuje nam czasu na wizytę lekarską. Tłumacząc się pracą, domem i innymi obowiązkami, przeszukujemy domową apteczkę w nadziei znalezienia cudownego środka, który szybko postawi nas na nogi. W akcie desperacji kierujemy się ku aptece, gdzie zaopatrujemy się popularne mieszanki na przeziębienie.
Różne rodzaje bólu muszą być różnie leczone. Niektóre można skutecznie łagodzić dzięki popularnym lekom przeciwbólowym, w przypadku innych warto udać sie po profesjonalną pomoc, bo inaczej nie można liczyć na zmniejszeniu dyskomfortu.
Ból pleców to dolegliwość, która dotyczy większości ludzi w jakimś momencie życia. Nierzadko jest na tyle uciążliwa, że potrzebne są leki przeciwbólowe. Okazuje się jednak, że nie wszystkie popularne farmaceutyki sktecznie osłabią ból - uczeni mówią, że kwas acetylosalicylowy i ibuprofen nie pomagają w takim przypadku. Paracetamol też się nie sprawdza...
Długotrwałe stosowanie dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych mogą być związane ze zwiększonym ryzykiem utraty słuchu u niektórych kobiet.
Jak wynika ze statystyk, większość osób dorosłych zmaga się ze średnio czterema przeziębieniami rocznie. Choć nie są to bardzo poważne dolegliwości, utrudniają wykonywanie codziennych obowiązków i wyłączają z normalnego życia na jakiś czas. Oto pięć nietypowych, ale skutecznych sposobów na przeziębienie.
Badania sugerują, że codzienne zażywanie kwasu acetylosalicylowego może obniżyć ryzyko zachorowania na raka jajnika u kobiet o jedną piątą.
Kokorycz (Corydalis), roślina od wieków stosowana w chińskiej medycynie jako środek przeciwbólowy, została zbadana przez zachodnich ekspertów. Okazuje się, że jest bardzo skuteczna w łagodzeniu dolegliwości bólowych.
Tabletki na ból są w powszechnym użyciu. Wielu ludzi chętnie po nie sięga przy różnorodnych dolegliwościach i dzięki tym środkom mogą normalnie funkcjonować. Zdarza się bowiem, że ból wręcz wyłącza z normalnego życia. Warto jednak pamiętać, że tabletki wspomagają w nagłych wypadkach, ale trzeba wybierać odpowiednie leki, by móc liczyć na ich efektywność i zapobiec ewentualnym efektom ubocznym.
Istnieje wiele źródeł bólu, jak też okoliczności, w których może on się pojawić. Praktycznie przy wykonywaniu każdej codziennej czynności mogą się pojawić mniejsze lub większe dolegliwości. Rynek leków przeciwbólowych oferuje bogaty wybór środków przynoszących ulgę. Ważne, by prawidłowo wybrać właściwy lek na konkretny rodzaj bólu.
Większość ludzi sięga po popularne leki bez recepty, gdy odczuwa dolegliwości bólowe, ale wielu nie jest świadomych różnic miedzy tymi farmaceutykami. Wśród najczęściej zażywanych leków przeciwbólowych są: aspiryna, ibuprofen i paracetamol. Oto podstawowe różnice między nimi.
Osoby, którzy zażywają preparaty z kwasem acetylosalicylowym przynajmniej raz w miesiącu mogą mieć znacznie zmniejszone ryzyko raka trzustki, wynika z badania kliniczno-kontrolnego, którego rezultaty przedstawiono na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań nad Rakiem (American Association for Cancer Research, AACR).