Przetestowano preparat z zawartością ekstraktu kakaowego i suplementów multiwitaminowych. Potwierdzono, że codzienne stosowanie takiego specyfiku poprawia pamięć i funkcje poznawcze seniorów.
Na Uniwersytecie Alberty zidentyfikowano różne czynniki umożliwiające utrzymanie dobrej pamięci i zapobieganie pogorszeniu się zdolności zapamiętywania u osób powyżej 55-go roku życia.
Można by pomyśleć, że związana z wiekiem demencja towarzyszyła nam od zawsze, a jej początki sięgają starożytnego świata. Jednak w klasycznych greckich i rzymskich tekstach medycznych poważna utrata pamięci jest omawiana niezwykle rzadko.
Delikatna stymulacja dźwiękiem odtwarzana w określonych momentach głębokiego snu poprawia sen osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi i ich pamięć w kolejnym dniu.
Muzyka o istotnym znaczeniu autobiograficznym - to znaczy taka, która ma dla danej osoby szczególne znaczenie, jak piosenka, do której ktoś tańczył na weselu - stymuluje połączenia neuronowe w sposób, który pomaga utrzymać wyższy poziom funkcjonowania poznawczego.
Poprawa jakości snu zwiększa jakość życia i to pomimo problemów z pamięcią. Skupiono się na skuteczności podejścia niefarmakologicznego dzięki zapewnieniu zdrowego snu.
Pacjenci hospitalizowani z powodu zapalenia płuc wywołanego przez Covid-19 są obarczeni wyższym ryzykiem rozwoju demencji niż osoby z innymi rodzajami zapalenia płuc.
Funkcje poznawcze mogą ulec poprawie, gdy ludzie pozostają aktywni i zaangażowani społecznie, a także kontrolują ciśnienie krwi i poziom cukrzycy.
Praktykowanie jogi nidra - rodzaju treningu uważności - może poprawić sen, funkcje poznawcze, uczenie się i pamięć nawet u osób, które ćwiczą krótko.
Starsze osoby, które mają wyższy poziom trójglicerydów, mogą być mniej narażone na demencję i cechują się wolniejszym osłabieniem funkcji poznawczych w porównaniu z osobami o niższej ilości tej formy tłuszczu.
W ramach noworocznych postanowień warto podjąć decyzję o zaangażowaniu w aktywność fizyczną: istnieje silny związek między regularnymi ćwiczeniami i lepszym zdrowiem mózgu.
Porównując skany mózgu kilkudziesięciu osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi i bez nich, odkryto stosunkowo niższy poziom serotoniny wśród tych pierwszych.
Optymistyczne myślenie od dawna jest przedstawiane jako klucz do szczęścia, dobrego zdrowia i długowieczności, ale może również mieć związek z podejmowaniem błędnych decyzji, co ma szczególnie poważne konsekwencje dla kondycji finansowej. Okazuje się też, że bardzo optymistyczne nastawienie może się wiązać osłabieniem zdolności poznawczym.
Równowaga fizyczna jest powiązana z objętością hipokampu, części mózgu odpowiedzialnej m. in. za pamięć.
Utrata słuchu jest czwartą na świecie najczęstszą przyczyną przeżywania długich lat w niepełnosprawności. Problemy ze słyszeniem nasilają szereg powikłań psychicznych, fizycznych i społecznych. Ponieważ ponad 90 proc. ubytków słuchu ma związek z wiekiem, obciążenie nimi szczególnie zwiększa się w starzejących się społeczeństwach.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem