Na całym świecie rosną koszty związane z leczeniem demencji i sprawowaniem opieki nad pacjentami cierpiącymi na tę chorobę. A będzie jeszcze drożej, bo liczne społeczeństwa coraz szybciej się starzeją.
Jeśli sypiasz krócej niż 6 godzin na dobę, masz wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci.
Nowa aplikacja na telefony pozwala ćwiczyć mózg w taki sposób, że poprawia pamięć i funkcjonowanie osób ze schizofrenią.
Wiele dotychczasowych badań potwierdziło, że regularne picie kawy pomaga w utrzymaniu funkcji poznawczych. Jeśli jednak pije się zbyt dużo, może uzyskać odwrotne efekty.
Starsze kobiety z łagodnymi zaburzeniami pamięci doświadczają pogłębiania objawów dwa razy szybciej niż mężczyźni.
Dobra wiadomość z Włoch dla osób zagrożonych chorobą Parkinsona: dzięki rewolucyjnej technice stymulacji bezprzewodowej można zdalnie włączać i wyłączać komórki nerwowe. Nowa terapia daje nadzieje na dobre efekty leczenia i jest niemal bezinwazyjna.
Już w tym tygodniu prawdopodobnie zostanie zaprezentowany nowy lek, który ma spowolnić rozwój choroby Alzheimera lub nawet go zatrzymać. Środek nazywa się „solanezumab".
Sok pomarańczowy zawiera naturalny środek przeciwdziałający starzeniu się mózgu. Ma szczególne znaczenie dla osób, które ukończyły 65 lat.
U niektórych diabetyków już dwa lata po diagnozie mogą nastąpić problemy z przepływem krwi do mózgu, co często osłabia pamięć i zdolności myślenia.
Odkryto, że u ludzi, którzy cierpią z powodu nawracającej depresji, skurczeniu ulega część mózgu odpowiedzialna za formowanie wspomnień.
Od dawna wiadomo, że tłuszcze trans (tj. utwardzone oleje roślinne znajdujące się m. in. w słodyczach i chipsach) są szkodliwe dla zdrowia, teraz wykazano, że mogą negatywnie wpływać na pamięć.
9 czerwca przypada Międzynarodowy Dzień Archiwów. Z tej okazji w prawie 40 miastach Polski archiwa państwowe otworzą swoje podwoje. Dni Otwarte w archiwach państwowych odbędą się również w sobotę 13 czerwca. Obchodom towarzyszyć będą warsztaty, wystawy oraz spotkania związane z historią miast i regionów.
Wraz z wiekiem zauważamy fizyczne zmiany zachodzące w organizmie i te dotyczące sposobu naszego funkcjonowania. Gdy częściej zapominamy o czymś, jesteśmy mnie uważni czy trudniej nam zmierzyć się z jakimś intelektualnym wyzwaniem, zaczynamy podejrzewać się o symptomy demencji. Jakie objawy obserwowane u nas samych lub bliskich nam ludzi powinny naprawdę zaniepokoić? Oto kilka przykładów, które powinny zaalarmować czujność.
Odkryto, w jaki sposób można odwrócić starzenie się mózgu i odmłodzić tkankę mięśniową. Nowo wynaleziony lek przydaje żywotności starym komórkom macierzystym w mózgu i mięśniom myszy.
Aplikacja, która ułatwia życie osobom z chorobą Alzhaimera oraz ich opiekunom - tak w skrócie można opisać Backup Memory. Probram ma za zadanie stymulowac pamięć u osób ze wczesnymi objawami tej choroby.