Niektóre produkty wywołują przyjemność odczuwaną przez mózg w taki sposób, że chce się to powtórzyć, więc łatwo prowadzą do uzależnienia, mówią uczeni z Uniwersytetu Michigan.
Wielu palaczy jeszcze szybciej i chętniej niż zwykle sięga po papierosa, jeśli odczuwają stres lub lęk, ale w dłuższej perspektywie to wcale nie pomaga - okazuje się, że uzyskują skutek przeciwny do oczekiwanego.
Do takiego wniosku doszli duńscy badacze z Uniwersytetu w Kopenhadze. Uważają, że dla zdrowia umysłu lepiej jest rzucić palenie stopniowo.
Choroby uważane za główną przyczynę śmierci na świecie są w znacznej mierze wywoływane niezdrowym stylem życia, który obejmuje m. in. palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz niewłaściwą dietę pełną niezdrowych tłuszczów, cukrów prostych i soli.
Pary, które wspólnie pracują na d tym, aby zmienić swoje niezdrowe nawyki, osiągają lepsze wyniki.
Warto widzieć „szklankę do połowy pełną", dzięki temu można liczyć na lepsze zdrowie, przekonują uczeni.
Badacze odkryli, że dwie trzecie przypadków różnych typów raka rozwija się w wyniku przypadkowych mutacji, a nie czynników dziedzicznych, czy tych związanych ze stylem życia. Okazuje się zatem, że w wielu sytuacjach jest po prostu biologiczny brak szczęścia...
Istnieje kilka prostych zasad, których warto przestrzegać, by mieć duże szanse na ochronę przed demencją lub istotne opóźnienie jej rozwoju.
Bije około 100 000 razy na dobę. Serce jest najważniejszym mięśniem w naszym organizmie – bez niego człowiek nie może żyć. Dolegliwości związane z układem krążenia odbijają się negatywnie na pracy całego organizmu i jakości życia. Żeby utrzymać serce w dobrej formie, trzeba o nie dbać oraz pamiętać o profilaktycznych badaniach.
Warto rozważyć wykonanie badania mózgu, jeśli u członka najbliższej rodziny zdiagnozowano tętniaka mózgu. Prowadzone badania kliniczne wykazały wyższe ryzyko tej dolegliwości u osób, w których rodzina już się pojawiła.
Warto jeść jogurt. Już jeden dziennie może obniżyć ryzyko cukrzycy o 18 procent.
Ze statystyk wynika, że około 3 procent Polaków korzysta z elektronicznych papierosów. Jedni używają ich, bo chcą rzucić palenie, drugich przekonuje to, że „palić” można prawie wszędzie. Chociaż nie ma badań, które jednoznacznie wskazywałyby na szkodliwość e-papierosów, Ministerstwo Zdrowia wypowiada im wojnę.
Uczeni z Uniwersytetu w Hajfie polecają kwasy omega-3 (w które bogate są niektóre ryby) w walce z nałogiem palenia papierosów.
Jak wynika z badań na myszach, ekspozycja na dym papierosowy sprzyja przybieraniu na wadze.
Niski wzrost oznacza wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu demencji, wynika z nowych badań.