U kobiet palących papierosy zachodzi dwa razy większe ryzyko zachorowania na raka płuc, niż u palących mężczyzn. Jednocześnie prawdopodobieństwo śmierci wywołane tą chorobą jest mniejsze wśród kobiet, niż u mężczyzn – wynika z najnowszych badań.
- Urlop jest najlepszym czasem na rozstanie się z nałogiem, szczególnie jeśli spędzamy go poza domem. Oderwanie od codziennych obowiązków, relaks, miłe odmienne zajęcia i nowe otoczenie ułatwiają rozstanie się z papierosami - mówi prof. Jan Zieliński, koordynator Ogólnopolskiego Programu Profilaktyczno-Edukacyjnego "Głęboki Oddech".
Około 90 procent chorych na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc choruje tylko dlatego, że pali papierosy. Rzucenie palenia jest bardzo skuteczną metodą w walce z chorobą.
Bierne palenie zwiększa ryzyko chorób serca oraz raka płuc, a jedynym sposobem, by ograniczyć zapadalność na te schorzenia jest wyznaczenie w pomieszczeniach zamkniętych miejsc całkowicie wolnych od dymu, twierdzi Szef federalnej Służby Ochrony Zdrowia Publicznego w USA, Richard Carmona, w wydanym przed kilkoma dniami obszernym raporcie poświęconym temu problemowi.
Na świecie na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc cierpi (POChP) obecnie około 600 mln ludzi. Co godzina umiera 250 z nich. Niestety większość ludzi - ponad 90 proc. - nie zdaje sobie sprawy z istnienia takiej choroby. Co roku na świecie z jej powodu umiera 2,3 mln ludzi.
Badania donoszą, że ponad 80 milionów dorosłych Amerykanów cierpi na otyłość lub pali papierosy tym samym zwiększając ryzyko wystąpienia groźnych chorób, a nawet przedwczesnej śmierci.
Irlandia, Norwegia, Szwecja, Malta, Szkocja i Włochy z wielkim sukcesem wprowadziły zakaz palenia w miejscach publicznych. Niebawem dołączą do tego grona Wielka Brytania i Belgia. Czas zadbać o wprowadzenie tego zakazu w Polsce – apeluje prof. Jan Zieliński – koordynator Programu "Głęboki Oddech".
29 marca ruszyła europejska kampania o nazwie "HELP", mająca promować życie bez papierosa. Do października bieżącego roku specjalne kolorowe namioty, w barwach krajów członkowskich, będą się pojawiać niemal we wszystkich krajach leżących na trasie ogólnoeuropejskiego tournee.
Jak wynika z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego przez Polskie Radio we współpracy z Instytutem Badania Opinii i Rynku PENTOR, ponad trzy czwarte Polaków uważa za zasadne wprowadzenie zakazu palenia we wszystkich miejscach publicznych. 82 procent osób po 50 roku życia uważa, że powinno się wprowadzić taki przepis. Dane te zaprezentowano wczoraj podczas obrad sejmowej Komisji Zdrowia.
Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez kawy. Pomaga im wstać z łóżka i dobrze zacząć dzień. Poprawia humor (podnosi poziom serotoniny-hormonu szczęścia). Najnowsze wyniki badań pokazały, że większość osób może codziennie pić trzy, cztery filiżanki, bez obawy o swoje serce.
„Rzuć palenie i wygraj” – pod takim hasłem wystartowała właśnie VII Międzynarodowa Kampania Antytytoniowa Quit&Win 2006 przygotowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Polską edycję kampanii przygotowuje i koordynuje Miejski Ośrodek Profilaktyki Zdrowotnej w Łodzi oraz dyrektor programu WHO w Polsce prof. dr hab. med. Wojciech Drygas.
Uświadomienie sobie że palenie papierosów przynosi więcej strat niż korzyści oraz wola by przestać palić są podstawą skutecznego zerwania z paleniem. W swojej książce "Jak rzucić palenie" profesor Witold Zatoński podkreśla, że bardzo ważne jest, by dobrze przygotować się do "dnia zero" - tego w którym zaczynamy prawdziwą walkę z nałogiem.
Z najnowszego sondażu instytutu badawczego Pentor Research International przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Radia wynika, że ponad 76 procent Polaków chce wprowadzenia zakazu palenia papierosów w miejscach publicznych. Okazuje się, że jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożeń związanych z paleniem tytoniu.