Badanie wykazało, że osoby pijące większe ilości mleka i serwujące sobie przetwory mleczne, zdobywają znacznie lepsze wyniki w testach pamięci i innych badaniach czynnościowych mózgu w porównaniu do osób, które unikają mleka.
Zewsząd słychać, że ćwiczenia są nieodzowne, by cieszyć się dobrym zdrowiem do późnej starości. Pozostaje jednak pytanie, jaki rodzaj treningu wybrać. Najlepiej to, co sprawia przyjemność, bo wówczas chętniej podejmujemy wysiłek. Oto kilka propozycji specjalnie dla osób dojrzałych.
Kobiety przedwcześnie doświadczające menopauzy mogą cechować się większym osłabieniem pamięci i funkcji psychicznych niż panie, u których menopauza rozpoczyna się po pięćdziesiątce.
Wariant genu o nazwie KL-VS jest nie tylko związany z dłuższym życiem, wpływa też na osłabienie rozwoju zaburzeń poznawczych związanych ze starzeniem się.
Wampiry miały rację? Zastrzyk z młodej krwi może odmłodzić mózg starych myszy, wynika z nowych badań Stanford University School of Medicine.
Ćwiczenia aerobowe, tj. wytrzymałościowe, są idealne, aby schudnąć i wzmocnić mięśnie. Zaleca się je także seniorom. Dwie sesje takiej aktywności fizycznej w tygodniu mogą zapobiec problemom neurologicznym związanym z wiekiem, wynika z kanadyjskiego badania.
Myszy, którym podawano małe ilości kofeiny, odznaczały się mniejszą ilością tau, białka, którego nieprawidłowa przemiana wpływa na dysfunkcję komórek mózgowych pacjentów z chorobą Alzheimera.
Wiadomo, że aktywność fizyczna zapewnia lepsze samopoczucie i daje szanse na dobre zdrowie. Okazuje się, że może też poprawić pamięć.
Możliwości pamięciowe zmieniają się w ciągu całego życia człowieka. Maksymalne zdolności osiągamy w wieku około 20 lat, później następuje stabilizacja wyników i w końcu spadek, początkowo powolny, a po 40. roku życia bardziej wyraźny. Istotne osłabienie pamięci następuje po 60. roku życia. Czy jest to jednak nieunikniony proces, który dotyczy wszystkich bez wyjątku? Oto prezentujemy fakty i obalamy mity dotyczące zmian zachodzących z wiekiem w pamięci.
Nauka języków bywa trudna i staje się wyzwaniem zarówno dla młodzieży szkolnej, studentów, jak i ludzi dorosłych. Jednak dziś, w dobie podróżowania i mobilności, nawet osoby starsze muszą często od początku nauczyć się mówić w obcym języku. Istnieje szereg technik, które mogą ułatwić proces nauczania, a co więcej – uczynić go skutecznym i… zabawnym. Prezentujemy kilka z nich.
Dieta bogata w białka zwierzęce może zapobiec osłabieniu fizycznemu i psychicznemu w starszym wieku, mówią japońscy naukowcy.
Myślisz o treningu, ale jakoś nie masz okazji, by się zaangażować? Potrzebujesz motywacji do podjęcia ćwiczeń? Oto lista, którą trzeba przejrzeć. Przedstawiono dziesięć naukowo udowodnionych powodów, dla których warto "się przemóc" i zacząć regularnie ćwiczyć.
W środę 26 lutego fani Johnny’ego Casha z całego świata mogą spotkać się w jednym miejscu, aby poprzez zapalenie symbolicznych gwiazdek, uczcić 82. rocznicę urodzin swojego idola.
Starsze kobiety z wyższym poziomem kwasów tłuszczowych omega-3 we krwi cechują się nieco mniej intensywnym procesem kurczenia się mózgu niż panie z niską ilością tych substancji.
U starszych ludzi wcale nie musi następować osłabienie zdolności mentalnych, po prostu potrzebują więcej czasu na przypomnienie sobie określonych informacji, bo dysponują znaczną ich ilością...