Zjawisko El Niño mogło pomóc w powstaniu i rozprzestrzenieniu się nowego szczepu cholery podczas pandemii na początku XX wieku, co potwierdza przekonanie, że anomalia klimatyczne mogą stwarzać możliwości pojawienia się nowych szczepów bakterii wywołujących tę chorobę.
Funkcje poznawcze mogą ulec poprawie, gdy ludzie pozostają aktywni i zaangażowani społecznie, a także kontrolują ciśnienie krwi i poziom cukrzycy.
Osoby zakażone Covid-19 są również w grupie zwiększonego ryzyka zaburzeń rytmu serca, takich jak migotanie przedsionków, ostrzegają eksperci z Uniwersytetu w Umeå w Szwecji.
Jakość snu ma silniejszy wpływ na jakość życia niż długość odpoczynku, mówią uczeni z Uniwersytetu Karola w Pradze.
Jak wynika z ogólnoświatowej analizy przeprowadzonej na McGill University i Światowej Organizacji Zdrowia, ponad jedna na cztery kobiety (27 procent) przed 50-tym rokiem życia doświadcza przemocy ze strony życiowego partnera.
W niespokojnym okresie wojny i pandemii, World Happiness Report 2022 ukazuje jasne światło ciemnego czasu. Według międzynarodowego zespołu pandemia przyniosła nie tylko ból i cierpienie, ale także zwiększenie wsparcia społecznego i życzliwości.
Wraz z pojawieniem się nowych wariantów SARS-CoV-2 na całym świecie przyspiesza rozprzestrzenianie się pandemii. Badacze z Uniwersytetu w Montrealu postanowili sprawdzić poziom przeciwciał po infekcji i szczepieniach.
Osoby wcześniej zakażone COVID i zaszczepione mają silniejszą ochronę przed tym nowym szczepem nazwanym Omicron. Jednocześnie badania pokazały, że Omicron przewyższa wszystkie inne warianty w swojej zdolności „sforsowania" ochrony powstałej w organizmie w wyniku wcześniejszej infekcji lub szczepienia.
Wiele osób prawdopodobnie doświadczyło problemów ze snem z powodu pandemii COVID-19. Jak odkryli uczeni z Washington State University, stres, lęk i depresja podczas pierwszych kilku tygodni pandemii wiązały się z niższą jakością snu i spowodowały, że odpoczynek był krótszy niż zwykle.
Kiedy w związku z pandemią COVID-19 trzeba było pracować głównie zdalnie i unikać kontaktu z postronnymi osobami, codzienne przemieszczanie się obejmowało spacery z kuchni do pokoju i z powrotem. Zamiast wyjścia na spacer lub na siłownię zaś chętniej oglądaliśmy programy tv czy filmy online. Taki sposób funkcjonowania z kolei łatwo prowadzi do rozwoju objawów depresji.
Odkryto związek między piciem alkoholu i znacznie wyższym ryzykiem kilku rodzajów raka, w tym raka piersi, okrężnicy i jamy ustnej. Zwiększone zagrożenie było widoczne nawet wśród osób pijących niewielkie dawki alkoholu (do dwóch drinków dziennie). Co istotne, odpowiadać za ponad 100 tysięcy przypadków nowotworów w ubiegłym roku na całym świecie.
Według najnowszego Światowego Raportu Szczęśliwości (ang. World Happiness Report), najszczęśliwiej żyje się w Finlandii.
Stres psychospołeczny - zwykle wynikający z kłopotów w radzeniu sobie w trudnych warunkach - może się nasilać, prowadząc do wysokiego ryzyka zachorowania na chorobę wieńcową serca.
Pandemia wytworzyła paradoks, w którym zdrowie psychiczne stało się zarówno motywacją, jak i przeszkodą dla aktywności fizycznej.
Samotność związana z lockdownem z powodu pandemii skutkuje nasilonymi objawami depresji u seniorów.