Problemy z pamięcią i innymi zdolnościami poznawczymi nie dotyczą jedynie ludzi sędziwych. Okazuje się, że już 45-latkowie doświadczają osłabienia możliwości mentalnych.
W niektórych przypadkach problemy pamięci u osób starszych mogą być spowodowane tzw. "cichymi udarami".
Zastanawiasz się czy twoja pamięć dobrze funkcjonuje? A może myślisz o tym po prostu dlatego, że czytujesz , iż starsi ludzie często doświadczają znacznego osłabienia zdolności do zapamiętywania informacji? Nowe badania sugerują, że oczekiwania dotyczące wpływu starzenia się na pamięć może faktycznie mieć negatywne konsekwencje - zwiększa prawdopodobieństwo problemów z pamięcią.
Powszechnie wiadomo, że przypominanie sobie jest skuteczniejsze, jeśli dołączymy do tego procesu skojarzenia z tym, co chcemy sobie przypomnieć - np. przydatne jest stosowanie mnemotechniki czy powiązanie szukanej rzeczy z jakimś kolorem, etc. Nowe badanie wykazało, że dotyk ma znaczny wpływ na proces przypominania, ale nie w sposób, jaki przychodzi na myśl - oddziałuje bowiem niejednoznacznie.
Interesujące jest to, jak często zapamiętane szczęśliwe chwile, to te z młodzieńczych lat, wskazuje Jerry Dumas, amerykański rysownik, twórca popularnego komiksu Sam & Silo.
Kobiety częściej niż mężczyzn doświadczają zaburzeń poznawczych w starszym wieku. W związku z tym naukowcy z Monash University w Melbourne przyjrzeli się, w jaki sposób można zapobiec temu zjawisku lub spowolnić je. Ich badania wskazują, że pomocna może być terapia testosteronem.
Czy spożycie alkoholu wpływa na naszą zdolność przyswajania informacji werbalnych? W toku nowych badań odnaleziono powiązanie między upijaniem się a słabszą deklaratywną pamięcią werbalną - formą pamięci długotrwałej. Badania, których wyniki zostały zaprezentowane w czasopiśmie Alcoholism: Clinical & Experimental Research, pokazują że hipokamp jest szczególnie wrażliwy na neurotoksyczne działanie alkoholu w czasie swojego rozwoju.
Neurolodzy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa ujawniają, dlaczego osoby starsze mają problemy z zapamiętywaniem nowych rzeczy. Wraz z ze starzeniem się mózg nie jest w stanie tak skutecznie jak niegdyś przetwarzać nowych informacji, ponieważ określone ścieżki w mózgu ulegają degradacji.
Ponieważ ponad dwie trzecie naszego ciała jest złożone z wody, nic dziwnego więc, że zachwiania jej poziomu mają wpływ na stan umysłu.
Warto zastanowić się nad ujęciami swojej przeszłości. Co przychodzi na myśl najczęściej? Czy są to reminiscencje z rodzinnych wakacji, czy też wspomnienie jakiejś utraconej szansy? Nowe badania wykazały, że ludzie, którzy pamiętają dobre rzeczy z przeszłości, są szczęśliwsi od tych, którzy rozpamiętują negatywne wspomnienia i emocje.
Osoby towarzyskie są mniej narażone na z problemy z pamięcią i inne związane z wiekiem pogorszenie funkcji poznawczych niż ludzie mniej przystępni, wynika z badań uczonych z Rush University Medical Center w Chicago.
Pacjenci, którzy przeszli operację mającą na celu pomoc w utracie na wadze, nie tylko zyskali ładniejszą sylwetkę i większą szansę na zdrowie, ale wykazywali lepszą pamięć i zdolność koncentracji.
Nie wysypiasz się? To może mieć konsekwencje zarówno dla zdrowia, jak i codziennego funkcjonowania. Przekłada się również na zdolności oceny sytuacji i umiejętności podejmowania rozważnych decyzji, w tym finansowych - wynika z nowych badań.
Starsi palacze są w większym stopniu narażeni na uszkodzenia istoty szarej (łac. substantia grisea) i spadek funkcji poznawczych w porównaniu do osób wolnych od wspomnianego nałogu.
Spacer pomaga zachować dobrą formę, chroni przed niektórymi nowotworami (badania wykazały jego skuteczność w prewencji raka piersi), poprawia samopoczucie. Do tej listy należy dodać kolejny punkt - regularne przechadzki poprawiają pamięć.