Jak podaje Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association), otyłość grozi nie tylko chorobą wieńcową, ale także chorobą tętnic obwodowych.
Od otwarcia pierwszego sklepu wolnocłowego na lotnisku Shannon w 1947 r., podróżni liczą na to, że przed każdym lotem będą mieć możliwość zakupu lokalnej czekolady lub nieopodatkowanych papierosów czy alkoholi. Według raportu Duty Free World Council (DFWC), Europejczycy stanowią 31% wszystkich klientów stref bezcłowych na całym świecie. Jednak nie wszystkie oferty to prawdziwa okazja.
Liczba podań urlopowych w lipcu i w sierpniu rośnie wprost proporcjonalnie do intensywności promieniowania słonecznego. Wśród żądnych słońca urlopowiczów obecni są także palacze. To właśnie oni są najbardziej narażeni na niekorzystne skutki zdrowotne jakie niesie ze sobą opalanie oraz palenie papierosów. Zarówno jedna, jak i druga czynność może prowadzić do nałogu, kwalifikującego się do leczenia.
Nadmiar cholesterolu prowadzi do tworzenia się złogów tłuszczowych w naczyniach krwionośnych, które zaburzają przepływ krwi przez tętnice. W efekcie serce może nie otrzymywać dostatecznej ilości krwi bogatej w tlen, co zwiększa ryzyko zawału. Co więcej, niedostateczny dopływ krwi do mózgu może wywoływać udar. Czy da się dostrzec objawy zbyt dużej ilości cholesterolu w organizmie?
Nasz stan emocjonalny nie pozostaje bez wpływu na ciało. Samotność sprzyja nasileniu problemów z układem krążenia i sercem.
Zalecenia co do poziomu aktywności fizycznej nie są wymagajace - wystarczy ćwiczyć 150 minut tygodniowo, by być w formie i cieszyć się dobrym zdrowiem. Jednak i tak wielu ludzi ma kłopoty z wypełnieniem tych rekomendacji, dlatego uczeni sprawdzają, jaka minimalna ilość wysiłku daje wymierne korzyści. Okazuje się, że już dwa dni relatywnie krótkich ćwiczeń mogą pomóc chronić układ sercowo-naczyniowy.
Niedawno obchodziliśmy Światowy Dzień bez Papierosa. Z tej okazji Swiatowa Organizacja Zdrowia ponownie przypomina o związku pomiędzy paleniem papierosów i chorobami układu krążenia, które są najczęstszą przyczyną zgonów na całym świecie
Najwyraźniej możliwość zarobienia pieniędzy jest bardzi silną motywacją do dokonywania pewnych zmian. Okazuje się, że chęci do rzucenia palenia i efektywność walki z nałogiem są większe, gdy można na tym zarobić, w porównaniu do innych metod zaprzestania palenia.
Co trzeci przypadek demencji jest do uniknięcia - wystarczy odpowiedni styl życia, by uchronić się przed chorobą. Na demencję choruje niemal 50 milionów ludzi na całym świecie.
Jeśli wypalasz jedną paczkę papierosów dziennie, to rocznie dochodzi do 150 mutacji w komórkach twoich płuc. Takie zmiany z kolei znacznie zwiększają ryzyko raka.
Zdrowy sposób odżywania się ma wpływ nie tylko na kształt sylwetki, ale i mózgu - okazuje się, że może zwiększyć jego gabaryty.
Powszechnie wiadomo, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Osłabia organizm, może powodować raka i zwiększać ryzyko zawału serca. Zapominamy jednak o tym, że papierosy także negatywnie wpływają na przebieg leczenia dentystycznego, w tym na wszczepianie implantów zębowych.
Alkohol i tytoń należą do największych zagrożeń dla zdrowia ludzi w krajach rozwiniętych, wynika z nowego raportu. Te używki powodują więcej zgonów, przypadków niepełnosprawności i uzależnień niż nielegalne narkotyki.
Skóra to graniczny obszar między nami a otaczającym światem. Nic dziwnego, że to właśnie ona jest wystawiona na wiele szkodliwych czynników. Niestety, sami także przyczyniamy się do jej ciężkiego losu, czasem nawet nie wiedząc jak wiele z codziennych czynności zwyczajnie jej szkodzi. Oto lista 21 czynników szkodliwych dla skóry.
Samotność przybrała rozmiary epidemii - zmiany społeczno-ekonomiczne w ostatnich dekadach doprowadziły do takich modyfikacji w stylu życia, które skutkują coraz powszechniejszym poczuciem odizolowania. Co ciekawe, rzecz nie dotyczy jedynie ludzi starszych, takie poczucie deklaruje także wiele młodszych, nawet bardzo młodych osób.