Inteligentna pamięć pomaga uporać się z codziennymi obowiązkami i zawiłościami naszego życia. Co więcej, jest siłą napędową kreatywności i geniuszu. Ponieważ nie jest ona cechą, która nabywamy wraz z narodzinami, a umiejętnością wyuczoną, możemy ją ćwiczyć i ulepszać bez względu na nasz wiek.
Związek pomiędzy podejmowaniem różnorodnych aktywności umysłowych a uniknięciem demencji jest bezsprzeczny. Jeśli chce się utrzymać dobrą kondycję fizyczną można podejmować takie działania jak praca w ogrodzie, spacery, joga, czy zabawy z wnukami. W przypadku umysłu trzeba innych działań, można tu wymienić np. rozwiązywanie szarad, gry komputerowe i planszowe, tego rodzaju aktywności jest jednak o wiele więcej.
Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Południowej Kalifornii pozwalają sądzić, iż pogarszanie się pamięci wraz z wiekiem jest procesem niezależnym od wykształcenia.
Powszechnie wiadomo, że odpowiednia dieta oraz higieniczny tryb życia mogą opóźnić proces demencji. Naukowcy nie ustają jednak w poszukaniu coraz skuteczniejszych metod pozwalających zachować mózg w dobrej kondycji, jedną z nowszych propozycji jest wykorzystanie osiągnięć techniki do ćwiczenia szarych komórek.
SmartShopper to nietypowe urządzeni, które ma na celu ułatwić i uprzyjemnić robienie zakupów. Bez wątpienia będzie doskonałym asystentem zakupów wszystkich, którzy mają problem z zapamiętaniem listy potrzebnych produktów.
Miłorząb znany wszystkim jako ozdobna roślina rosnąca w umiarkowanym klimacie może mieć też zastosowanie w medycynie. Jego dobroczynny wpływ na zdrowie znany był już w starożytności, dziś lecznicze działanie miłorzębu znów wzbudza zainteresowanie lekarzy i naukowców.
60 letni Japończyk pobił rekord Guinnesa w zapamiętywaniu ilości cyfr po przecinku składających na liczbę pi. Zapamiętał ich 100.000. Pokonał tym samym rekord ustanowiony przez samego siebie w 1995 roku, a wynoszący 83.431 miejsc po przecinku.
Badania opublikowane w magazynie Neurology dowiodły, iż u 134 pacjentów, którym przez 12 tygodni podawano leki, znacząco poprawiła się koncentracja i pamięć werbalna w porównaniu z tymi, którzy przyjmowali placebo. Badania przeprowadzono w 19 placówkach w Stanach Zjednoczonych.
Wszyscy chcemy żyć długo i pozostać całkowicie sprawnymi nawet w sędziwym wieku, dotyczy to zarówno zdrowia fizycznego, jak i umysłowego. Zdrowie fizyczne utrzymujemy ćwicząc na siłowni, biegając, stosując odpowiednie diety. A jak sprawić, by nasz umysł dobrze prosperował? Istnieje kilka prostych technik wspomagających utrzymywanie umysłu w dobrej kondycji, niektóre gry i łamigłówki świetnie się do tego nadają.
Jak sprawić, żeby mimo upływu lat nasz umysł nadal świetnie pracował? Warto zastosować parę sprawdzonych sposobów.