Kluczową kwestią jest nie lekceważenie kłopotów z oczami i unikanie czynników, które mogą osłabiać wzrok i powodować dolegliwości oczu. Oto kilka z nich.
Legendarna piosenkarka i autorka tekstów Joni Mitchell skończyła 7 listopada 70 lat. Jej muzyka miała wpływ na kilka pokoleń.
Picie kawy może zmniejszyć aż o 40 proc. ryzyko raka wątrobowokomórkowego, najczęstszego rodzaju raka wątroby.
Złamane z powodu osteoporozy kości często są przyczyną bólu, niemobilności, obniżenia jakości życia, a także przedwczesnej śmierci.
Palenie papierosów to poważny problemem zdrowia publicznego - corocznie zabija miliony ludzi na całym świecie. Kampanie informujące o szkodliwości palenia nie są dość efektywne i nic dziwnego - to jeden z najtrudniejszych do pokonania nałogów. Okazuje się jednak, że łatwiej podjąć z nim walkę, gdy korzysta się w tym celu z pomocy portali społecznościowych.
Ostatnie dni września to każdego roku czas, kiedy na świecie wiele uwagi poświęca się na propagowanie idei zdrowego stylu życia oraz zwiększanie świadomości społecznej, dotyczącej ryzyka chorób układu krążenia. Warto przypomnieć sobie o tych kwestiach w Światowym Dniu Serca, który obchodzić będziemy 29 września.
Zgaga bywa bardzo uciążliwa, niemniej jednak istnieje wiele sposobów na jej ograniczenie lub wręcz powstrzymanie. Poniżej osiem wskazówek, jak uchronić się przed tą dolegliwością.
Mobilność jest podstawowym wskaźnikiem zdrowego starzenia się.
Predyspozycje do starzenia w sposób lepszy lub gorszy dziedziczymy po matce.
Nie tylko geny odpowiadają za starzenie się, za wcześniejsze niż można by było zakładać pojawienie się zmarszczek i utratę elastyczności skóry odpowiada m. in. rozwód, palenie papierosów i niepohamowany apetyt. Nawet jeśli DNA nie jest „bez wad", główną przyczyną starzenia się wydaje się być styl życia.
Nadmierne spożycie alkoholu skraca życie nawet o dwadzieścia lat.
Beta-karoten i likopen neutralizują wolne rodniki i ograniczają uszkodzenia DNA, co zmniejsza ryzyko czerniaka.
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest nieuleczalną chorobą płuc. Polega na postępującym zmniejszeniu przepływu powietrza przez drogi oddechowe (w szczególności oskrzela i płuca), co upośledza oddychanie, nawet w bardzo poważnym stopniu. Jej postępy można tylko mocno powstrzymać, ale zmiany przez nią poczynione są niestety tylko częściowo odwracalne. POChP bywa również określana jako przewlekły bronchit albo rozedma.
110 letni Ralph Tarrant, najstarszy Brytyjczyk uważa, że nie istnieje sekret długowieczności i ujawnia, iż palił papierosy do siedemdziesiątego roku życia, a jeszcze dziś lubi raczyć się whisky.
Średnia długość życia wśród mniej wykształconych białych kobiet maleje, podczas gdy ich lepiej wykształcone rówieśniczki mogą liczyć długowieczność, wynika z nowego badania. Kluczowym czynnikiem tego trendu jest bezrobocie, na drugim miejscu zaś plasuje się palenie papierosów.