Zdrowie społeczeństwa zależy w ok. 50% od sumy indywidualnych zachowań oraz w około 20-30% od środowiska fizycznego i warunków społecznych. Wśród czynników, od których zależy stan zdrowia społeczeństwa dominuje styl życia a w nim spożycie cukru. Nieprawidłowa dieta znajduje się na drugim miejscu czynników ryzyka przedwczesnej umieralności.
Palenie papierosów oznacza znacznie szybsze pojawienie się oznak starości oraz wiąże się z rozwojem licznych chorób. Do długiej listy problemów zdrowotnych związanych z paleniem należy dodać znacznie wyższe ryzyko krwotoku w mózgu.
Nawyk obgryzania paznokcie dotyczy wielu ludzi. Bez względu na to czy jest on wynikiem przyzwyczajenia, czy też odczuwania stresu, efekt jest fatalny dla wyglądu dłoni i grozi to różnymi chorobami. Oto, jak można łatwiej pozbyć się wspomnianego „nałogu".
Istnieje prosty sposób, by wyglądać kilkanaście lat młodziej. Niestety nie dotyczy wszystkich - chodzi bowiem o palaczy. Rezygnacja z palenia papierosów znacząco odmładza wygląd skóry.
Z pewnością otyłość nie sprzyja zdrowiu, bo często wiąże się m. in. z chorobami serca czy cukrzycą, ale wahano się co do jej realnego wpływu na długowiecznosć. Teraz przedstawiono kolejne analizy, z których wynika, że otyłość w istocie skraca życie.
Arystoteles mówił, że człowiek to zoon politikon, czyli istota społeczna czy też towarzyska. Potrzeba nam kontaktu z innymi i gdy go brakuje, realnie cierpimy. Nie potrafimy dobrze funkcjonować bez regularnych spotkań z innymi i dobrych relacji. Samotność nas przygnębia. Z badań wynika, że osoby mieszkające w pojedynkę o wiele częściej chorują na depresję.
Każdy doświadcza jakichś kłopotów z pamięcią, ale jeśli jej silniejsze zaburzenia przeszkadzają w codziennej aktywności, konieczne jest poddanie się badaniom.
Mimo dość ostrożnej oceny gier komputerowych w związku z ich różnym wpływem na sfery życia, mogą być docenione i to nie tylko ze względu na rozrywkę, jakiej dostarczają - pomagają schudnąć.
Jeśli masz jakiekolwiek problemy sercowo-naczyniowe, badaj się regularnie i nie odwołuj wizyt u lekarza - aż jedna na trzy kobiety umiera z powodu chorób serca.
Nowotwory są powszechną chorobą, stanowią drugą przyczynę śmierci na świecie, tuż po chorobach sercowo-naczyniowych. Narosło wokół nich też wiele mitów. Jedni uważają, że raka może wywołać stres, inni są przekonani, że alkohol nie ma nic wspólnego z jego rozwojem. Przekonania na ten temat ujawnia sondaż Roy Morgan International e Gallup International dla Międzynarodowej Unii Walki z Rakiem.
Jedna z agencji WHO informuje, że picie gorących napojów sprzyja rozwojowi nowotworów.
Większości przypadków udaru można by było uniknąć dzięki zdrowemu stylowi życia i zdrowszym środowisku, mówią nowozelandzcy badacze.
Samotność wiąże się nie tylko z problemami emocjonalnymi, przekłada się na gorszy stan zdrowia, m. in. zwiększa ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej i udaru mózgu.
Nieprzyjemny zapach z ust zwykle można łatwo zlikwidować po prostu dzięki właściwej higienie. Niemniej jednak może być on także objawem jakiejś choroby, np. cukrzycy, choroby nerek, czy niewydolności wątroby.
Nie tylko geny odpowiadają za to, jak szybko się starzejemy. Styl życia, a także nasze losy (np. doświadczenie traumatycznych wydarzeń) mają bardzo duży wpływ na cały proces.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem