Jack Nicholson zaprzeczył doniesieniom, jakoby jego nieobecność na ekranach kin była spowodowana postępującą demencją.
Jak ważne są dla naszego organizmu zdrowe zęby nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Do wielu powodów, dla których należy szczególnie dbać o stan jamy ustnej, trzeba dodać jeszcze jeden. Skandynawscy naukowcy ustalili bowiem, że istnieje zależność pomiędzy stanem naszego uzębienia, a wydolnością pamięci.
Starzenie się jest naturalnym zjawiskiem, choć nie zawsze łatwo je zaakceptować. Firma ubezpieczeniowa " Engage Mutual" przeprowadziła badanie z udziałem 2 tysięcy osób i zidentyfikowała 50 najczęstszych oznak tego, że czas młodości ma się za sobą.
Świat obiegła wieść, że Jack Nicholson udaje się na emeryturę. Jedne media twierdzą, że zrezygnował z aktorstwa nie informując o tym wszem i wobec, inne deklarują, że to plotka. Tymczasem rzecznik prasowy aktora i on sam milczą.
Wiadomo dlaczego pamięć ulega osłabieniu - gen zwany RbAp48 zlokalizowany w hipokampie odgrywa znaczącą rolę w tym procesie. Na szczęście może być odwracalny.
Jeżeli na jawie reagujesz mocno i żywo na wypowiedzenie Twojego imienia, łatwiej przypominasz sobie także swoje sny, w przeciwieństwie do osoby, którą na jawie jest ciężko zdekoncentrować. Opisany związej jest dość nieprawdopodobny, a jednak został potwierdzony - jak można przeczytać na stronie internetowej Live Science, która powołuje się na badanie opublikowane w magazynie Frontiers of Psychology.
Jak zauważa francuskie stowarzyszenie Association Protection Foudre, każdego roku we Francji piorun trafia od 100 do 200 osób. Jakie są konsekwencje takiego uderzenia dla ciała ludzkiego? Czy może spowodować śmierć?
Kac nie tylko wywołuje nudności czy ból głowy, okazuje się, że obniża IQ.
Dobowa rekomendowana ilość snu wynosi 7 do 9 godzin. Dzisiejsze tempo życia jednak sprawia, że wielu ludzi sypia znacznie krócej. Tymczasem okazuje się, że nadmierne ograniczenie snu grozi wieloma chorobami, a nawet przedwczesną śmiercią.
Wpływ stereotypów dotyczących wieku na zdolności poznawcze osób starszych jest realny, mówią amerykańscy badacze.
Jeśli czujesz się zmęczony/a i trudno ci podołać intelektualnym zadaniom, napij się wody. To prosty i skuteczny sposób wyostrzenie umysłu.
Mózg może pozostać sprawny do późnej starości. Po prostu ciągle musi mieć jakieś wyzwania.
Olejek rozmarynowy poprawia pamięć. Brzmi to niczym fragment magicznego rytuału, ale chodzi o stricte naukowe odkrycie, które zostało przedstawione na tegorocznym spotkaniu Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego w Harrogate.
Pozbycie się nadmiaru kilogramów poprawia pamięć u starszych kobiet z nadwagą. Badanie wykazało, że po utracie wagi aktywność mózgu faktycznie zmienia się w regionach mózgu kluczowych dla pamięci.
Demencja wiąże się z ogólnym spadkiem zdolności poznawczych do tego stopnia, że uniemożliwia prowadzenie samodzielnego życia. Obejmuje istotne problemy z pamięcią, choć choroba nie ogranicza się do nich. Eksperci radzą osobom, które mieszkają lub często przebywają w towarzystwie chorych, bądź nawet sporadycznie się kontaktują z pacjentami, jak ułatwić wzajemne relacje.