Płynący nieubłaganie czas pozostawia ślad na Twojej skórze, z upływam lat staje się ona mniej elastyczna, pojawiają się przebarwienia, jeśli jednak odpowiednio wcześniej zatroszczysz się o jej kondycję masz szansę cieszyć się pięknym wyglądałem przez długie lata.
Posłowie sejmowej Komisji Zdrowia chcą, żeby w żadnym zakładzie pracy nie wolno było palić papierosów - donosi "Gazeta Prawna". Pracodawcy, którzy nie dopilnują przestrzegania nowych przepisów, zapłacą kary do wysokości 20 tys. zł, a łamiący zakaz pracownicy - grzywnę w wysokości 100 zł.
Z najnowszego badania przeprowadzonego przez GfK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej" wynika, że większość Polaków popiera zakaz palenia w pubach, restauracjach, samochodach oraz uczęszczanych przez ludzi miejscach na otwartym powietrzu. Badanie pokazuje, że zdecydowana większość - aż 78 procent ankietowanych opowiada się przeciwko paleniu w restauracjach i pubach.
Do palenia papierosów przyznaje się 31 proc. ankietowanych przez CBOS. W 1997 roku papierosy palił prawie co drugi mężczyzna (48 proc.) i co czwarta kobieta (26 proc.), obecnie odsetek kobiet palących tytoń prawie się nie zmienił (24 proc.), natomiast do 38 proc. zmniejszył się odsetek mężczyzn sięgających po papierosy.
W Polsce, gdzie pali 35 proc. osób, palenie to nadal problem społeczny. Nałóg palenia przyczynia się do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych.
Kaszel jest pierwszym, najwcześniejszym, objawem POChP. Początkowo pojawia się okresowo, w czasie przedłużających się przeziębień. Później kaszel staje się objawem codziennym, najbardziej dokuczliwym w godzinach rannych. W końcowym okresie choroby kaszel występuje w różnych porach dnia, budzi w nocy ze snu i nie przynosi ulgi.
W Polsce, gdzie pali 35 proc. osób, palenie to nadal problem społeczny. Nałóg palenia przyczynia się do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych. Jedną z nich jest przewlekła obturacyjna chorób płuc (POChP). W POChP palenie jest główną przyczyną zachorowania. Dlatego bardzo niepokojące jest, że chorzy na POChP, którzy wiedzą, że palenie przyspiesza zgon, ciągle palą papierosy.
Tylko 10 proc. lekarzy chorób płuc w Polsce obecnie pali papierosy – wynika z ankiety dotyczącej palenia papierosów przeprowadzonej wśród uczestników tegorocznego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc. Inicjatorem ankiety był Ogólnopolski Program Profilaktyczno-Edukacyjny "Głęboki Oddech".
Ponad 52 tysiące Polaków skorzystało dotychczas z akcji bezpłatnych badań spirometrycznych i konsultacji specjalistów chorób płuc w ramach Ogólnopolskiego Programu na Rzecz Walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc „Głęboki Oddech”.
Dziś w Światowym Dniu Rzucania Palenia rozpoczyna się ogólnopolska akcja „Rzuć palenie razem z nami”, która ma zachęcić palaczy do zerwania z nałogiem. Tegoroczna inicjatywa odbywa się pod hasłem „Każdy papieros niszczy Twoje zdrowie”. Organizatorem akcji jest Centrum Onkologii w Warszawie we współpracy z Fundacją Promocji Zdrowia.
15 listopada 2006 roku obchodzony jest Światowy Dzień POChP (Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc). Choroba ta, choć słabo jeszcze znana społecznie, jest jedną z najczęstszych chorób układu oddechowego na świecie.
Ponad 52 tysiące Polaków skorzystało dotychczas z akcji bezpłatnych badań spirometrycznych i konsultacji specjalistów chorób płuc w ramach Ogólnopolskiego Programu na Rzecz Walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc "Głęboki Oddech". Ponad połowa przebadanych miała nieprawidłowy wynik spirometrii. Dzięki działaniom Programu ponad 200 publikacji edukacyjnych nt. POChP pojawiło się w mediach w tym roku w całej Polsce - tak podsumowano program podczas konferencji z okazji przypadającego 15 listopada Światowego Dnia POChP.
Palenie oraz dym papierosowy zabija, i to nie tylko ciebie, ale także twoich najbliższych przebywających w twoim otoczeniu. Co pięć minut na skutek palenia papierosów umiera palacz. Zachęcamy do jak najszybszego zerwania z nałogiem, prezentujemy kilka faktów na temat palenia oraz rady, które pomogą ostatecznie uwolnić się od śmiercionośnego "dymku z papierosa".
16 procent chorych na trwałe rzuciło palenie po wykryciu POChP za pomocą badania spirometrycznego i po udzieleniu porady antynikotynowej, natomiast wśród palaczy z prawidłowym wynikiem spirometrii zaprzestało palenia 12 procent. Takie są efekty działań profilaktycznych, między innymi bezpłatnych badań spirometrycznych jaki można wykonać dzięki Programowi Profilaktyczno-Edukacyjnemu "Głęboki Oddech" oraz programowi wczesnego rozpoznawania POChP.
Wprowadzanie zakazu palenia tytoniu w miejscach publicznych staje się coraz popularniejsze - wynika z sondażu przeprowadzonego wśród Europejczyków. 80 procent z nich popiera takie restrykcje. Najwięcej zwolenników jest wśród mieszkańców państw, które ograniczenia już wprowadziły.