Osoby towarzyskie są mniej narażone na z problemy z pamięcią i inne związane z wiekiem pogorszenie funkcji poznawczych niż ludzie mniej przystępni, wynika z badań uczonych z Rush University Medical Center w Chicago.
Pacjenci, którzy przeszli operację mającą na celu pomoc w utracie na wadze, nie tylko zyskali ładniejszą sylwetkę i większą szansę na zdrowie, ale wykazywali lepszą pamięć i zdolność koncentracji.
Nie wysypiasz się? To może mieć konsekwencje zarówno dla zdrowia, jak i codziennego funkcjonowania. Przekłada się również na zdolności oceny sytuacji i umiejętności podejmowania rozważnych decyzji, w tym finansowych - wynika z nowych badań.
Starsi palacze są w większym stopniu narażeni na uszkodzenia istoty szarej (łac. substantia grisea) i spadek funkcji poznawczych w porównaniu do osób wolnych od wspomnianego nałogu.
Spacer pomaga zachować dobrą formę, chroni przed niektórymi nowotworami (badania wykazały jego skuteczność w prewencji raka piersi), poprawia samopoczucie. Do tej listy należy dodać kolejny punkt - regularne przechadzki poprawiają pamięć.
Medytacja ma niezwykłą moc. Już po ośmiu tygodniach jej praktykowania można wywołać zmianę struktur mózgu. Jeśli szukasz sposobu na poprawienie pamięci, zdolności nabywania nowej wiedzy, czy redukcji stresu, poświęć pół godziny dziennie na medytację.
Nasz mózg jest niczym skomplikowana i czuła maszyna. Zapamiętujemy, odtwarzamy i magazynujemy niezliczoną ilość informacji. Czasem jednak niektórych z nich, mimo ćwiczeń, nie potrafimy zapamiętać; z kolei inne, mimowolnie, wpadają nam do głowy. Istnieje wiele sposobów, za pomocą których możemy poprawić naszą pamięć. Jednym z nich jest regularny trening mózgu w połączeniu ze stosowaniem lecytyny, która sprzyja utrzymaniu wszystkich procesów myślowych, żywotności i wydajności pracy mózgu.
Na kłopoty z pamięcią skarży się nawet co trzecia osoba powyżej 65. roku życia. Jednym z najprostszych – i najmniej docenianych – sposobów na utrzymanie intelektu w dobrej formie jest właściwy sposób odżywiania.
Dotychczas prawdziwym celebrytą w dziedzinie poprawy pamięci był tłuszcz rybny. Teraz do tego szacownego grona sław trafiły seler i papryka. Wspomniane warzywa zawierają związek o nazwie luteolina, który łagodzi stany zapalny w mózgu i pomaga zapobiegać problemom z pamięcią powstałym w ich wyniku.
Osoby w wieku podeszłym zapominają, kim byli ich interlokutorzy, bo wysiłek przekazywania myśli poprzez odpowiednie formułowanie zdań „konsumuje" ich zasoby mentalne, wynika z badań.
Stare przysłowie mówi, że „starego psa nie nauczy się nowych sztuczek". Naukowcy z Centrum Badawczego Nestlé Purina w St. Louis (Missouri, USA) dowiedli jednak, że jest inaczej. Przeprowadzone przez nich badania wykazały, że wzbogacanie psiej diety w triglicerydy średniołańcuchowe (MTC) znacznie poprawia ich pamięć, co sprawia, że mogą uczyć się nowych sztuczek nawet w podeszłym, psim wieku.
Związana z wiekiem utrata pamięci to wyniszczające schorzenie, które niesie ze sobą duże obciążenia osobiste i społeczne. Jednak wyniki badań osiągnięte w ramach projektu EPITHERAPY sugerują, że naukowcy są już blisko zdobycia wiedzy na temat utraty pamięci przez osoby starsze i opracowania leku poprawiającego pamięć. Wyniki badań opublikowano w magazynie Science.
Ofiaruj swojemu mózgowi trochę odpoczynku, jeżeli chcesz używać go w najlepszy możliwy sposób, wynika z najnowszych badań University of California w Berkeley.
Wybór ryżu brązowego zamiast białego może zapobiec związanej z wiekiem utracie pamięci, wynika z nowych badań przeprowadzonych w Centre for Learning and Memory w Pekinie. Zresztą, to tylko jedna z „dietetycznych sztuczek", dzięki której także w dojrzałym wieku będziemy mogli się cieszyć doskonała pamięcią.
Pogorszenie zdolności koncentracji i pamięci spowodowane jest w znacznej mierze przez czynniki zewnętrzne, często ignorowane, takie jak zanieczyszczone powietrze, skażona woda czy chemicznie konserwowane produkty spożywcze.