Wielu ludzi lubi się zdrzemnąć po obiedzie, by mieć więcej energii na kolejne godziny dnia. I słusznie, to dobra praktyka, dzięki temu można naładować intelektualne baterie - taki odpoczynek poprawia m. in. pamięć.
Moda na późne macierzyństwo i ojcostwo trwa. Pierwsze znacznie po trzydzistce nie jest dzisiaj niczym dziwnym. Jednocześnie lekarze zwracaja uwagę, że z biologicznego punktu widzenia nie jest to dobry trend i najlepszy wiek dla kobiet, by zostać mamami jest znacznie niższy. Nowe badania wskazują jednak, że późniejsze zajście w ciążę daje wiele korzyści.
WiaminaB3 jest potrzebna, by móc liczyć na dobre krążenie krwi, zapewnić normalne funkcjonowanie mózgu, czy zwiększyć możliwości pamięci.
Ludzie w starszym wieku mogą poprawić zdolności zapamiętywania dzięki słuchaniu szumu wody podczas snu...
Sok z czarnych jagód ma niezwykłą moc - pozwoli zachować młodość umysłu i to pomimo upływu lat.
HDL, czyli tzw. dobry cholesterol, jest szczególnie potrzebny dla poprawy pamięci osób powyżej 60 lat.
Spisując listę zakupów, nie zapomnij o marchwi i innych warzywach oraz owocach bogatych w kartenoidy - dzięki nim masz szanse na lepszą pamięć w starszym wieku.
Ciągle nie dysponujemy skutecznym lekiem na chorobę Alzheimera. Teraz pojawia się nowa nadzieja: naukowcy z Salk Institute La Jolla, Kalifornia odkryli, że tetrahydrokannabinol (THC), jeden z aktywnych związków zawartych w marihuanie, może sprzyjać usuwaniu komórek beta amyloidu, toksycznego białka związanego z rozwojem choroby Alzheimera.
Demencja to jedna z głównych przyczyn niepełnosprawności i niesamodzielności osób starszych na całym świecie. Choroba dotyczy niemal 50 milionów ludzi, a liczba pacjentów będzie się zwiększała ze wzgledu na starzenie się społeczeństw. Zobacz, jak rozpoznać dolegliwość.
Podczas ubiegłorocznej ceremonii Grammy, Lady Gaga oddała hołd Davidowi Bowiemu. W tym roku gwiazdy upamiętnią Prince'a i George'a Michaela.
Sen jest potrzebny, by organizm mógł odpocząć i nabrać sił do kolejnych zadań. Uczeni przekonują też, że dzięki odpoczynkowi jesteśmy w stanie lepiej zapamiętywać przyswojone informacje. To jednak nie wszystko - sen jednocześnie „czyści" mózg i nie chodzi tu jedynie o toksyny, ale o nadmiar wiadomości, który „zaśmieca" ten organ.
Wraz z wiekiem czy też w wyniku różnych zdarzeń i doświadczeń pamięć może nieco słabnąć. Wiadomo, że jej poprawie sprzyja regularna aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie się, a także dobry sen i unikanie stresu, są jednak jeszcze dodatkowe, czasem nieco zaskakujące sposoby na wzmocnienie zdolności zapamiętywania. Skorzystaj z nich.
Kolejne badania potwierdzają, że bilingwizm chroni przed problemami z demencją. Ludzie, którzy posługują się co najmniej dwoma językami, znacznie lepiej bronią się przed niszczącym działaniem choroby Alzheimera w porównaniu do osób znających tylko jeden język.
Seniorzy, którzy są w lepszej formie fizycznej, mają zdrowsze mózgi.
Jesteśmy skonstruowani tak, że dążymy do błogostanu i lubimy relaks, ale łatwo też ogarniają nas smutne natroje i kiepski humor. Te ostatnie jednak również da się wykorzystać - okazuje się, że pomagają myśleć.