W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy na skorzystanie z „chwilówki” zdecydowało się około 10 proc. Polaków i aż jedna czwarta z nich przyznała, że nie wie, co należy zrobić przed podpisaniem umowy finansowej, wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Narodowego Banku Polskiego we wrześniu 2015 r. Aby zwiększyć świadomość społeczną związaną z zawieraniem umów finansowych, ruszyła kolejna odsłona kampanii „Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz!”.
Osoby korzystające z usług finansowych, czy to oferowanych przez tradycyjne banki, czy parabanki, zyskały silniejszą pozycję. Uregulowany został sposób rozpatrywania reklamacji, a także ograniczone nieuzasadnione opłaty związane z udzielaniem pożyczek, a to za sprawą wejścia w życie ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym oraz nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym.
Zadłużenie wśród emerytów rośnie z każdym rokiem. Obecnie dług w tej grupie wiekowej wynosi o ok. 10 mld. Osoby w wieku emerytalnym muszą szczególnie uważać na nieuczciwe praktyki mające miejsce na rynku, gdyż pożyczając nieracjonalnie pieniądze mogą zaszkodzić nie tylko sobie, ale i swojej rodzinie.
Większe bezpieczeństwo klientów parabanków, niższe koszty zaciąganych przez nich pożyczek i kredytów - to cele przyjętej przez Sejm tzw. ustawy antylichwiarskiej. Ma ona wyeliminować nieuczciwe praktyki stosowane przez firmy udzielające kredytów i pożyczek konsumenckich, które nie muszą mieć zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności. Chodzi o praktyki pobierania nadmiernych, nieuzasadnionych opłat związanych z udzieleniem i obsługą pożyczki.
Wczoraj policjanci z gdańskiej komendy wojewódzkiej zatrzymali cztery osoby ze ścisłego kierownictwa dwóch parabanków działających na terenie kraju - Pożyczka Gotówkowa oraz Baltic Money. Dziś Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku postanowił o ich tymczasowym aresztowaniu. Za zarzucane im przestępstwa szefowie parabanków mogą spędzić w więzieniu nawet 15 lat.
Zwrócenie uwagi społeczeństwa na ryzyka związane z zawieraniem umów finansowych, w tym przede wszystkim z zaciąganiem wysoko oprocentowanych, krótkoterminowych pożyczek tzw. „chwilówek” oraz z korzystania z usług finansowych, które nie podlegają szczególnemu nadzorowi państwa – to główny cel kampanii społecznej „Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz”.
Kilkadziesiąt postępowań dotyczących instytucji finansowych nieobjętych nadzorem prowadzi obecnie Prezes UOKiK. Wydane niedawno decyzje dotyczą spółek Pomocna Pożyczka oraz Baltic Money. Łączna suma kar nałożonych na tych przedsiębiorców wyniosła ponad 500 tys. zł
Zaledwie 1 procent badanych deklaruje, że jest obecnie klientem jakiejś instytucji parabankowej, natomiast 3 proc. przyznaje, że korzystało z usług parabanków w przeszłości - wynika z ostatniego badania CBOS.
Amber Gold podała dziś na swojej stronie internetowej informację o rozpoczęciu procesu likwidacji. Spółka zapewnia jednak, że wszystkim klientom należy się zwrot pieniędzy, wraz z odsetkami. Amber Gold zapowiedziała sprzedaż swojego majątku w celu pokrycia zobowiązań.
Resort finansów, Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego przygotowują kampanię ostrzegającą przed parabankami, które choć nie mają licencji, działają podobnie ale bez nadzoru, zaś ich klienci nie mają gwarancji na odzyskanie środków. Przykładem tego tyu instytucji może być Amber Gold, którego kienci mają coraz większe eproblemy.